Neviditelný pes

GLOSA: O prázdných heslech

20.8.2016

Petr Fiala ve svém posledním rozhovoru pro Pravý břeh obhajuje význam hesla ODS do krajských(!) voleb „Patříme na Západ, ne na Východ“ jako naprosto přirozený, „jak pro člověka dýchání“. Je-li tomu ale skutečně tak, proč je třeba to tímto způsobem a tak intenzivně a široce připomínat? Neznamená to naopak, že si svou příslušností k Západu nejsme tak úplně jistí, když se o ní musíme touto formou přesvědčovat? Že sami cítíme, že Západem nejsme, nebyli jsme a nebudeme, a to se všemi jeho klady a zápory? A že nás ani samotný Západ také za Západ nepovažuje a nikdy nepovažoval?

Nebýt Západem ale neznamená být Východem a neznamená to ani žádnou ostudu. Buďme spokojeni s tím, čím jsme, věnujme energii podstatnějším věcem a nesnažme se nutně za každou cenu někam tlačit. Patříme do střední Evropy a ta nás utváří, utvářela a utvářet bude i nadále. Kontakty střední Evropy se Západem vždy byly a jsou hlubší, než ty s Východem, a to zcela přirozeně (do Berlína či Paříže to bylo vždy blíže než do Moskvy).

Není možné ale něco, co vyrůstalo (kulturně, historicky, nábožensky, politicky atd.) z geopolitických reálií střední Evropy odtud vytrhnout a za každou cenu se to snažit přesadit jinam. Nefungovalo to po roce 1948 a stejně tak to nemůže fungovat ani nyní.

Petr Fiala v rozhovoru redukuje diskusi o Západu a Východu na spor mezi fotbalovými fanoušky „Když Baník (Západ, pozn. autora) prohraje se Spartou (Východ, pozn. autora) 0:5, tak se taky ostravští fandové nestanou sparťany.“ Svět ale není černobílý a mezinárodní aréna není hrou fotbalových týmů, z nichž jeden si musíte nutně vybrat a druhého se musíte snažit porazit. To je jen nikdy nekončící iluze řady našich intelektuálů. Jít ode zdi ke zdi a popírat a snažit se zcela zpochybňovat tu jeden směr a tu zase ten druhý v našich dějinách nikdy k ničemu pozitivnímu nevedlo.

Institut VKzpět na článek