5.12.2020 | Svátek má Jitka


GLOSA: Nepolitická politika vítězí

29.9.2014

Nejsem si jist, zda si to zcela takhle Václav Havel představoval, ale nepolitická politika vítězí v Česku na celé čáře. Nejde snad o to, že se vládní politici z ANO předhánějí v prohlášeních, kdo je větší nepolitik a kdo více maká. Klasické politické strany jsou v depresi a volby vyhrává nepolitické, či spíše antipolitické hnutí. Václav Klaus se v devadesátých letech zlobil na jednoho královehradeckého politika, který založil politicky a programově vyprázdněnou volební stranu „Volba pro město“. Kdokoli si název mohl vypůjčit, obejít tak volební zákon, vyhnout se sbírání podpisů a kandidovat s jakýmkoli programem, resp. bez programu. Dnes na internetu najdete desítky podobných prázdných obálek, jejich předsedové či administrátoři vám je bez problémů zapůjčí.

V současných komunálních volbách v našich městech kandidují desítky nepolitických uskupení s bizarnímu názvy a ještě bizarnějšími programy. Jak se má člověk vyznat v 29 kandidujících uskupení v Praze? Ale i na malých městech není výjimkou deset až patnáct kandidátek. Dovedete si představit povolební sestavování koalic a rozmělňování politických programů? Naštěstí, nepolitická politika žádný politický program nemá, je přeci z principu nepolitická. A tak budeme-li volit například v Praze výhradně nepolitická uskupení, budeme mít městskou dopravu zadarmo, čisté a zelené město bez aut a bez korupce a ještě k tomu koblihy k snídani zadarmo! Hurá do voleb!
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.