6.6.2023 | Svátek má Norbert


GLOSA: Naši „noví politici“

11.10.2013

Nejde o nový jev. Už v antickém Římě se z bohatých lidí stávali senátoři, ne-li vyšší ústavní činitelé. Také Silvio Berlusconi se stal italským místodržitelem na mnohá léta díky svému mediálnímu impériu. Přesto mi to nejde moc dohromady s demokracií, neřku-li s demokracií parlamentní. Lidé jako Zdeněk Bakala nebo Andrej Babiš jsou nesporně velmi úspěšní podnikatelé, o čemž svědčí už jejich miliardy. Cílem podnikání je finanční zisk, cílem politiky je získání a udržení moci. V demokracii má tato moc sloužit občanům, i když především těm, kteří toho či onoho politika zvolili.

Proto není podle mého mínění úspěch v podnikání zárukou, že někdo bude dobrým politikem, ať je to kdokoli. Rozhoduje jeho morální profil. Musím mít v něj důvěru a důvěřuji tomu, kdo zatím procházel svým životem, aniž měnil podle politického větru své přesvědčení, byl vystoupen a posléze znovu vstoupil do KSĆ, atd. Vím, že spravedlnost není člověku shůry dána, ale musí o ni bojovat. Proto se chci o ni snažit bojovat i výběrem kandidáta v parlamentních volbách. Z hlediska této snad poněkud staromódní spravedlnosti mi trochu vadí, když někdo získal výhodné společenské kontakty a skvělé vzdělání na Západě v době, kdy většina jeho talentovaných vrstevníků nesměla ani do NDR a neměla přístup k odborné literatuře ze Západu.

Vím, že politiku a peníze nejde úplně oddělit. V USA vyhrává volby prezidentský kandidát, který sehnal pro svou volební kampaň víc peněz. Našemu "lidem přímo zvolenému prezidentovi" zřejmě pomohly peníze ruských oligarchů a své zájmy si jistě přihřívá např. Penta se svými majiteli vychovanými v Moskvě. Dávám přednost sebe-ne/průhlednějšímu propojení kapitálu s politikou, kde si kapitál najde aspoň politicky neprofláknutou osobnost pro billboardy, než personální unii miliardáře a politika.

Právem se mne mohou ptát, zda je pro mne přijatelnější možné propojení našich politiků s americkým kapitálem než s kapitálem putinovským. Mám jednoduchou odpověď. Státní zdravotní ústav v Praze postavila Rockfellerova nadace, zatímco ruští bolševici nás okradli o uran a pod jejich patronancí jsme budovali čtyřicet let chtě nechtě socialismus bez lidské tváře.

Převzato z Vinar.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora