Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Náhubek na dosah

diskuse (32)
Sotva se ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi podařilo odsunout projednávání Istanbulské úmluvy do ledna 2023, na obzoru se objevil další takový právní produkt ve tvaru náhubku.

Sotva se ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi podařilo odsunout projednávání Istanbulské úmluvy do ledna 2023, na obzoru se objevil další takový právní produkt ve tvaru náhubku. Na pořad jednání naší vlády má přijít návrh Evropské komise na unifikování definice projevů nenávisti coby trestného činu napříč Evropskou unií. Istanbulská úmluva otevírá doširoka dveře nekontrolovaných a nekontrolovatelných spolků přisátých na státní rozpočet, aby mohly bezuzdně vymývat mozky především pod záminkou ochrany ženy a jejich bezpečnosti. Jde tu především o peníze, a pak o přístup a kontrolu médií. Také bič na nenávist vypadá na první, ale opravdu jen na první pohled ušlechtile. Čertovo kopyto je v definici pojmu nenávist.

To je hodně silné slovo, nenávist. Novinka se má týkat mimo jiné sexuální orientace. Nedávno médii prokmitla miniaféra kolem videoreklamy na čokoládové tyčinky, původu odkudsi z latinské oblasti. V začátku skeče se pitvořil zkarikovaný homosexuál, když pak kousl do inzerované tyčinky, proměnil se v pořádného chlapa. Ano, bylo to trapné, nevkusné a věřím, že by v našem prostředí nikoho nenapadlo tuhle pitomost natočit. Je to projev nedostatku vkusu a hlouposti. Ale nenávisti? Určitě ne. Autoři zasluhují posměch a opovržení za trapnost. Ale soud a snad i kriminál? To snad ne.

Zapřísahejme vládu, aby byla krajně opatrná na konstrukty typu Istanbulské smlouvy anebo téhle unijní unifikace. Formulace jsou zde pružné a až strašidelně připomínají praktiky komunistického režimu. Ten taky pronásledoval lidi pod záminkou ochrany toho či onoho. Chránil socialistické zřízení a dělnickou třídu a mír a šťastnou budoucnost. Nedávno se připomínalo výročí Anticharty. Režim donutil veřejně známé osobnosti, aby se distancovaly od dokumentu, který nedělal nic jiného, než podporoval Helsinský protokol, oficiální dokument podepsaný v Helsinkách i československými komunisty. Kdybyste text Charty dnes četli, těžko byste chápali, proč kvůli tomu Prahou kmitaly estébácké volhy jako sršáni. Záleží na nastavení citlivosti. Jakmile je trestné něco, co se říká a píše, je to vždycky nebezpečné. Pak stačí zdánlivá maličkost, aby vznikl nástroj represe. Například, aby důkazní povinnost byla na straně obviněné a nikoli žalující. Což je, bohužel, praxe v některých zemích.

Věřím, že naše vláda dokáže tlak ustát. Jistý si nejsem. Poprvé jsem se setkal s Piráty na demonstraci na obhajobu svobody slova a internetu obzvlášť, známá fotka Ivana Bartoše s pomníkem vlajícího praporu je odtud. A dnes? Pirátský europoslanec Marcel Kolaja tlačí na vládu, aby náhubkovou unifikaci vzala za svoji. Pateticky volá, že nenávist nezná hranice. Ovšem definice nenávisti už vůbec nemá hranice a v tom je to nebezpečí, jež je třeba včas rozpoznat a postavit se rozhodně proti němu.

LN, 14.2.2022

****************************************
ULTIMUS
Nový román Ondřeje Neffa

Na odvrácené straně Měsíce stojí Ultimus, vězení pro nejhorší zločince obydlených světů. Sem přijíždějí Kuba Nedomý a Dědek Čuchák, starožitníci se sídlem v Arkádii, v roli robotických specialistů.
Měl to být nejlepší kšeft jejich života. Vyklubala se z toho bouda, kterou jim nastražil jejich dávný kamarád, policejní hlavoun Mantella. Spadli tam do spárů nejmocnější zločinecké organizace Lunárního společenství. Stojí proti všem - proti zločincům i dozorcům, proti robotům i proti zmutovaným paraorganismům i proti toxickému šrotu, který se vymknul kontrole.
Když pak se do toho vloží africká vražedkyně Kombopi, dá se čekat, že bude hodně dusno...

Ultimus

Nový román z cyklu Arkádie je napínavý i humorný, jak už dobrodružství obou nehrdinských hrdinů bývají. Příběh volně navazuje na předchozí svazky Měsíc mého života, Rock mého života a Hvězda mého života. Vydal Myster\ Press, k dostání všude včetně Alzy.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Radim Kopáč
14. 7. 2024

Eugen Brikcius – a pohádky? Básník a prozaik, esejista a filozof, průkopník happeningu a landartu –...

Stanislav Kučera
14. 7. 2024

Sotva usedla na židli v hlavním sále tiskového centra, začala chrlit hlášky. „Dostala jsem asi pět...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Napětí na hranici mezi Běloruskem a Ukrajinou se zmírnilo a dodatečné vojenské posily, které byly...

jhr Jan Hron
14. 7. 2024

Dvě fotografie, na nichž zkrvavený americký exprezident Donald Trump na předvolebním mítinku v...

Jan Palička
14. 7. 2024

Pořád to není úplně ono. Jako by ho pořád cosi brzdilo. Možná únava po nekonečné sezoně. Možná...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz