19.6.2021 | Svátek má Leoš


GLOSA: My víme nejlépe, co je pro vaše děti dobré!

24.1.2011

Rada Jihomoravského kraje se v minulém týdnu rozhodla nepřidělit některým osmiletým gymnáziím finanční prostředky a tím jako jejich zřizovatel de facto ruší třídy v oblíbených a kvalitních školách.

Škola dosahuje výborných výsledků, převis poptávky studentů je čtyřnásobný proti počtu míst v otevírané třídě (např. Šlapanické gymnázium), tak ji oranžovo-černá jihomoravská krajská koalice zruší. A ať jsou to pánové od lidovců (Juránek) nebo ze sociální demokracie (Janda), budou společně tvrdit, že to dělají kvůli tomu, že jednak už není takový zájem a jednak chtějí zvýšit kvalitu výuky. Komicky orwellovské ohýbání reality.

Mimo těchto faktů je alarmující deficit demokracie. Když krajský radní zodpovědný za školství Miloš Šifalda v minulém volebním období připravoval optimalizaci počtu středních škol, vedla se o tom dlouholetá otevřená diskuze, všechny kroky se projednávaly v příslušných krajských komisích a výborech a každé rušení nakonec schvalovalo krajské zastupitelstvo. Na rozdíl od dnešního rušení osmiletých gymnaziálních tříd se o tomto jistě nepopulárním kroku vedla celou dobu diskuze i v regionálních novinách a televizi.

Dnes? Rada JMK rozhodne během několika málo minut za zavřenými dveřmi bez jakékoliv demokratické diskuze ve zvolených orgánech o tom, že školy, o něž je mezi studenty mimořádný zájem, neobdrží na svůj provoz další peníze. Hotovo, tečka! Žádné materiály o podobném postupu se (podobně jako i v jiných případech) neprojednávaly ani v komisích a nebude je bohužel projednávat ani zastupitelstvo Jihomoravského kraje.

Paradoxní je, že krajští politici budou na jedné straně vymýšlet dotační programy na rozvoj vysokých škol nebo na lákání špičkových vědců na nově vznikající vědecká pracoviště a na druhé straně budou omezovat peníze pro ty, kdo studovat chtějí.

Krajská levicová koalice sociálních demokratů a lidovců prokázala snižením prostředků do osmiletých gymnázií, jaké jsou její skutečné priority! Podpora vzdělání to rozhodně není! Ostatně výsledky loňského pokusu mohou být velmi jednoduchým vysvětlením, proč se ČSSD a KDU-ČSL ke gymnáziím takto staví!

U studentů gymnázií totiž tyto dvě strany v simulovaných studentských volbách dopadly poměrně jednoznačně:

ČSSD: 3,23% hlasů

KDU-ČSL: 1,92% hlasů

VitBlaha.wordpress.comPitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.