8.7.2020 | Svátek má Nora


GLOSA: Lidské zdroje...

21.6.2017

Co by musela udělat ČSSD, kdyby chtěla být pokládána za sociální demokracii

Současný pokles ve volebních preferencích sociální demokracie by na ni mohl mít i pozitivní dopad, pokud by vedl k její podstatné proměně, ne jen k personálním změnám, jež byly provedeny.

Podstatnou proměnou by byla změna její politiky, a to především v oblasti práce a zaměstnanosti, tradičním jádru sociálnědemokratického programu. V centru současné politiky v této oblasti je pojem „lidské zdroje“. Jenomže zdroje čeho? Peněz? Energie? Krve? Orgánů?

Pojem se do českého právního řádu dostal pravděpodobně Úmluvou o poradenství pro volbu povolání a odborné výchově pro rozvoj lidských zdrojů (v orig. Human Resources Development Convention), která byla přijata Mezinárodní organizací práce (čti: Mezinárodní organizace pro zotročení) v roce 1975 a do tehdejšího Československa byla přenesena vyhláškou ministra zahraničních věcí č. 141/1980 Sb. Sousloví „lidské zdroje“ se od té doby objevovalo v českém právním řádu často, nezměnila to ani změna politického režimu, ani žádná z následujících vlád, které se od sebe sice lišily, ne ovšem pokud jde o deficit myšlení. (ODS dokonce měla po jistou dobu heslo „Myslíme jinak“, nikdy ovšem neobjasnila, co tím vlastně myslí...)

Strany u moci se střídaly, zotročení zůstalo. Myslím, že tady by sociální demokracie mohla najít výchozí bod pro nový začátek...Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.