28.5.2022 | Svátek má Vilém


GLOSA: Končí šestým lednem dohadování?

27.12.2013

Datum je symbolické, protože tu máme také tři krále. Kdo bude Kašpar, Melichar či Baltazar netuším, jen vím, že si Bělohrádek vytrucoval ministerstvo zemědělství. Sám do jeho čela však nevstoupí. Bude ministrem ničeho, říká se tomu bez portfeje a může být viceprememiér pro vědu a výzkum, ale ve skutečnosti se neví, co to vlastně znamená. Zatím jsem nepochopil, proč předseda strany tímto zařazením ukazuje, že vlastně není skutečnou hlavou strany. Ostatně je to volba KDU-ČSL.

Má to snad být signálem pro občany, že ministr kteréhokoliv rezortu hájí zájmy strany, jejímž je členem? Jako by vládní program a jednání celé vlády bylo podřadnou záležitostí. Ve skutečnosti ministerští úředníci ke své práci ani ministra nepotřebují. Ministr má, já se alespoň domnívám, řídit chod úřadu a vybrat si tým odborníků, kteří úkoly dané programem zvládnou. Nebo je koaliční jednání a program vlády jen cárem papíru, který má malou stranu udržet jen proto, aby počtem hlasů ve Sněmovně byla tato zvláštní koalice vždy ve většině.

Když o tom, s prominutím, uvažuji, pak šlo a jistě ještě půjde o mediální činohru, protože jeden člen vlády stejně nic nezmůže, jestliže je prostě přehlasován. Ani pozemkový fond nic neznamená, pokud bude fungovat podle zákona. Snad jen signál pro voliče, že se pokoušeli, ale nezdařilo se. A to mohou "signalizovat" stejně ti, kteří jsou pro církevní restituce, jakož i ti proti vydávání majetku církvím.

Do toho vstupuje psychopatický nenávistník, který chce vládu sestavovat sám, proto se nedá odhadnout výsledek jednání. On totiž Sobotka není premiér, ale pouhý sestavovatel vlády a prezident přece jmenuje ministry na návrh premiéra.

Václav Havel by měl ideální námět na absurdní drama.

Převzato z Rottenberg.blog.idnes.cz se souhlasem autora