1.11.2020 | Svátek má Felix


GLOSA: Komise pravdy

20.6.2020

Jak poslanci rozliší špatné a dobré dezinformace?

Myslíte si, že kybernetické útoky jsou skutečnou hrozbou? Tady asi většina řekne ano. Ještě je v živé paměti, co způsobil kybernetický útok v jedné okresní nemocnici (Benešov). Myslíte si, že skutečnou hrozbou je i šíření cílených dezinformací z ciziny? Tady je to složitější. Dezinformace se z ciziny šíří. Někdo je vidí v putinovském duchu jistých webů (Sputnik). Jiný v propekingském duchu jistých aktivit (společnost Home Credit platila agentuře C&B Reputation Management za to, že zlepší mediální obraz Číny). Ještě jiný třeba ve vymáhaném duchu politické korektnosti, která zkresluje skutečnost, potlačuje (delegitimizuje) kritiku a otravuje ovzduší z toho nejkultivovanějšího Západu.

Na tom všem něco je, ale kromě kybernetických útoků těžko najdeme základní shodu. Občas se dokonce nastoluje otázka: Co má nebezpečnější potenciál? Cílené dezinformace z ciziny? Nebo cenzurní kroky, které nás před nimi mají chránit? Toto vše by měla zohlednit komise pro hybridní hrozby, kterou v úterý ustavila Poslanecká sněmovna. Jak řekl poslanec Robert Králíček (ANO), její iniciátor, ta komise dokáže v případě potřeby okamžitě přijímat legislativní rozhodnutí, aby se nebezpečí z prodlení zkrátilo na nejnižší možnou míru.

Ten krok je veden dobrými úmysly. A i když nemusí platit, že dobrými úmysly je dlážděna cesta do pekla, otázky se vynořují jaksi samy. Dnes je těžké rozlišit tradiční propagandu od cílené dezinformace a hybridní hrozby. „Dezinformace není lež, stačí pracovat selektivně s informacemi, kreativně s distribučními kanály,“ řekl poslanec Králíček. Má pravdu, ale to, co řekl, je popis práce lobbisty, pracovníka PR, ba novináře.

Tyto problémy kladou obecné otázky. Třeba: kde leží hranice mezi ideodiverzními centrálami (jak se říkalo za Husáka) a centrálami dezinformačními (jak se říká dnes)? Ty i ony přitahují lidi, kteří režimním médiím nevěří. Může to řešit sněmovní komise, jež nepodléhá nezávislému soudci, ale stranickému klíči? Těžká odpověď, že.

LN, 18.6.2020Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?
Máte doma malého sportovce, alergika anebo chlupy pouštějící zvíře? A jaký používáte vysavač?

Preferujete sáčkové nebo bezsáčkové modely vysavačů? Je pro vás nejdůležitější nízká hlučnost nebo extra výkon? Nový sortiment vysavačů Bosch...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.