14.8.2022 | Svátek má Alan


GLOSA: Když dojdou argumenty ...

18.5.2009

"Když dojdou argumenty, nastupuje násilí." To se říká a je to pravda. Ovšem ony vám ty argumenty mohou dojít ze dvou důvodů.

Ten první je pro vás špatný. To je případ, když váš protivník vám postupně, jeden za druhým vaše argumenty vyvrátí. Může se to stát a pokud jsou na obou stranách rozumní lidé, k násilí nedojde. Ten, co prohrál, uzná svou prohru a jde se dál.

Může ovšem nastat případ, že váš protivník argumenty nevyvrátí, ale prostě je buď ignoruje, nebo je bez vysvětlení odmítne. To je pak těžká diskuze. Tenhle postup volí z našich politiků lidé, kteří by podle všeho spolu neměli mít moc společného - Jiří Paroubek, David Rath a Václav Klaus. Je to velmi jednoduché. Někdo "položí" argument, ale Paroubek, Rath nebo Klaus ho "nezvednou" a nevyvrátí. Oni ho prostě odmítnou. "Tohle není argument!", "O tomhle se nebudu bavit!", "Na tohle nebudu reagovat!". A pokračují: "Tak co tam máte dalšího?"

To je potom opravdu těžká práce. Máte několik argumentů, možná desítky či stovky, ale váš protivník je jako argumenty nebere, ignoruje je, odmítá o nich diskutovat, vyvracet je svými argumenty. Takže vám argumenty po čase zákonitě dojdou. Když taková situace nastane v hospodě, pravděpodobně posledním vaším argumentem bude rána pěstí do protivníkova nosu. Argumenty došly, nastoupilo násilí.

Na Jiřího Paroubka hodili vejce. Dvakrát. Prostě došly argumenty - víme proč. Na Ratha a Klause nic neházejí ... tedy zatím.

www.zivnosti.cz
www.practisoft.cz

balík z Plzně :-)