23.10.2019 | Svátek má Teodor, Theodor


Diskuse k článku

GLOSA: Kdo nečerpá dotace, ten …?

Četl jsem článek pana Františka Petríka o škodlivosti dotací. Nejsem ekonom, ale na těch dotacích mě zaujala jedna věc.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Rychlík 3.8.2018 18:14

Velmi se mýlíte

Vy jste ekonom. Šetření, uvážlivé investování, rozhodování o utracení nějakých peněz nazákladě výnostnosti a hierarchizované potřebnosti je profese ekonoma. Čerpání prostředků podle administrativní průchodnosti bývá z logiky věci arci neekonomické a ekonom se něčeho takového nedopouští.

L. Písařík 3.8.2018 17:18

Re: Vaše myšlenka je v zásadě správná.

A taky perfektně vyasfaltované polní cesty s pamětním kamenem, přičemž okresky jsou samá díra.

V. Kain 3.8.2018 15:33

Re: Dotace byly EU vymyšleny,

Houby.Dotace byl perfektně propracovaný plán jak likvidovat ekonomiku vybraných zemí a závislost na dotacích.Kde si myslíte,že by byl velkokapitalista Babiš, pokud by nedostal korunu dotací? Nechci použít sprosté slovo.Za rok 2017 700 milionů daně a 2 miliardy na dotacích.Docela dobrý obchod pro jeho Agrofert.A to se všude vytahuje kolik platí na daních.Ale o dotacích které jsou 3násobné skromně mlčí.

M. Prokop 3.8.2018 11:09

Re: I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

Asi jo.

Buďto se maximálně vyhnete riziku ztráty, pak vaše peníze prostě nebudou vynášet (pojištěné vklady v bance). Nebo chcete nějaký výdělek, úrok, to ale lze pouze s jistým rizikem.

Mimochodem, bylo to tak vždy a všude.

Co to je, "smysluplně investovat"? Pokud budete chtít koupit nemovitost tak ano, na to je potřeba více peněz. Ale celkem slušný výnos kolem 4 či 5ti procent vám dají i investiční fondy. Je to trochu zdlouhavější, pokud je potřebuje proměnit na peníze, trvá to necelý týden. A dá se investovat i v celkem malých částkách.

M. Prokop 3.8.2018 11:03

Re: I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

Pokud ne, tak lze důvodně předpokládat, že stejně nemá co investovat (i když někdy sedne štěstí i na blbce).

M. Prokop 3.8.2018 11:01

Re: Dotace byly EU vymyšleny,

Jih Itálie je dotován severem už dlouhá desetiletí. Na rozdílech se nezměnilo prakticky nic, jen to velmi dobře živí korupci a tedy mafii.

Ty EUrodotace fungují podobně.

V. Čermák 3.8.2018 10:49

Re: Máte pravdu,

Velké společnosti i malí lidé dostávají stejné dotace /ha. Problém je to, že často ty dotace shrábnou vlasníci půdy žijící např. v Praze a k těm lidem, co na půdě pracují se to nedostane. Ale toto není případ pana Babiše....

Z. Lapil 3.8.2018 10:32

Re: Vaše myšlenka je v zásadě správná.

Možná jste to tak myslel ale: jednou jsou dotace na zastávky MHD, tak se všude staví zastávky MHD. Jednou jsou dotace na rekonstrukci dálnic, tak se rekonstruuje málem jediná dálnice v republice, místo aby se postavila další, po které by se ta polouzavřená mohla objet (narážím na D1 a D35). Jednou byly dotace na fotovoltaiku, tak se všude stavěla fotovoltaika, tedy kromě té pauzy, kdy se čekalo, až dorazí loď plná panelů z Číny nebo odkud, protože v Evropě panely došly.

Když teď o tom přemýšlím - taky forma deformování trhu aneb není divu, že se nestíhá, když se všichni naráz pokoušejí budovat totéž a příslušných firem je konečné množství. O ceně nemluvě.

P. Dvořák 3.8.2018 10:01

Re: I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

Nechci šetřit v bance. Nechci ani radu, že můžu "investovat". Kolik máte peněz, abyste mohl smysluplně "investovat"? Mít milion, je dnes na investici jako když prdne mucha.

Chci prostě jen mít svoje našetřené peníze v bance a z nich si přilepšovat k důchodu. Současně s tím ale chci takový úrok, který by alespoň eliminoval inflaci a nemít hromadu všelijakých poplatků. Stručně řečeno nechci mít peníze uložené tak, že mi ročně automaticky banka a inflace nesežerou pět a víc procent z našetřené částky.

Chci toho moc?

B. Rameš 3.8.2018 9:57

Dotace byly EU vymyšleny,

či alespoň prapůvodně deklarovány, jako bohulibý prostředek k vyrovnání životní úrovně v bohatších a chudších zemích či regionech. Jako každý bohulibý prostředek se v rukou lidí zvrhly v paskvil sebe sama. Průmyslová solidarita nefunguje. Transfery prostředků či příležitostí z jedné skupiny na jinou vyvolají nevoli u zdrojových skupin a letargii ve skupinách cílových.

P. Lenc 3.8.2018 9:13

Re: I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

A na investování má znalosti každý občan?

P. Lenc 3.8.2018 9:11

Re: Ano, vidím to stejně.

Tak to vidím i já.

M. Prokop 3.8.2018 9:06

Re: I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

Nemusíte šetřit v bance, lze i investovat.

M. Prokop 3.8.2018 9:05

Vaše myšlenka je v zásadě správná.

Dodal bych, že dotace jsou vypláceny z peněz těch, kdo je dokázali vydělat, s nějakými těmi ztrátami na cestě třeba z Prahy do Brusele a zpět. Vypláceny jsou na to, co nějaký úředník považuje za přínosné (hlavně pro něj a jeho kamarády), takže vznikají předražené rozhledny v údolí, nepoužívané cyklostezky a také spousta nepotřebných až škodlivých studií a školení.

A. Alda 3.8.2018 8:51

Ano, vidím to stejně.

Zadlužování je hřích a dotaze jsou forma zotročování.

K. Janyška 3.8.2018 8:44

Kdo nečerpá dotace

není Babiš. To už zní jako kdo neskáče není Slovák... Dzp.

M. Malovec 3.8.2018 8:38

Vysvětlím

podvody, korupce, podvody, zlodějina, cesta do pekel.

P. Papež 3.8.2018 8:29

Naše peníze jsou posílány do EU jako poplatky. Z EU přicházejí dotace na všechno možné, ale také nemožné, včetně velkých podvodu, zametanych pod koberec. Takže my všichni sponzorujeme všechny dotace, všem velkým firmám, které na dotace dosahují, všem zemědělcům, kteří jen 2x ročně posekaji pole a.dostanou dotace, všem golfovym hríštím pro prominenty, případně rozhlednam v udoli. A o to jde.

P. Dvořák 3.8.2018 7:42

I já považuji šetrnost za něco pozitivního.

Jenže se nevyplatí. Kde jsou ty doby, kdy jste si uložili peníze do banky a ta vám platila úrok za to, že může s vašimi penězi nakládat.

Dnes si uložíte peníze a banka vás za tu drzost potrestá nízkým úrokem, účtováním poplatků za kdeco a pod.

M. Těhanová 3.8.2018 7:01

Máte pravdu,

když se člověk rozhlédne a vnímá ty cedule, co bylo za zbytečnosti postaveno za přispění EU, tak si uvědomujete to neúčelné rozhazování peněz.

Navíc, např. zemědělské dotace nedostávají lidé, kterým by to pomohlo, aby prosperovali, ale jen velké společnosti, které jsou výdělečné. Na co ty dostávají dotace mě rozum nebere.

D. Šimáček 3.8.2018 3:33

jóo dotace

to je normální zlodějina (odebírání peněz těm co něco umí vyprodukovat) a dva vlastně tři uplácecí kroky (1 je nutnost byrokratické a tedy naprosto neproduktivní struktury rozdělování a to nadstandartně placeným ne/všehoschopným euroúředníkům) (2 čerpatelům čímž se křiví tržní prostředí (kdysi jsem viděl jak truhlářství čerpalo dotaci na novou technologii s tím že to zvýší zaměstnanost, ale v důsledku ji to poškodilo protože se v okolí snížil podíp potřebné ruční práce a díky saturovanému trhu ostatní truhláři v regionu ztratili zákazníky a museli se zbavit přebytečných pracovních sil)) (3 dotační agentury přisáté na tyhle penězovody)

takže jen opravdu stupidní nebo dobře uplacený člověk může dotace podporovat!