18.1.2022 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

GLOSA: Jiří Dienstbier

Pondělní Hyde Park s Jiřím Dienstbierem, kandidátem na prezidenta, mě upomněl na jeho daleko charismatičtějšího otce, novináře Jiřího Dienstbiera. Ten, věren svému celoživotnímu přesvědčení vstoupil již ve svých 21 letech do KSČ a dle mého názoru nepřestal jako komunista myslet do konce svého života.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Němec 13.12.2012 18:25

Klausovy principy

Neznám špinavé peníze. Když rozhodčí nekouká, lze dát při fotbale gól rukou. Ničení přírody neexistuje. A tak by šlo psát dlouho o principech, kterých se drží jako klíště a málokdy opomene vyzdvihnout či pochválit nějakého gaunera. 28. října dokonce vyznamenal udavače Filipa.

J. Kanioková 13.12.2012 22:30

Re: Klausovy principy

J. Kanioková 13.12.2012 22:31

pehecí nemoc

E. Heusinger 13.12.2012 16:22

Mečící Benda

také patřil mezi TOP10 disidenty. A mladej Benda také studoval.

Hermánku, Hermánku, vy jste ale Škrhola.

J. Mannheim 13.12.2012 14:45

a já si pořád říkám

že autor má vyjímečné znalosti toho, kdo byl větší a kdo menší disident, a ono není divu, když sloužil organizaci, která disidenty potírala nejvíce

J. Kratochvíl 13.12.2012 11:17

Autor zde předvádí modro bolševickou propagandu

Mohl byste napsat něco o názorech prezidentského kandidáta J. D. s kterými třeba nesouhlasíte, než nám předvádět kádrování jeho rodičů a příbuzných!!! Kádrování jsme tu měli za 40let dost. A jestli má někdo komunisticko-bolševické myšlení a je nebezpečný pro dnešní společnost, tak jste to právě vy svýni články  Jste dost nevěrohodný zalezte do hrobu.!!!!!

F. Pavlis 13.12.2012 14:05

Re: Autor zde předvádí modro bolševickou propagandu

Vážený pane Kratochvíle, prezidentský kandidát v USA  podléhá takovému kadrování, že vy byste z toho dostal infarkt. Prezidentský kandidát není soukromá osoba. Kádrování, jak tomu říkáte,  aneb dokonalé prověření jeho minulosti, považuji jako volič za naprosto normální a žádoucí. Že tomu tak není, a ve volbách se rozhoduje podle padající rosy třeba, je tou největší chybou našeho volebního systemu. Vy zalezte na ÚV a zamkněte za sebou.

L. Matura 13.12.2012 10:02

Batole komunista

"Ten, věren svému celoživotnímu přesvědčení vstoupil již ve svých 21 letech do KSČ"

To je zábavná formulace - od batolete až po poberťáka komunista.

T. Navrátil 13.12.2012 13:18

Re: Batole komunista

Jednou komunista, vždycky komunista.

F. Netopil 13.12.2012 9:17

A ještě malý postřeh.

Podívejte se na životopis Václava Klause a zjistíte, že zatímco jeho tatík NEBYL mezi "TOP 10" disidenty, tak synek vesele studoval a jezdil po zahraničních stážích. Proč stejná skutečnost pánům Hermánkům jednou vadí a podruhé ne ? Jediné logické vysvětlení je že jim vadí to disidentsví (protože oni sami k tomuneměli dost odvahy) anebo se jim to jenom prostě hodí do krámu.

V. Hajková 13.12.2012 9:31

Re: A ještě malý postřeh.

Laskavě  se  podívejte,  kdy  že  to  V. Klaus  jezdil  po  těch  stážích-  1967  a1968-  v  době  poměrně  velkého  uvolnění  !   Tak  nepindejte!   A  že  studoval?   To  studovalo  tisíce  dalších  mladých  lidí. 

P. Lenc 13.12.2012 9:35

Re: A ještě malý postřeh.

Ano, to mohu pouze potvrdit.A konec nastal koncem roku 1969.

J. Němec 13.12.2012 18:17

Re: A ještě malý postřeh.

Proč by taky nestudoval, když měl oba rodiče komunisty?

J. Vintr 13.12.2012 9:39

Re: A ještě malý postřeh.

Asi budete dost mladý a o některých věcech nemáte dost informací. Pokud to tedy nevíte, tak překážkou k přijetí na VŠ (a obzvláště na některé obory, mezi něž speciálně patřila práva) byl i daleko menší politický "škraloup", než aktivní disidentství rodičů. Například jen vyloučení nebo vystoupení některého z rodičů ze strany po roce 1968 (a nebo třeba taková věc, že otec kdysi býval živnostníkem, jako v mém konkrétním případě). Takže studium mladého pana Dienstbiera na Právnické fakultě před rokem 1989 je HODNĚ neobvyklá věc a svědčí nepochybně o tom, že to s disidentstvím jeho otce bylo dost jinak, než se nám to podává ...

F. Netopil 13.12.2012 10:06

Vážený pane Vintře

Bohužel už nejsem tak mladý jak mi přisuzujete. Také můj otec byl živnostníkem (pekař) a já jsem byl v roce 1962 vyloučen z VŠ protože jsem svým chováním, cituji: "mohl ohrozit socialistické zřizení v naší vlasti". Zdůrazňuji že jsem nebyl žádný disident a vlastně jsem nic neprovedl, ale MOHL jsem, jak je psáno v rozhodnutí děkana (už to samo o sobě je směšné). Jednalo se o účast na tiché demonstraci v Brně na Poříčí. Pracoval jsem pak jako pomocný dělník ve slévárně a po roce mi bylo povoleno (tak jako všem ostatním postiženým) studium dokončit. Takže s těmi "škraloupy" to nebylo vždycky stejné. Vzhledem k věku pana Dienstbiera soudím že mohl začít studovat VŠ tak nejdříve v roce 1988 nebo 1989. V tu dobu už taky komunistický režim neměl zdaleko tu sílu jako dřív a navíc se snažil tvářit  se navenek jako demokratický (Helsinki a pod.). Ale mně jde hlavně o to, že jeho oponenti zase neměří všem stejným metrem, podobně jako komunisti !!! Proč vadí rodič komunista u pana Dienstbiera a proč nevadil např. u pana Topolánka ?     

J. Vintr 13.12.2012 11:11

Re: Vážený pane Vintře

Členství a hlavně kariéra v KSČ je docela vážný morální poklesek. U kohokoliv. V případě mladého pan Dienstbiera jde hlavně o to, že vstoupil do politiky jako syn známého disidenta a hlavně na tom postavil svou politickou kariéru ...

F. Netopil 13.12.2012 20:13

Re: Vážený pane Vintře

Z Vaší  odpovědi jsem usoudil že podle Vašeho názoru by synové disidentů (hlavně těch známých) neměli vstupovat do politiky. PROČ ? Platí to i pro pana Bendu z ODS ? Platí to jen pro potomky disidentů nebo obecně pro potomky a příbuzné politiků obecně ? Budeme je trestat podobně jako komunisti trestali potomky živnostníků jak sám píšete ? Zajímalo by mě potom, jaký je Váš názor na politickou kariéru H.Clintonové a Bushe mladšího.    

V. Novák 13.12.2012 15:38

Copak Helsinky - ale perestrojka!

To byl fofr! Jeden rok ještě nedávali výjezdní doložky ani na pozvání strýčka ("jen v přímé linii! a legální pobyt!"), za rok už jela kámoška do Rakous na pozvání přítele, který tam čtvrt roku předtím emigroval...

Na Helsinky kašlali, celá Charta byla o tom, že moc kašle na Helsinky - jo, ale Gorbačov a prekabátenie...

O. Mayer 13.12.2012 14:51

Re: A ještě malý postřeh.

Jsem stejný ročník jako Dienstbier Jr a můžu potvrdit, že v roce 1987 kdy jsem na VŠ nastoupil já, už bylo možno proklouznout i s politickým škraloupem (byl jsem jím rodiči také vybaven, i když samozřejmě ve zcela jiném ranku než p. Dienstbier). Na školu nastoupil v roce 1988 a byla to strojárna (a nikoliv práva, který byla opravdu spíše režimním lyceem), kde se předpokládal pozitivní vztah k dělnému lidu, takže bylo možno s přimhouřením očí prolézt. 

F. Doušek 13.12.2012 9:49

Re: A ještě malý postřeh.

Možná vám uniklo, že tématem není "Klaus na odchodu", ale jeden z jeho potencionálních nástupců.

J. Virtuál 13.12.2012 11:49

Re: A ještě malý postřeh.

Moji rodiče nebyli disidenti, ale ani nebyli ve straně.Já jsem byl přijat v r. 1963 na lékařskou fakultu. Rodiče mojí ženy obdobně- ta nebyla přijata s vyznamenáním - zdůrazňuji s VYZNAMENÁNÍM na jedenáctiletku.Ono to všechno nebylo jen v systému (vím, že byl hnusný), ale v jednotlivých lidech, kteří rozhodovali.

T. Vůjta 13.12.2012 8:08

Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

Toto nemohu pochopit, studovat VŠ s takovým kádrem před 1989. Ze své zkušenosti a ze zkušeností lidí v mém okolí vím, že stačil kádrový škraloup o velikosti jedné promile škraloupu Dienstbierova a neeistovala šance ani na SŠ s maturitou. Vysvětlil toto JD mladší ? Když se hlásí na presidentský úřad, vysvětlit by měl, to už není pouze jeho věc !

P. Beránek 13.12.2012 9:24

Re: Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

To jsou jenom výmluvy těch co na to neměli. Kdo neměl v hlavě na.ráno a studovat chtěl, tak mohl vystudoval. Na denním, večerním, dálkovém studiu, ale šlo to. Já naopak neznám nikoho, kdo, když na to měl a chtěl, nemohl vystudovat. 

Humanitární bombarďák kdysi vykřikoval, že nemohl studovat. Prý kvůli svému původu. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se později dozvěděl, že jeho bratr Ivan Havel, stejného původu "Vystudoval obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Roku 1971 získal doktorát na universitě v Berkeley v Kalifornii." viz: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ivan_M._Havel 

T. Vůjta 13.12.2012 9:59

Re: Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

Hele - pane Beránku, to se teda mýlíte ! Mohu nezpochybnitelně citovat z osobních životních peripetií lidí v mém okolí (i mých) zoufale se snažících dostat se aspoň na střední školu maje kádrového škraloupu (třídní původ, příbuzní nelegálně v zahraničí, náboženské přesvědčení, ...), akorát ne veřejně - jistě chápete. Ano, kdekdo (já naštěstí ne) to nakonec musel překonat cestou vyučení se dělnickému oboru, pak 2 roky vojny, pak při zaměstnání průmyslovka a dále při zaměstnání vysoká škola maximálně však technického oboru.

Dále mám dojem, že Ivan Havel ta studia zvládnul mimo jiné právě díky uvolnění koncem 60-tých let. Takových bylo více, osobně znám člověka (vlatně si teď ještě vzpomínám na dalšího), který s nic moc kádrem někdy v 1968 nebo počátkem 1969 legálně vyjel do USA na (mám dojem) bostonskou techniku, kde zvládnul nějaký semestr a pak tam ještě chvíli zůstal jako asistnet. Vracel se také v 1971, nebýt onoho uvolnění koncem 60-tých let, nikdy by se tam nedostal !

P. Beránek 13.12.2012 10:44

Re: Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

Když mohl Ivan mohl by i Václav.

Je ale lepší kafrat na všechno, dělat disidenta a chlastat místo toho něco dělat a pak se litovat a nadávat na komunisty. Co bránilo chrchlákovi studovat také, když už tedy bylo to uvolnění.

Připomíná mi to písničku z doby před listopadem 89, myslím že jí zpívá Mládek, o jednom koktavém, který neudělal konkurs na televizního hlasatele a pak si to vysvětlil tím, že důvodem jeho nepřijetí bylo, že není ve straně.

V. Novák 13.12.2012 15:42

Václav Havel taky studoval vysokou.

Nevzali ho na Filmovou, tak šel na ČVUT, nějaký ekonomický obor. Pak vystoupil, zkoušel to znova na Filmovou - nevzali ho (jako tisíce jiných), zato ho vzali na vojnu (jako každého muže jeho věku). Potom při kulisení Na Zábradlí si udělal dálkově Divadelní.

V. Novák 13.12.2012 15:55

Tak proč se ptáte a divíte, když si sám odpovídáte?

Socialismus byl různý - koncem 40. let se vyhazovalo, v 50. zavíralo, v 60. uvolňovalo, 68. a 69. byla cochcárna, v 70. letech se "normalizovalo" (tedy konzervativní komunisti se mstili těm progresivním s lidskou tváří) a od nástupu Gorbačova a perestrojky zase uvolňovalo.

Koho ve 40. nebo 50. vyhodili, ten mohl projít čistírnou dělnického povolání (nejlíp horník) - a pak studovat dle přání a potřeb socialistcké vlasti.

No a Dienstbier Jr. nestudoval žádnou prestižní školu, žádná práva ani fildu ani medicínu - ale ČVUT strojárnu. Tam snad vzali každého - a pak dvě třetiny povyhazovali na matematice...

L. Lacinova 13.12.2012 11:31

Re: Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

Podľa jeho (tu citovaného) životopisu ukončil štúdium práva v roku 1997, takže vysvetlenie, ako mohol študovať právo pred 1989 je asi vcelku jednoduché - vtedy ho ešte neštudoval.

J. Vyhnalík 13.12.2012 14:58

Re: Jak mohl JD mladší studovat před 1989 ?

Záleželo na oboru a na roce přijetí. Co bylo možné v 60. a na samém začátku 70. let nebylo možné později. Ovšem po nástupu Gorbačova se situace pomalu začala uvolňovat. S vynikajícím prospěchem z matematiky, podepřeném úspěšnou účastí v matematických olympiádách, se na Matfyz dostávali bez přijímaček lidé, kteří by, z kádrových důvodů byli na filosofii, psychologii, nebo právech, bez šancí. Ovšem byla tu ještě tvrději postihovaná skupina, děti význačných chartistů. Na MFF jsem se setkal s dcerou Rudolfa Battěka, která s námi chodila na dvě přednášky. Ta měla absolutní zákaz studia na VŠ. Každý rok se pokoušela o přijetí na VŠE a nikdy nebyla přijata. Dokonce jí někdo z přijímací komise přemlouval, ať těch pokusů zanechá, že přece musí vědět, že přijata být nemůže. Na MFF se přihlásila na externí studium, které bylo bez přijímacích zkoušek, ale daly se studovat maximálně dva předměty najednou a zložené zkoušky po třech letech "propadaly", takže nabylo možné je postupně poskládat a vystudovat tak třeba jeden jediný ročník školy.

Pokud jde o Jiřího Dienstbiera ml., tak on jistě neměl situaci lehkou (oba rodiče chartisté). Před listopadem studoval ČVUT, fakultu strojní, tedy školu, na kterou se už v té době nejspíše mohl dostat bez přijímaček i on se svým kádrovým profilem. Práva studoval až od roku 1990.

Pokud by se Jiří Dienstbier dostal do druhého kola presidentské volby, tak téměř jistě budu volit jeho protikandidáta. Ovšem nikoliv z nějakých důvodů z minulosti, ale kvůli tomu, jak on vidí budoucnost: progresivní zdanění, urychlené přijetí eura, těsná evropská integrace a přenos národních pravomocí do Brusele, stop JE, podpora dotovaným OZE, progresivní zdanění atd.

J. Kanioková 13.12.2012 18:24

Zase naprostý souhlas,

jen přidám, že strašná škoda Battěka. Naprosto skvělý člověk, byť socdem. Kdyby ho nevyštvali a neumřel, možná by byla socdem lepší..