2.12.2023 | Svátek má Blanka


GLOSA: Je korupce vážným problémem dneška?

24.8.2013

Neber úplatky, nebo se z toho zblázníš", tento známý výrok odsuzující automechaniky do Chocholouškova ústavu již naštěstí neplatí, avšak naše republika se v oblasti úplatkářství a různých forem korupce ocitá na nelichotivých místech světového žebříčku. Korupce se nám však posunula z autodílen do politiky a úředních síní a montérky nahradily bílé límečky. Tento neblahý stav můžeme sledovat ze známých mediálních kauz a dosvědčují jej také podnikatelé, kteří přiznávají, že bez úplatku je získání lukrativní zakázky téměř nemožné.

O korupci se mnoho mluví, ale málo se dělá. Některé dílčí zákony již byly prosazzeny, některé však způsobily nemalé problémy především obcím, ale do toho nejpodstatnějšího zákona, tj. zákon o přiznání majetku, se mnohým politikům příliš nechce.Odpůrci tohoto zákona říkají, že by to vyvolalo lidskou závist a ohrozilo majetek těch, kteří jej vlastní. Není to pravda, protože v zemích, kde tento zákon platí a funguje, dělá srovnání mezi příjmy a skutečným majetkem počítač. Ten netrpí závistí a falešným udavačstvím, automaticky sčítá a vyhodnocuje data z bankovních účtů, registrů vozidel, katastru nemovitostí, pojišťoven apod. legalizací peněz, které takto podvodně získali.

Kromě potřebných protikorupčních zákonů však potřebujeme ještě další dvě věci. Tím prvním krokem je obnova společenského smýšlení a vnímání korupce. Odsouzení korupčního jednání musí být dílem nejenom justice, ale celé společnosti a její morality. Nový papež František na toto téma řekl, že "korupci lze překonat změnou lidských srdcí".

Druhou věcí je požadavek na to, aby boj proti korupci vedli věrohodní lidé a politici. Týká se nejen ministra spravedlnosti, vnitra, policistů, státních zástupců, ale v neposlední řadě i nás politiků. Každý takový odhalený případ korupce na těchto místech je krokem zpět ve vnímání škodlivosti tohoto jevu, ale současně může být i dobrým znamením, že všem se měří stejně a bude-li policie i nadále pracovat spolehlivě, tak i ta korupce má krátké nohy a daleko nedojde.

Pevně věřím, že jsme si na korupci ještě nezvykli, že většina lidí vnímá, že uplácet není normální, a že ibez korupce se dá slušně žít a úspěšně podnikat.

Autor je senátor Parlamentu ČR za ČSSD

Převzato z newsletteru Institutu Václava Klause se souhlasem redakce