7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Jaký je výsledek vládnutí?

14.2.2013

Ač se jedná o vládu koaliční, je to vláda, jejíž největší náklady a zodpovědnost nese ODS. A jak je v našich koaličních vládách pravidlem, místopředsedům vlády z koaličních stran nedělá problém se od vlády naprosto distancovat. Vlna mediální kritiky zleva i zprava se snesla na vládu a hlavně na ODS vždy, kdy přijala jakékoliv zásadní rozhodnutí. Počínaje vyrovnáním rozpočtu, vyrovnáním s církvemi, odmítnutím fiskálního paktu, ale i naprosto administrativní premiérovou kontrasignací amnestie. Vláda začala vyšetřovat staré případy korupce a opět, byť někdy zaslouženě, nejvíce to odnáší ODS.

Vlna kritiky se snesla na vládu i poté, když premiér vydal pokyn nevnášet do veřejného prostoru žádná další kontroverzní témata. "Vláda přestrašených", "vláda nečinných", "onuce" a podobné výrazy zazněly okamžitě z médií na adresu vlády. Ale média téměř nezaznamenala, že premiér zmínil i prorůstová opatření, posílení technického školství, zvýšení prestiže učitelů, snižování administrativní zátěže, atd.

Různé koaliční vlády pod vedením ODS vládnou již sedmý rok za sebou. A výsledek? Česká republika má nejnižší míru ohrožení chudobou v rámci sedmadvacítky Evropské unie. Máme šestou nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci EU. Soukromý dluh, tj. zadluženost domácností a firem, je třetí nejnižší v sedmadvacítce EU. V roce 2012 byla ČR druhou nejméně zadluženou zemí v celé EU. Ratingová agentura Standard and Poor’s zvýšila rating ČR o dva stupně v době, kdy se v Evropě naopak řada vyspělých zemí obává poklesu a činí všechny možné kroky proti tomu, aby k němu nedošlo. Udržení špičkového ratingu činí z České republiky příznivé podnikatelské prostředí pro zahraniční investice a zároveň udržuje důvěru finančních trhů. Rodiny s dětmi u nás platí nejnižší přímé odvody mezi zeměmi sdruženými v OECD. I v tolik problematické a mediálně zajímavé "šedé ekonomice" je Česko v té lepší první polovině evropských zemí. Věk odchodu do důchodu je u žen třetí nejnižší a u mužů osmý nejnižší v EU.

Jaký je výsledek sedmiletého vládnutí: Nejnižší podpora ODS v historii a mediální nálepka "vláda přestrašených".

LN, 11.2.2013

Autor je starosta a senátor ODS