17.4.2021 | Svátek má Rudolf


GLOSA: Jak Paroubek převezl Topolánka

13.11.2008

Poslední víkend mě přesvědčil: nemáme politiky – hlupáky. Aspoň ne jenom. Jsou mezi nimi i tací, kteří dokáží porovnat pro a proti a včas podat druhé straně pomocnou roku, eventuálně podtrhnout stoličku.

Mirek Topolánek předložil Jiřímu Paroubkovi nabídku, při polarizaci soudobé politické scény až kavalírskou. Totiž funkci předsedy sněmovny, třetí ústavní funkci v zemi. Za tímto gestem neradno spatřovat šlechetnost. Topolánek před českým předsednictvím EU a kongresem vlastní strany nemůže riskovat válku na více frontách. A protože Pavel Bém v náporu poleví těžko, naklonil se Topolánek s lákadlem k sociálním demokratům, zasypaným volebními vavříny a houfujícím se k definitivní zteči.

Ví, že Paroubek bažením po moci a veřejných poctách jen sálá a že nedávno by vedení sněmovny přijal bez otálení. Avšak úspěch ve dvou volbách v týdenním rozpětí Paroubkovi umožnil povýšit v nárocích, a proto předsedat poslancům náhle nemíní. Raději využije Topolánkem hozené rukavice, aby se prohlásil za muže pevných zásad, kterému na vysokých funkcích nesejde.

Pro Paroubka bude zřejmě výhodnější pokračovat v protivládní (rozuměj protitopolánkovské) ofenzivě. Vypadá to, že by socialistický předák dospěl k vítanější shodě s Pavlem Bémem coby předsedou ODS. Že by mu navrhl štědřejší dělení postů? A že vám to připomíná opoziční smlouvu? Její inovovanou verzi možná rozbalíte pod stromečkem...

Autor je místopředseda Institutu K.H.Borovského Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.