Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

GLOSA: Jak čeští kanonýři bojují na „východní frontě“

Dění na rusko-ukrajinské hranici se začíná popisovat jako zprávy z východní fronty. „Teploty se tady pohybují kolem nuly, v noci k -5°C, a do toho fouká studený vítr. Nálada je tu mezi vojáky podobná jako na východní frontě. Jsou připraveni bojovat za Ukrajinu,“ líčí situaci český zpravodaj z „východní fronty“ na novinky.cz z 22. 1. 2022. Karel Dolejší v článku Jak jsme se předali v Britských listech (BL) z 27. 1. 2022 vypočítává, jak dlouho se bude moci na ruské pozice střílet se 4 000 dělostřeleckými granáty, které je Česká republika ochotna Ukrajině darovat.

Stát se dnes vojenským stratégem „snadno a rychle“ je jednoduché. Postačí Wikipedie, kde se patřičné technické informace o samohybné kanónové houfnici vzor Dana dají opatřit. A pak stačí jen počítat na kalkulačce. Dolejší tak došel k závěru, že baterie osmi houfnic v „intenzivním boji“ spotřebuje oněch 4 000 granátů za tři hodiny „čistého času“, a hned snaživě uvažuje, co by se s tím dalo zlikvidovat. K likvidaci jednoho odpalovacího zařízení taktické rakety ve vzdálenosti 20 km se prý musí vypálit až 540 tříštivých granátů. Prostě Česká republika se podle něj nepředala, 4 000 granátů není tolik, „abychom se takovou pomocí sousedům v ohrožení někdy v budoucnu nedej bože oháněli“.

Spíš by byla namístě umírněnost než podobné řinčení zbraněmi. Darovat dělostřeleckou munici je stejně neuvážené rozhodnutí jako úvahy ministryně obrany o pomoci vysláním vojáků. Ale zpět k střelbě na „východní frontě“, jak ji spočítali v BL.

Vojenskou základní službu v délce 3 let (z toho 2 roky na vojenské katedře, které kdysi bývaly na všech vysokých školách) jsem si odsloužil u „bigošů“, což bylo tehdejší pojmenování motostřeleckých jednotek, a dotáhl jsem to na nadporučíka v záloze. Říkám to nerad, s omluvou, rozhodně se není čím chlubit, ale ušetřím snad psaní těm, kteří by vedli diskusi o „kriplech s modrou knížkou“. O houfnici Dana vím jen to, co je na Wikipedii. A tam je v technických datech uvedeno, že max. počet samohybnou houfnicí vezených granátů je 40 – 60 kusů. Houfnice se v terénu pohybuje rychlostí max. 25 km/h. V roce 2020 měla Ukrajina od České republiky koupit 26 těchto houfnic a na Wikipedii je uváděna jako „budoucí uživatel“.

Představa vojenských odborníků a stratégů v BL o baterii 8 houfnic, která za tři hodiny na nepřítele vystřelí 4 000 granátů, by se dala označit za komickou. Téma souvisící se zabíjením to však vylučuje. V každém případě to jsou výpočty bláznů. Těch 4 000 granátů váží 180 tun (!) a musely by být někde poblíž pálící baterie nebo přepravovány spolu s pohybující se houfnicí. Chtěl by někdo mít „za zadkem“ takový muniční sklad a nosit z něho k houfnici granáty? Nebo dokonce ty desítky tun granátů potahovat s houfnicí? Kolik granátů by baterie v tom, slovy BL, „intenzivním boji“ stačila vypálit? Existují drony, děla s daleko větším dostřelem než 20 km a mnohem lepší municí než obstarožní neřízené granáty pro Danu.

Známá protiválečná kramářská píseň Kanonýr Jabůrek (nazývaná také Tam u Králového Hradce či Udatný rek kanonýr Jabůrek) zesměšňovala příběhy o hrdinství a loajalitě vojáků v dobové válečné propagandě. Fiktivní voják rakouské armády dělostřelec Franz Jabůrek v bitvě u Hradce Králové neohroženě pobíjí nepřátele a i poté, co mu pruské dělové koule ustřelí obě ruce a utrhnou hlavu, střílí „dvoucentové kuličky, na ubohé Prajzíčky“. Hlava letící kolem generála „melduje“, že nemůže salutovat. Teprve když Prušáci trefí Jabůrkovou munici, popadá chrabrý kanonýr kanón a utíká z bojiště. Za záchranu kanónu je povýšen do šlechtického stavu (Edler von den Jabůrek). Píseň končí slovy „dej mu Pán Bůh věčnou slávu“, „von“ má, ale nemá hlavu, nedělá si z toho nic, bezhlavých „von“ je prej víc.

Je známo, že vojáci se obvykle připravují na minulou válku. Houfnice Dana se nebude nijak výrazně lišit od zbraní, které – v počtu desítek tisíc – byly používány na východní rusko-německé frontě za druhé světové války. Ani ty granáty nejspíše nebudou oproti těm druhoválečným nijak výjimečné. Možná to v diskusi někdo rozebere. Pěkně od stolu, v teple, jako my všichni, kteří o tom píšeme. O válce se toho už ví málo, takže dnešní válečná propaganda vystačí s heroismem odhodlaných bojovníků, kteří snášejí teploty kolem nuly, studený vítr a noční mráz -5°C. A pohádkami o kanonýrech, kteří s hromadou 180 tun darované české munice budou neohroženě, jako feuerwehrker Franz Jabůrek, pálit do nepřítele.

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz