7.2.2023 | Svátek má Veronika


GLOSA: Integrace pravice? TOP 09 vrtí psem!

26.10.2017

Lidé zapomínají, ale ne zas tolik. Miroslav Kalousek roce 2009 založením TOP 09 rozštěpil nejen KDU-ČSL, ale personálně a volebně oslabil i ODS. Dokud marketingově „nová“ TOP 09 ve volbách získávala přes deset procent, o integraci pravice nikdy nemluvila. Naopak, mluvila o sobě jako o jediné, tradiční, konzervativní, pravicové straně a dělala vše pro marginalizaci ostatních pravicových stran. 

Mistrovským kouskem Miroslava Kalouska jako ministra financí v Nečasově vládě bylo zvýšení daní, které srazilo důvěru voličů ODS na minimum. Miroslav Kalousek dobře věděl, že se liberálních voličů TOP 09 zvýšení daní vůbec nedotkne. Vrcholem popularity TOP 09 pak byl marketingem stvořený prezidentský kandidát s čírem na hlavě.

Od té doby to jde s TOP 09 z kopce. Kalouskovu výzvu na integraci pravice před volbami 2017 vyslyšela pouze Bursíkova „Liberálně ekologická strana LES“. TOP 09 se tímto spojením konečně demaskovala jako levicově liberální strana, která levicově liberálním programem a činy, avšak pravicovou rétorikou mate potenciální voliče. A proto je ztrácí.

Je několik dnů po volbách. Politické strany jednají o složení Poslanecké sněmovny, vítěz voleb Andrej Babiš se snaží jednat o potenciální vládě a do toho Miroslav Kalousek pateticky vrtí psem a opět navrhuje integraci pravice. Symbolicky se však obrací k odkazu levicově liberálního Václava Havla. Pro mainstreamová média tak nastoluje „nové“ téma, kterému se spřátelení (levicově liberální) žurnalisté budou věnovat, budou zvát politiky TOP 09 a STAN do televize, aby moudře mluvili o nutnosti integrace pravice, a budou opět skandalizovat ty pravicové politiky, kteří se budou odmítat začlenit do levicově liberálního proudu.

ODS se vrací voliči a na regionálních úrovních do ní vstupují i bývalí členové TOP 09. ODS za více než dvacet pět let své existence prokázala svoji roli na české politické scéně a vítá všechny, kteří chtějí pravicovou politiku v Česku podpořit. Cesta k integraci pravice je otevřena!

Autor je senátor za ODS