19.10.2019 | Svátek má Michaela


GLOSA: Ctěné ANO, takhle NE / Dlabáčkova melancholie

10.5.2019

Četl jsem ten novinový článek a najednou měl pocit, že bych chtěl být menší a ještě menší, až bych byl nejmenší… Ani by to nemuselo být – na celém světě. Popravdě, neinspiroval mě žádný básník ani verše, které se kdysi učili nezapomenutelní študáci ve filmové septimě. Ale byl to neméně legendární kreslíř a humorista, který postavičky ve svých karikaturách vybavil spolu s fotoaparátem také slovy: A postavte vedle něho krabičku od sirek, aby bylo na první pohled vidět, jak velký je to pitomec.

Být tak jen malou krabičkou sirek, pak bych snadno mohl dokázat, že by premiér ani nemusel říkat, že z jeho pohledu je nejdůležitější, aby ČR měla podstatně větší vliv na rozhodování o použití evropských peněz. Prostě by stačilo být při tom v záběru vedle něho a všichni by hned viděli, jak velký je nesmysl, co říká. Navíc bez jakýchkoli dalších slov o evropském rozpočtu, který navrhuje Evropská komise, pak schvalují Evropská rada, tj. představitelé vlád členských zemí EU - včetně ČR - a Evropský parlament, tj. všichni europoslanci – včetně těch zvolených za ČR. To by určitě bylo jen zavádějící a zamlžující. Nemluvě o vysvětlování složitosti hledání shody a rovnováhy, která by zaručila právě ČR podstatně větší vliv při rozhodování o čemkoliv, oproti komukoliv atd.

Ale nedá se nic dělat, resp. nezbývá než od premiéra čekat takové řeči. A vzhledem k tomu, že EU v současnosti finalizuje svoji strategii do příštích let, otevírá se bezpochyby i do budoucna až neuvěřitelný prostor pro podobná vyjádření. Takže bude třeba možné očekávat, že začne ještě otevřeněji prosazovat orwellovský princip rovnější rovnosti mezi rovnými. A nemusí být sám. Naštěstí příliš nehrozí větší riziko obviňování z Londýna ohledně plagiátorství. Už jen díky tomu, že Velká Británie hodlá co nejdříve z EU vystoupit. Už relativně delší dobu. Ale to je zase jiná story, a to pro čistě anglického Dlabáčka…

Pavel Bouda Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.