1.10.2023 | Svátek má Igor


GLOSA: Chtěli v Praze voliči změnu?

19.11.2010

Nerad bych byl ojedinělým skeptikem volajícím na poušti, nerad bych dokonce byl i pro to, kdybych byl ze skepticismu osočován, nemohu si ale odpustit několik poznámek k pražské dohodě ODS a ČSSD směřující k uzavření koalice.

Média operují s několika výroky, které lze jen těžko obhájit jako relevantní: „Takhle jsme nevolili“, „Praha chtěla změnu a žádná nepřišla“, popř. „Praha chtěla pravicovou koalici“.

Především aritmetický vítěz voleb nemusí nutně být součástí koalice. Stejně bychom mohli argumentovat, že voliči chtěli v letošních volbách do poslanecké sněmovny, aby vládu sestavila ČSSD, zatímco „podvodní“ politici pravice je obešli. V kontextu toho je zřejmé, že Pražané přesně takto volili – jako vždy doposud ODS se sociální demokracií dají dohromady nadpoloviční většinu a s ohledem na pravidla je možné takovou koalici sestavit. Neříkám, že Pražané volili dobře, to si nemyslím, ale prostě tak volili.

Praha žádnou změnu nechtěla. Kdyby ji chtěla, tak by tyto dvě strany nedostaly v podzimních volbách přes 50 procent mandátů, přitom to byly tyto dvě strany, které Prahu ovládaly již několik volebních období. Navíc lze úspěšně pochybovat, pokud chápeme změnu jako obrat k lepšímu vzhledem k doposud netransparentnímu hospodaření pražského magistrátu, že takovouto změnou měla být TOP 09, tj. strana, kde pevně třímá mocenské otěže Miroslav Kalousek. To trochu připomíná výrok o kozlu a zahradníkovi.

Praha nechtěla ani pravicovou koalici. Existovaly dostatečné signály, že po volbách bude ODS usilovat o koalici s ČSSD, a voliči těmto stranám dali většinovou důvěru. Stranám, které se stavěly proti této koalici, většinu mandátů jednoduše nedali, byť k tomu přispělo účelové rozdělení Prahy do sedmi obvodů. Tato možnost měnit účelově základní podmínky by měla být zákonem pro příště zrušena.

Závěr je jasný: titulky by měly podle mě znít: „Praha má to, co si zvolila“, „Pražané změnu nechtěli“, popř. „Pražané se vyslovili většinově pro koalici ODS a ČSSD“. Může se nám to líbit nebo nelíbit, každopádně to tak bude. Pojem změna chápu opravdu jinak.