22.6.2021 | Svátek má Pavla


GLOSA: České politikaření a politika

20.10.2016

Polil mne stud, když jsem v úterý četl tyto dvě nechutné věty od ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka k protiruským sankcím: „Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné,“ takto citovala Mládka ruská agentura. „Věříme, že budou postupně zrušeny, protože působí problémy oběma stranám - Ruské federaci i EU.“

Aha, takže přesně takové hokynářství je smyslem existence České republiky? Ale to ať dají pan premiér a jeho ministr Mládek své funkce k dispozici někomu, kdo na rozdíl od nich alespoň matně tuší, co je smyslem existence demokratického státu. Je vidět, že oba pánové to zatím zdaleka netuší. Vědí jen, že mají poslouchat ty mocné, ať je to Evropská unie, anebo ruská agresivní diktatura. To je zřejmě smyslem jejich politické existence a politiky, jak ji chápou. A tak se trapně plácají jako nudle v bandě. Pokud je takové přízemní uvažování a jednání smyslem existence našeho státu, je dost jasné, že oba pánové nejsou žádní státníci, tedy žádní skuteční politici, ale jen jacísi hokynáři, co se nedopatřením vyšplhali tam, kam nepatří.

Sankce proti Rusku, které od jara 2014 v rozporu s mezinárodními dohodami, jež podepsalo, okupuje ukrajinský Krym a vede agresi proti východní Ukrajině, nejsou věcí hokynářských počtů, ale účinné zásady slušnosti. Kdo to nechápe, nepatří do politiky.

Ostatně, nikdo z uvedených dvou pánů by se do české politiky nedostal, nebýt mimo jiné protisovětských sankcí západního demokratického světa během osmdesátých let. Zajisté poškozovaly obě strany, ale prezident Reagan nebyl na rozdíl od Bohuslava Sobotky a Jana Mládka žádný hokynář, ale skutečný demokratický státník. To ale nejen oba uvedení pánové, kteří mu vděčí za elementární možnost své politické existence, jak veřejně ukazují, ani zdaleka netuší. Zaslouží si ji tedy? Řekl bych, že ne.

Autor je filosofVESUVIUS ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Operátor/ka výroby

VESUVIUS ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 500 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.