29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Češi z boje neutíkají. Nebo to už neplatí?

25.10.2018

Traduje se: Toho bohdá nebude, aby král český z boje utíkal. Slova Jana Lucemburského, než 26. srpna 1346 padl v bitvě u Kresčaku na severozápadě Francie. V bitvě předem prohrané. Přesto zůstal ve válečné vřavě do krutého konce.

V Afghánistánu se nevyvíjí situace podle našich představ a přání. To je pravda. Stejně jako skutečnost, že tam umírají vojáci. My máme k dnešnímu dni (22/10) čtrnáct obětí, Američané 2414, Britové 455 – a populačně mnohem menší Dánsko 43.

Neexistuje válka, která by neměla padlé.

Po tragédii Tomáše Procházky – čest jeho památce - se opět ozývají hlasy, že bychom měli z Afghánistánu odejít. Říkají to – bez překvapení – komunisté a podobně smýšlející. Nově to říká Lubomír Zaorálek.

Má to logiku? Asi podobnou, jako kdybychom při pohledu na statistiku mrtvých při dopravních nehodách osobních automobilů vyzývali k jejich nepoužívání. Jenomže: tragické nehody mají i autobusy, tramvaje, trolejbusy. Zřekneme se i jich? Občas padají letadla. Co s tím?

K válce prostě padlí vojáci patří. Odjakživa. Boj proti Hitlerovi také nebyl od počátku úspěšný. Mrtvých na Východě i na Západě bylo nesrovnatelně víc. Měli snad Sověti rezignovat na obranu jenom proto, že jejich řady masivně řídnou? Měli Američané vycouvat z evropského angažmá proti Hitlerovi po boku Britů poté, co začali pohřbívat první smrtelně zraněné? Vždyť co jim bylo po válce tisíce mil od Států, měli dost svých starostí v Pacifiku s Japonci.

Kdybychom teď z Afghánistánu odešli, byla by to zbabělost. Byť by se tak stalo po „vzájemné dohodě“. To se prostě nedělá.

Naší povinností je vojáky podpořil, dát jim najevo, že za nimi stojíme, že jim věříme. Že nám jejich poslání není lhostejné, že cítíme s jejich rodinami, když dojde k tragédii.

Boj proti terorismu měl má a bude míst své oběti. Všude: v Afghánistánu, Iráku, Sýrii, Izraeli, na Sinaji, kdekoli jinde. Právě kvůli těm obětem to nesmíme vzdát.

Jan Lucemburský nám zanechal tradici, která platí i po téměř sedmi stech letech. Nejen král, ale ani čeští vojáci z boje neutíkají. Anebo to dnes už neplatí?

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.