Neviditelný pes

GLOSA: Čeká nás podzim

2.9.2021

Blíží se volby a pochopitelně jedním z témat, kterým chce kabaretní opozice porazit zlotřilce v čele vlády a jeho pohnutí ANO, je koronavirus a čísla mrtvých v republice. Jsem rád, že Andrej Babiš není viněn z útěku U.S. Army a nakonec i aliančních vojsk z dalekého Afghánistánu, kde se bojovalo i za Prahu, ale daleko k tomu nebylo. To když Ivan Bartoš, známý příznivce squattingu a jurodivý bukanýr, vytknul vládě, že evakuovala pozdě. No nic, to je jen takový zdejší obyčej.

Ale koronavirus a počty mrtvých u nás, to je jiná, tam je třeba se ujímat a tvrdě do premiéra bušit. Mantrou je, že měla být chráněna riziková část populace, tj. zhruba osoby starší 65 let, tedy i já například. Jak se to mělo udělat, to už chytré hlávky opoziční neuvádějí, a tak předpokládám, že nás měli zavřít do našich domů a bytů, ty v seniorských domech u nich v objektech, ostatní nemohoucích v LDN, a jídlo podávat pod dveřmi (lívance, pizza, bramboráky, palačinky) bezdotykově. Anebo pro nás vytvořit internační tábory a hlavně nás nepustit k rodinám, nejlépe už nikdy, protože koronáč tu prostě je a ještě pěkný čas bude. Jsou to knížecí rady a nikdo v době, kdy byla situace aktuální, z opozičních lodyh žádné návody hodné toho jména nepředložil. Jen se předvedli někteří znamenitě během přitroublé žranice a vypíjendy na Karlově mostě a Petr Fiala koncem srpna 2020 tvrdě kritizoval vládu za nařizování roušek a první omezení. Čísla klesala podle Petra Fialy, jenže jemu čísla klesají i tak, covid necovid, takže už to má v hlavě pomotané.

Promoření už nikdo jako recept neříká ani nahlas, aby nebyl za blba, a tak uvidíme, co provede očkování a velké množství prodělanců v kombinaci. Ale vedle této kombinace totiž základní hygienické návyky, tj. vzít si v chumlu nebo uvnitř přes hubu respirátor, snažit se držet odstup a především zůstat doma při prvních příznacích jako výraz ohleduplnosti a nikoli ulítlého hrdinství, jsou nepochybně základním klíčem k tomu, aby špitály nebyly přeplněné.

Čeká nás zatěžkávací zkouška podzimního času pro viry tolik vhodného a pak jaro, až se budou sčítat ztráty. Jak řekl Daniel Stach, opravdová hvězda ČT před zhruba deseti dny v Hydeparku civilizace: Koronavirus neporáží instituce, ale lidé. Jednoduché a výstižné. I pro tu hloupější část populace je to velmi srozumitelné, doufám. Hřbitovy jsou plné hrdinů.zpět na článek