7.8.2020 | Svátek má Lada


GLOSA: Bez KSČM a SPD

11.10.2018

Volby usnadnily vytváření koalic i střídání moci

Demokracie není přitažlivá proto, že umožňuje sestavit ideální vládu či správu obce. Však také nefunkční vlády podřezávají roli tradičních stran v Evropě ve prospěch nestandardních, protisystémových či autoritářských. Přitažlivost demokracie spočívá v tom, že vede ke střídání moci. A v tomto smyslu vyzněly víkendové volby velmi dobře.

Podobu nových vlád i správ obcí určují různé motivy a způsoby. I zákulisní a zohledňující jiné zájmy, než pro jaké hlasovali voliči. Ale víkendové volby nabídly pro tohle handrkování široké možnosti na výběr. Pěkně je to vidět na příkladech Prahy či Brna.

Je sice poněkud demagogické srovnávat volby do sněmovny a do obecních zastupitelstev, ale společné znaky najdeme. Patří k nim problém blokačních menšin, ostrakizovaných part, se kterými nikdo nechce jít do koalice. Stačí se podívat do Německa či do Švédska. Alternativa pro Německo získala v parlamentních volbách necelých 13 procent hlasů a zůstaly jen dvě možnosti: koalice Jamajka (konzervativci–liberálové–Zelení), nebo velká koalice. První ztroskotala a velká koalice se potácí s podporou 45 procent voličů. Lze tomu říkat střídání moci? Švédští demokraté získali v letošních volbách necelých 18 procent hlasů, ale vládní většina stále ještě nevznikla (a možná ani nevznikne).

LN, 9.10.2018Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.