29.5.2023 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Babiš má pravdu...

26.6.2021

... opozice musí změnit politickou kulturu

Zdravý étos společnosti je založen na přesném vnímání smyslu slov. Pakliže se smysl rozpadá, jsou znetvořené komentáře, řád daný ústavou a zákony i mravy. To je největší ohrožení, které v poslední době zažíváme skoro denně.

Naposledy třeba při obsazování uvolněného místa Nejvyššího státního zástupce po Pavlu Zemanovi. Spekuluje se hlavně kvůli Pražskému hradu a Andreji Babišovi i o lidech působících mimo soustavu státních zastupitelství, což by znamenalo právě zmíněné porušení řádu, ústavy, zákonů a tedy i mravů. Pavel Zeman proto důrazně zavrhl myšlenku, že by ministryně navrhla do této funkce někoho, kdo vůbec v soustavě státních zastupitelství nepůsobí a nazval to „právní perverzností“ a „znásilněním systému“. Odkázal na to, že zákon jasně říká, že státní zastupitelství vykonává svoji působnost prostřednictvím státních zástupců, a zároveň stanoví podmínky, kdo se státním zástupcem může stát. Cituji: „Nebude-li platit podmínka státního zástupce na vedoucího státního zástupce, tak nebude možná platit ani podmínka vysokoškolského vzdělání?“ řekl Pavel Zeman. A Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zase prohlásila: „Když se bude na výběru státních zástupců podílet soudce, bude to protiústavní.“

Ale podobná situace je v České televizi, kde byla asi nezákonně odvolána Kontrolní komise ČT a kde zřejmě byli nezákonně nominováni do Rady ČT její členové. A i na Pražském hradě se postupuje nezákonně, když oba nejbližší spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana nemají bezpečnostní prověrky, ač mají přístup k materiálům, které jsou označeny jako přísně tajné.

A to už vůbec nehovořím o lživých a zcela vymyšlených výrocích politiků, které s blížícími se volbami zaplňují čím dál více veřejný prostor. Viz žaloba Lukáše Wagenknechta na premiéra, který se mu má omluvit za výrok, že je psychopat a udavač, který připravil Českou republiku o 800 milionů korun. Premiér se chce odvolat. A podobně chtějí piráti žalovat premiéra za to, že šíří pomluvy a straší lživě obyvatele o jejich postoji k migrantům. Naposled je v Právu napadl kvůli tomu, že se snaží přepsat kulturní prostředí naší země.

V tom se ale Andrej Babiš určitě nemýlí: Změnit politickou kulturu České republiky, to musí být hlavní úkol celé opozice, protože původně latinské slovo cultura znamenalo v přeneseném slova smyslu péči o duši všemi disciplínami, které pomáhají člověka rozvíjet a zušlechťovat, jinými slovy ctít jazyk, ústavu a zákony. Tato změna není však hrozbou, ale záchranou. Vše, na co nyní žehráme, má zamezit zpochybnění dnešních mocných. Chceme-li změnu a návrat duchovní podstaty státu, nesmíme nechat o sobě rozhodovat a mít i za této těžké situace vůli rozhodovat sami o sobě a spoluvytvářet řád svobodného pobývání. Psychologové tvrdí, že máme šanci situaci změnit, protože podle rozšířených očí, kdy se ukáže více bělma, je zřejmé, že naši lháři mají strach.

Psáno pro ČRo Plus

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem redakce)

Autor je novinář a spisovatel