1.3.2021 | Svátek má Bedřich


GLOSA: A zase ty prachy

8.4.2010

Jako všichni ostatní, i já přemýšlím o té Obamově a Medveděvově schůzce. A nenapadá mě nic, co by mohla světu přinést. Jen zbytečnou pompu, náklady a falešný pocit bezpečí. Takový pocit je daleko víc nebezpečný, než nějaká malá, ale stálá hrozba. A teď to ještě zdůvodnit...

V poslední Orientaci LN je jeden rozhovor s nějakým anglickým (americkým, nevím) specialistou. Ten píše, že pro Rusko je tahle smlouva jen ke vděma věcem - hezkým a efektním způsobem jak se zbavit velmi zastaralých hlavic a způsobem, jak oslabit USA, které tu smlouvu vezme (možná) trochu zodpovědněji. Ale ani tady tomu nevěřím. Obama proklamuje svou snahu udělat svět bez jaderných zbraní. Je to jistě chytrý pán, má zajisté prestižní vysokou školu a kvalitní vzdělání i rozhled. Tak proč nás tak uráží touhle lží... ? Indie se zbraní nezbaví, Pakistán k tomu nepřinutí, stejně tak jako Francii Anglii a třeba Izrael. Stejně to lze s jistotou říci o Číně a hlavně - lze to vzhledem k teď řečenému - říci s jistotou o USA.

Vždyť, nikdo se těch zbraní z obavy k okolí nevzdá. A když nikdo, tak ani USA - vždyť se přece také budou bát. Je to legrační a naivní úvaha. A taková je i tahle smlouva. Legrační a k ničemu. Není v ní jistě nic, co by ohrozilo bezpečí jednotlivých států. Jestli si tyto dva státy dobrovolně zmenší počet hlavic z deseti na pět, znamená to, že i se dvěma mají dostatečnou akční zásobu, která je ochrání. Tak proč ty počty snižovat. Asi jen proto, že potřebují uvolnit sklady pro nové, sofistikovanější a nebezpečnější...

V čem tedy spočívá ta důležitost té smlouvy? Nemám tušení. Možná v tom, že to zajistí našemu hloučku ješitů pocit důležitosti a zajistí jim to taky zbytečnou buzeraci statisíců občanů a také to, že s širokým úsměvem na tváři nám utratí dalších "jen" padesát milionů korun.

Převzato z http://vild.bigbloger.lidovky.cz se svolením autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.