FOTOVOLTAIKA: Stále se čeká na jasnou legislativu
Spravedlnost je slepá, ale občan není idiot – tak bych mohla předeslat svoji úvahu o nejasné legislativě ve svém oboru. Jako předsedkyně Energetického regulačního úřadu ERÚ se delší dobu zabývám otázkou, co je a co není zločin spojený s podnikáním ve fotovoltaických elektrárnách, a o zločinech spojených s fotovoltaickým boomem jsem již mnoho napsala i řekla. Sama jsem byla nepravomocně odsouzena na osm a půl roku za něco, co jsem neudělala, udělat nemohla a ani bych udělat nechtěla, i kdybych měla k nějakému takovému kroku příležitost. Na problematiku této zločinnosti se podívejme ze dvou úhlů pohledu, o kterých se v poslední době mnoho hovoří – jedná se o rozdílný přístup dvou státních institucí: ERÚ a Státní energetické inspekce (SEI).
Licencí to jen začíná
Jako příklad si vezměme hypotetickou fotovoltaickou elektrárnu v problémech a podívejme se, jak situace řeší výše zmíněné instituce a státní zástupci, většinou Nejvyššího či vrchního státního zastupitelství.
U elektrárny je zjištěno, že se nedá s jistotou potvrdit, kdy došlo k jejímu dokončení, a tudíž není jasné, na jakou výši podpory má nárok. Zda je to podpora podle ceníku roku 2010 vyšší výkupní cena, nebo podle ceníku roku 2011 nižší výkupní cena.
Podnikání bez měření
Při řešení se nemůžeme spolehnout na datum vydání licence – ta je pouze potvrzením, oprávněním k podnikání v energetice, a pokud chce výrobce skutečně podnikat, obchodovat, tedy dodávat do sítě a prodávat, musí učinit ještě další důležité kroky než jen mít licenci, kterou vše pouze začíná. A proto se, zjednodušeně řečeno, nyní někteří výrobci potýkají s výsledky kontrol například SEI, která uděluje pokuty za tato porušení.
Podle mne je důležitou součástí podnikání instalace měřidla – elektroměru. Nebo si snad někdo dokáže představit, že prodáváte za dotované ceny a neměříte? Které elektrárny při nároku na výhodnější podporu měly skutečně elektroměry? Kdo to ví, ať odpoví. Připadá vám legrační, že se prodává a neměří? Mně také! Zdá se vám směšné, že existuje protokol o připojení, ale elektrárna připojena není, třeba z důvodu malé kapacity pracovníků? A připojuje se až v následujícím roce. Kolik takových případů je? A zajímá to státní zástupce? Anebo je jejich zájem pouze tam, kde vidí Vitáskovou?
Jak se řeší výsledky kontrol SEI? Je udělena pokuta, výrobce provede nápravu, eventuálně vrací peníze, které neoprávněně čerpal. Někteří se brání a případ končí u soudu, podotýkám u soudu správního.
Potřebujeme lepší zákony
Jak se řeší výsledek kontrol na ERÚ? Trestním stíháním, přitom se mnohdy jedná o stejný skutek. Následují trestní soudy, správní soudy a zničené životy nevinných.
Legislativa v této věci byla a je i v současné době nedokonalá a vypadá to, že zákony nejsou pro lidi, ale pro tuneláře a „šmejdy“. Přitom by zákony měly být jednoduché, aby byly srozumitelné každému, i laikovi. Měly by být jednoznačné, aby je mocní nemohli zneužít, a neměly by vytvářet prostor ke korupci.
Autorka je předsedkyně Energetického regulačního úřadu
LN, 7.3.2017