Pátek 4. října 2024, svátek má František

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

FN

Evropa páchá ekonomickou sebevraždu. Brusel jako řešení doporučuje použít kvalitnější oprátku.

Foto

1*, je důležité pořád opakovat, co se v ekonomikách Evropy i jinde děje, protože většina EU stále věří v nesmysly. Nebo spí. Nebo je zavalena pseudoproblémy.

RL

No, muslimáci už nejsou pseudoproblém. Ten se z toho naopak ze začátku cíleně dělal.

Foto

Ale ukončení veškeré výroby v Evropě a vývoz veškerých energeticky náročných provozů mimo hranice EU je ta správná cesta, jak snížit energetickou spotřebu Evropy a současně dosáhnout toho, že se Evropa stane skutečným světovým lídrem v dekarbonizaci.

Ideálního stavu dosáhneme, až veškerou energii budou vyrábět pouze soláry a fofrníky vyrobené v Asii a v případě nedostatku energie ji budeme dovážet a zase vyvážet od jednoho k druhému.

Pro idioty: To je ironie.

JJ

J26u57r49a 84J84u62r54a43x

27. 9. 2024 12:39

To co máte za ironii se pod praporci EU má stát realitou.

Jenom nevím, co budeme žrát. Ani v potravinách nejsme soběstační a když si zlikvidujeme průmysl, nebude za co je nakoupit a dovézt. Za vývoz blbého žvanění, jež z EU, potažmo z EK prýští, stěží kdo zaplatí.

Ale EK možná něco geniálního určitě vymyslí. Zejména pod vedením pani z Leyenu ... jen aby to nebylo genitální

VK

V91. 96K52u67h92a27j

27. 9. 2024 11:01

Za komunistů bylo prioritou budování socialistického štěstí, jehož doprovodným faktorem bylo omezení svobodného vyjadřování. Poznaná nutnost.

Za bruselistů je porioritou grýndýl a nerůst, jejichž doprovodným faktorem je snižování průmyslové výroby. Poznaná nutost.

JJ

J65u87r31a 21J14u56r46a85x

27. 9. 2024 12:26

Ano.

A obě ty poznané nutnosti stojí za vyližprdel.

Foto

Znám lidi, co nic neprodukují jenom spotřebovávají a žijí si docela na vysoké noze. Něco zde nehraje.

Foto

Naopak. Všechno funguje podle zavedených pravidel.

PR

Všichni mluví o solárech, o větrnících, vše vyrobené v Číně. Invertory (FVE měniče) čínské provenience ale nejsou jen invertory. Je to informační kancelář. Věděli jste nebo víte, že čínské invertory posílají data na čínské vládní servery? Je otázkou proč. A druhou otázkou je, co se stane, až si v Evropě zlikvidujeme výrobu elektřiny, přejdeme na nestálé a v zimě nevyrábějící soláry a budeme se tvářit dekarbonizovaně? Kdy se některému soudruhovi v Číně zrodí v hlavě nápad, že s těmi evropskými soláry by se mělo něco udělat. Třeba vypnout nebo rovnou spálit, když bude Evropa vzpurná. Stačí na to jeden příkaz a ten se dá rozeslat po Internetu více než snadno. Maluji čerta na zeď? No když myslíte...

RL

Nesmíte ty konspirační teorie tak žrát...

JK

Když dva dělají to samé, obvykle výsledek není stejný. Např. Čína a EU.

Pani Šichtařová si začína informace cucat z prstu. Anebo má špatné zdroje. Anebo se jí jenom nechce ty správné informace hledat hledat.

Říct o čínské ekonomice, že čelí poklesu efektivity a ekonomické výkonnosti, je znakem sebe diskvalifikace u ekonomických témat.

Můžeme říct, že u čínské ekonomiky pomalu klesá tempo jejího růstu, což je ale zcela přirozené. Menší ekonomiky mohou růst rychleji, u obrovských je to podstatně složitější. Podle posledních zpráv z Číny tamní ekonomice "hrozí", že letos nedosáhne předpokládaného růstu 5 %.

Čínu trápí deflace. Ovšem neviděl bych v tom veliký problém. Ceny se jen vracejí tam, kdy byly před Covidem. Z Číny 1-2x ročně dovážím zboží za pár tisíc dolarů, a mohu potvrdit, že krátce po Covidu ceny vystřelili prudce nahoru - v mém případě téměř o 100 %. Ale u příští objednávky rok později se vrátily na předešlou úroveň. I přesto Čínská centrální banka deflací řeší pumpováním nových peněz do ekonomiky a dalšími ekonomickými opatřeními.

Realitná bublina v Číně není způsobená centrálním plánováním výstavby bytů, ale její nedostatečnou regulací. Někteří developeři stavěli hlava-nehlava bez ohledu na to, zda v dané oblasti bude tolik nových bytů potřeba. Tržní prostředí zafungovalo a realitní bublina praskla. Bohužel Čína je obrovská, vše v ní je obrovské, a tedy i tá realitná bublina je gigantická.

Čínská ekonomika teď roste hlavně díky novým technologiím, kterým paní Šichtařová a podstatná část čtenářů NP nemůže přijít na jméno. Ano, jsou to elektrovozy a stavba obrovských solárních a větrných elektráren. Čína instaluje více výkonu solárních elektráren než zbytek světa spolu. I v důsledku toho je tenhle typ elektřiny v Číně již levnější než u výroby z uhlí. Čína začala omezovat výstavbu nových uhelných elektráren, z čeho mají hlavy v smutku horníci v Austrálii. Ta je hlavním exportérem uhlí do Číny.

Čínský růst již není tažen jen rostoucím exportem. Před lety si čínská strana a vláda stanovila cíl (nebo úko

JK

... cíl (nebo úkol), že růst by měl v podstatně větší míře zajišťovat růst spotřeby čínských domácností. Jinak řečeno, čínští občané by měli bohatnout rychleji než předtím. Myslím, že cíl se daří plnit - v roce 2002 se v Číně vyrobilo 2 miliony aut, loni to bylo 25 milionů, z toho 5 milionů šlo na export.

Na Západě se pořád mluví o tom, že automobilový průmysl je páteří každé velké ekonomiky. V tomhle směru si Číňané vedou výtečně - bohužel na úkor západních automobilek. Pro ty byl čínský trh dlouho takové finanční El Dorado, některým Čína generovala 40 až 50 % jejich celkových zisků. Čínští spotřebitelé ovšem ve velkém mění spalováky za elektrovozy, a západní elektromobily mají v Číně bohužel nevalnou pověst. Aktuálně je u prodejů podíl bateriových vozů + plug-in hybridů přes 50 %.

Výsledek je pro evropské automobilky v Číně tristní. Nepřejde měsíc, aby nějaká neoznámila, že z čínského, silně konkurenčního trhu odchází nebo že zavírá jeden čí vícero fabrik v Číně. Číňané pořád uznávají západní automobilky u spalovacích motorů - čínské značky stále jenom stahují náskok. Ovšem u elektrovozů je situace zcela obrácená. V Číně jsou teď statisíce neprodaných a neprodejných spalováků, a prodejci, kteří se na ně specializovali, krachují. Často u prodejů spalováků nepomáhají ani 50 %-ní slevy.

Čínská ekonomika bude v příštích letech růst hlavně díky novým "zeleným" technologiím. Princip je velice jednoduchý - každý kilowatt energie, kterou si Čína vyrobí doma např. ze solárů, a ne z importované ropy nebo uhlí, přispívá k růstu HDP. Import HDP snižuje, domácí spotřeba a export HDP zvyšují. To je jeden z průvodních znaků "zelených" technologií, které zde na NP ještě většina čtenářů nebere v potaz.

Zelené technologie Čína bude čím dál tím více vyvážet do celého světa. Zejména soláry, u kterých mají čínské firmy podíl na světové produkci hodně přes 80 %, pomohou zemím s dostatkem sluníčka snížit jejich závislost na ropě. (Schválně nepíšu ukončit, ale "jenom" snížit). S tím pak automaticky souvisí i export

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz