9.8.2020 | Svátek má Roman


FEJETON: Kdo přijde po Babišovi

6.6.2019

Moje představivost autora sci-fi nedokáže sestavit scénář, co by se muselo stát, aby náš současný premiér a šéf hnutí ANO ustál všechno to, co se na něho navalilo. Zato je nabíledni dostatek scénářů opačného vývoje, tedy popisujících zhroucení Babišova politického podniku.

Bude zajímavé pozorovat, kdo opustí loď, aby ve vraku taky nezkejs, nerad bych připomínal aktuální příklady. Ostatně už v minulosti si všimli i málo pozorní diváci politického dramatu, kolik zajímavých a kvalitních lidí od Babiše odešlo, hned mě napadá Pavel Telička, Ivan Pilný nebo Jiří Zlatuška. Kolos zjevně vykročil s úmyslem Babiše rozšlápnout jak švába a křiky typu „je to jen návrh“ a „ono se to změní“ a „nic se platit nebude“ nebudou na něj mít žádný vliv. Babišova éra zjevně končí a to je příležitst k zamyšlení, dokonce ve dvou směrech.

Jak budeme zpětně údobí babišismu hodnotit? Ne úplně zle. Babiš měl štěstí, že se trefil do údobí konjunktury, ekonomika šla (a jde) vzhůru, nezaměstnanost klesla až na nebezpečné minimum. To je ovšem jev obecný, tak je tomu v podstatě všude kolem nás. Po Babišovi nezůstane nic, čím by se mohl trvale chlubit: dopravní infrastruktura, dálnice, železnice. Otevření významných vědeckých projektů. Viditelné úspěchy v mezinárodní politice. Nic takového se nestalo, Babišova vláda byla (mluvme v minulém čase) vládouo udržovací, stejně jako všechny předchozí vlády od roku 1990. Ty ještě před tím byly likvidační, ale to byl jiný příběh. Babiš napsal knížku o svých vizích, ale ty vize nedokázal přesvědčivě předložit veřejnosti. Jeho velkolepý investiční program zůstal tajný, aby mu ho neukradli. Shrnu, nezanechal za sebou spálenou zemi, ale taky ne rozkvetlou zemi. Prostě zemi.

Kdo přijde na jeho místo? To je ústřední téma úvahy. Zde je dlužno podotknout, že Babišův pád, až k němu definitivně dojde, nebude dílo politické práce opozičních stran, ani k němu nedojde drtivým tlakem lidového hněvu, neboť ty kýmsi pečlivě organizované demonstrace za odchod ministryně, která nic neprovedla, jsou spíš parodií na lidový hněv. Ekonomický kolos se zhroutí pod tlakem státní a nadstátní, tedy evropské moci a strhne svoji politickou nadstavbu. Připmínám si otázku, kterou jsem ve svých glosách kladl už na začátku babišismu, zdali je možné, aby miliardář byl v politice. Jak vidět, možné to není. Až Babiš odejde, někdo přijde na jeho místo. Bude to pan Hamáček? Takovou kandidaturu předkládám pro zasmání. Pan Bartoš? To půjdu do ulic protestovat i já. Přežije snad ANO odchod šéfa? O takové variantě se vážně spekuluje, že to bude podle polského receptu. Jenže my nejsme Poláci. Pan Havlíček je zřejmě velmi schbopný člověk, ale stigma „Babišův člověk“ je neomyvatelné.

On se někdo najde. Povede další udržovací vládu. Vlastně se nic nezmění, jenom nebudeme mít tak výrazný terč k nadávání. A to nám bude chybět, chcete se trefovat do pana Rakušana? To by vám nejdřív museli říct, kdo to je.

LN, 3.6.2019

Neff.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.