19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

EVROPA: Václav Klaus nepodepisující, bojující

Navzdory tomu, že dosud neproběhla řádná ratifikace dodatku k Lisabonské smlouvě, zavádějící Evropský stabilizační mechanismus (ESM) do primárního práva EU, tento trvalý euroval, zakládající pro státy platící eurem dluhovou unii na věčné časy, již emituje první várku dluhopisů na záchranu španělských bank.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kretschmer 21.12.2012 21:53

Podepsat znamená vlastizradu

Prezident Klaus by neměl opakovat  svůj zrádcovský podpis pod Lisabonskou smlouvu a aspoň trochu to po zbytek svého života odčinit. Vydat se na pospas tomuto evropskému molochu představuje vlastizradu. A za tu lze trestat smrtí.

T. Czernin 16.12.2012 10:53

Jó, copak Halík...

to je taky jezuitský kousek. Z něho by měl Ignác jistě radost...

J. Kanioková 16.12.2012 14:19

:))))

M. Bílý 16.12.2012 17:19

Re: :)))) // také se přidávám --:)))))))

J. Kanioková 16.12.2012 18:47

Zdarec :)))) a hezký večer :)

J. Farda 16.12.2012 20:00

Re: Zdarec :)))) a hezký večer :)

Zdravím Vás, paní Kanioková, nastal error. Kromě toho, že jsem gój a přítel

třetích cest, jsem i zaťatým zastáncem Izraele a Židů, takže když jsem

uváděl, že pana Fišera nebudu volit jen proto, že je žid, tak jsem chtěl

sdělit, že ne jen proto, že je Žid.  Berete to, paní Kanioková?  :)))))))!

J. Kanioková 16.12.2012 20:42

No... on je to občas průšvih, když nevidět mimiku... :)))

No, aspoň v něčem a někdy se přátelé a nepřátelé třetích cest shodnou.

Nějak ta naše západní civilizace dostává na frak... levičáci a islám mají stále větší převahu...

Vlastně svět stojící na Zdravém Rozumu začíná prohrávat se světem Nároků a Práv, a náboženského fanatismu...

J. Farda 16.12.2012 21:09

Re: No... on je to občas průšvih, když nevidět mimiku... :)))

Aspoň v něčem se, paní diskutérko , chválabohupříroděčikomuněkomu shodneme, jen už nikdy ne rudé a islámské úsvity! Vinšuji hezké svátky a hodně zdraví! :))) Tož tak.

I. Klepáček 16.12.2012 9:23

bojující za co ?

Odmyslete si narcismus, malou schopnost nepopudit nevstřícností v diskusi s lidmi, kteří mu nejsou příliš po chuti a sledujte spíše myšlenku, než tvář tohoto presidenta.

V této chvíli bojuje za svobodu i vaši, právě tím, že nepodepisuje strašná omezení, která teď se možná tak strašná nezdají, protože si přes všechny ty taškařice ja jste napsal, žijeme tak jako nikdy před tím. Nepodpis je možno hodnotit jako odvahu. Vám se líbí být otrokem v davu stejných otroků upokojovaných jednou nedomrlou houskou  denně a možností jednou za rok jezdit k moři do Bulharska, než  prosazovat své mínění (což můžete)  a nenechávat se nasírat několika sviňkami, které loupily i předtím, a teď v tom dočasně pokraČUJÍ ? Však na ně pomalu dojde (viz středokraj). 

Myslím, že je dobré navštívit pár odlišných zemí, aby si člověk uvědomil, co je to chudoba a strach ze zítřka..........

J. Kanioková 16.12.2012 14:27

Máte naprostou pravdu...

Lidská přízeň je zvláštní, dává přednost vlídným figurám, které ale svou vtipností, vlídností a ochotou být přátelský, líbivý všem okolo, se většinou těžko kdy dopustí střízlivého pohledu. Neumí či neodváží se předvídavě vymezit vůči tomu, co může být ohrožující pro budoucnost.

Takové osobnosti nejsou přínosem.. naopak !

J. Farda 15.12.2012 21:35

Václa Klaus ... bojující?? Za co??

Pane Semíne, pane Semíne! Pan Klaus, kromě několika opravdu solidních věcí (ač bolavý, přesto rozchod se Slováky) zvládl především mnoho podařených taškařic s privatizací majetku, a kdyby se mu podařilo v r. ´92 překazit ministru Vrbovi z Pithartovy vlády prodej MladoBoleslavské škodovky Volkswagenům, vypadala by dnes jako Strakonická Číza nebo Kopřivnická Tatra. Klasik Werich ústy čerta ve Fimfáru pravil - Za leccos, pane, leč za křena mě nemějte! Nečiňte tak, velmi prosím, ani Vy! Ale abych Vám pofoukal mým příspěvkem vzniklou bolístku, ještě připomínám legendární, čtěte žertovný, výrok Vašeho velkého kormidelníka: Jen více takových Kožených! Tož tak!

V. Kobetič 15.12.2012 22:37

Re: Václa Klaus ... bojující?? Za co??

Tož pane Fardo - když už Vám neslouží paměť, snad by bylo lepší, alespoň nevytrhávat věci z kontextu či souvislostí... A když už už Vám chybí informace, tak doporučuji si o nich zase něco přečíst... Nemusel byste se pak zaštiťovat klasikem.

M. Bílý 15.12.2012 22:48

Souhlasím s Vámi, pane Kobetiči (22:37) jen bych dodal, že onen klasik (výborný herec a velmi dobrý komik) po všech ranách, které mu soudruzi uštědřili, jako přesvědčený soudruh zpíval: .....

..... "Když všichni všechno všechněm dáme, tak všichni všechno budem mít dohromady" On zazobanec!!!

M. Bílý 15.12.2012 22:38

Co máte proti Viktoru Koženému, pane Fardo (21:35) Já nic, protože ukázal kolik ekonomických negramotů je v této zemi, když naletí na tak průhledný trik s kuponovou knížkou za 10.000Kč, když její hodnota byla v 1. kole okolo 75.000 Kč.

M. Bílý 15.12.2012 23:42

Upřesňuji: Hodnota kuponové knížky asi 75.000 Kč byla na začátku 1. kola

J. Farda 16.12.2012 11:30

Re: Upřesňuji: Hodnota kuponové knížky asi 75.000 Kč byla na začátku 1. kola

Díky za diskusi, kolegové na NP, leč s lítostí Vám musím oponovat právě proto, že mi paměť slouží i po šedesátce žel dosud velmi dobře! K obhajobě pana Koženého bych si Vám tedy dovolil přisvědčit, že to byl vskutku velký mág hodný uznání pana Klause. Příkladně jeho likvidace Československé námořní plavby, v době její rozprodeje druhé největší flotily vnitrozemského státu (po Švýcarsku) byla vskutku mistrovským kouskem dodnes hodným oslavy! No, a takový pan Smetka s H-systemem byl též dobrým žákem! Prostě Klausův famózní privatizační útěk před právníky, to bylo to pravé ořechové! A desetitisíce ošulených akcionářů Harvardských fondů páně Koženého a Vostrého či okradených účastníků H systému Vám jistě budou bouřlivě aplaudovat! Proto opět vzývám génia naší české kotliny a jeho výzvu "Ještě více takových Kožených"! Nebo mi poradíte, vážení kolegové, ještě něco výživného? Tož tak!

J. Kanioková 16.12.2012 14:43

vážený pane, kuponovku nevymyslel Klaus, naopak byl zpočátku dost proti.

už si nepamatuji přesně, kdo to k nám, tuto koncepci, dotáhl. Nějak se mi plete jméno Vrba, ale nevím jistě. Přesvědčili Klause, tudíž vznikla, ale zpočátku jakýsi čas se nic moc nedělo, lidi moc nereagovali. Vlítl do toho Kožený se svým heslem desetinásobku, NIKDO nevěděl přesně, jak se to vyvine. Nikdo.

Ano Klaus prohlásil "více takových Kožených" v době, kdy kuponová privatizace skomírala, protože si tu dost málokdo dokázal představit, že za svých 1000,- Kčs ponese riziko vlastního rozhodnutí.

Koženého "jistota" desetinásobku to bylo ovšem jiné kafe, takže se to rozjelo.

To že se z Koženého posléze vyklubal podvodník je věc, kterou jsme dopředu určitě všichni věděli, že ? A když ne, tak "Klaus to určitě vědět musel,ne?" Myslím, že mu kdekdo snad přisuzuje nadpřirozené vlastnosti...

J. Farda 16.12.2012 15:25

Re: vážený pane, kuponovku nevymyslel Klaus, naopak byl zpočátku dost proti.

Paní Kanioková, děkuji Vám za věcnou připomínku, ale já si přec jen pamatuji, jsa v oné době čtyřicátníkem, jak to tenkrát naši vůdcové prezentovali, a rád se podělím. První se v rozhlase se zásluhou o kuponovou privatizaci, co pamatuji, ozval ministr pro privatizaci pan Ježek, po něm pak pan Tříska, tehdá snad ekonomický poradce pana Klause, jehož fondu jsem někdy v roce ´97 prodal obě své kuponové knížky. Oba pány to prý, každého zvlášť, napadlo při zasedání vlády na zámku Lnáře. Do třetice se o myšlenku kuponové privatizace přihlásil sám pan Klaus, bez upřesnění místa a času, kde byl osvícen. Nechť si to pánové vyřídí mezi sebou. Faktem ovšem zůstává páně Klausova odpovědnost, kromě mnou výše zmiňovaných i nesporných dobrých rozhodnutích, i odpovědnost za rozhodnutí špatná. Tušíte, kolik tuto zemi stála sanace Klausova bankovního kapitalsocialismu devadesátých let - příkladem budiž až socanem Zemanem likvidovaná Investiční a Poštovní banka (zašantročení např. Prazdroje) a bank dalších? Dnes se hovoří 3/4 biliardy korun. Chilské pero byla jen dětská kratochvíle! Chlap toho jména hodný je schopen své zásluhy i "zásluhy" reflektovat a to mi právě u našeho prezidenta sakra chybí. Koneckonců i pro mně taková premisa, bohužel, platí. Tož tak.

M. Bílý 16.12.2012 16:50

Začínám Vás, pane Fardo (15:25) trochu chápat. Patříte do (nevím jak dnes početné) skupiny pravicově orientovaných občanů se zbytečně silným sociálním cítěním. Zdůrazňuji slůvko zbytečně.......

 .......A je paradoxní, že v této skupině se nachází, či spíše na počátku nacházel, i Václav Klaus. Jeho za to ovšem neodsuzuji, protože rozhodovat se v celospolečenské šíři, je přeci jen něco jiného, než když se rozhoduji já jen za sebe. Dovedu si představit tu tíhu kterou si na sebe dobrovolně naložil, navíc v situaci (či spíše v situacích) které tu zatím nikdo neřešil: převést zdevastovanou socialistickou ekonomiku na úroveň blížící se maximálně kapitalismu a to vše při totálním selhání právníků, kteří se dopředu tímto přechodem (na rozdíl od ekonomů) vůbec neráčili zabývat. Prostě se na to vykvajzli.

A teď k Vám. Kvalitní ekonomické rozhodování Vám asi dělá potíž.  Proto jste dal kuponové knížky do fondu. I kdybyste trefil na slušné a odborně zdatné lidi v něm, už se musíte o případný zisk s nimi dělit a platit jim za práci kterou dělají  za Vás. Já jsem fondy velmi rychle zavrhl. A nelituji toho. Nejvíce si z celého (ze značné části jednorázového) zisku z kuponovky cenim dividend z akcií ČEZu, které mi každoročně přinášejí 13 důchod, který ČSSD svým ovečkám tak dlouho slibovala až se ukázalo, že je to nemožné.

J. Kanioková 16.12.2012 17:37

Když věcně, tak věcně,

zpočátku jsem Klause neskutečně nesnášela, protože mi tehdy moc voněly vizionářské líbivé řeči i texty Havlovy. Klaus mi některými způsoby vadil, protože "neuměl v telce mluvit pro běžné lidi". Já, ač s ekonomickým vzděláním i praxí, jsem mu mnohdy nerozuměla, tudíž mi bylo jasné, že lidi ekonomikou nepolíbení mu rozumět nemohou vůbec. Jenže časem mi mnohé začlo docházet, jak to s ekonomikou je, v čem je problém, co je důležité, v čem je priorita v novém procesu odstátnění 100% státního vlastnictví.

Následkem mohlo být jediné, že mi Havlovy řeči i texty začly připadat naivní, nerealistické, často až kontraproduktivní. Bohužel. Začla jsem vnímat i jeho rivalitu i nefér podpásovky, které začal vůči Klausovi užívat. U Klause mi došlo, že buďto se smířím s tím, že si na jeho jednání musím zvyknout a budu ho vnímat především po odborné stránce. Nebo nesmířím, čímž přestanu vnímat argumentaci v ekonomické sféře, čímž "uškodím" spíš sobě. Takže takto přišlo reálné vnímání aktuální problematiky i postav v něm.

A kuponovka. Já určitě někde zavadila o informaci, že kuponovku tu "dovlekl" kdosi z našich z Polska, kde tento prvotní koncept (snad) vznikl, i když od toho pak upustili. Každopádně vím, že Klaus proti tomu měl zpočátku výhrady. A především je zvláštní, že kdekdo s privatizací užívá jedině jeho jméno, když privatizaci měla na triku hlavně ODA. NIKOHO ovšem za privatizaci neobviňuji, nebyla s tím zkušenost, a radílků byla šílená spousta s různými rozdílnými představami. Takže komu naslouchat víc a komu míň ? Nikdo nemůžeme vědět, jak bychom v jejich kůži jednali, kterým informacím bychom dávali přednost. Jestli dnes někdo tvrdí, že tehdy se mělo to, či ono.... kecá !!!!

Privatizace MUSELA proběhnout fofrem, protože jsme prakticky přišli o odbyt. Žádné rezervní fondy tu nebyly, na restrukturalizaci jsme si tehdy museli půjčit od MMF. Proto tehdy přišlo i skokové zvýšení cen, ale lidi tehdy nebrblali, věděli jsme, že cosi obětovat musíme.

J. Kanioková 16.12.2012 17:45

JENŽE .. museli jsme fofrem restrukturalizovat výrobu kvůli příjmům do rozpočtu !!!!

Odbyt na "starou" produkci byl minimální, na modernizaci inovace jsme neměli. Neměli jsme vlastní investory. Firmy začaly padat, nebo vyráběly na sklad.

Firmu, která s výrobou skončila, jsem měla naproti. Rvalo mi srdce, jak se bez vlastníka rozpadala před očima. Vlastně nerozpadala, rozkrádala, nejdřív mizela okna a pak už to šlo šupem. Privatizace prostě MUSELA proběhnout co nejrychleji, aby byla alespoň částečná naděje, že co nejvíc firem přežije změnu pod novými vlastníky, kteří ji investicemi a vylepšením prostředí přivedou zpět do tržního oběhu. Leckdo vytýká právní prostředí - jenže kdybychom čekali, při známém rozhodování parlamentu, až právní návrhy přijdou do zákonů.... kdy by na to došlo ? A tehdejší právníci ? Vždyť to byli většinou staří komunističtí šíbři, při sametu tu nikde nebyla zásoba nových nedotčených nekomunistických právníků ! A FS byl dost plný starých totáčem "zkažených" právníků či "kádrů". OF nebyla parta skvělých profesně zdatných odborníků, kteří by vše okamžitě a dobře vymysleli a prosadli, ve FS "nejlíp" a nejproduktivněji pracovala Obroda, což byli osmašedesátníci. Pravicových právníků nebo odborníků tam bylo - ? Tak na pár prstů....! A postupně noví ze škol - přicházejíce do praxe, kde jim byli nadřízenými tito staří s hodnotami totáče... nejspíš přebírali alespoň část názorů od nich...

Takže čekat na dobré právní prostředí? To bychom neprivatizovali snad... , jak dlouho..? Zatím by to ovšem přičinlivý lid čeký rozkrad. A že toho tolik přešlo zahraničním investorům - bohužel. Českých bylo minimum, a ještě to vše nedopadlo dobře. Takže tak vidím tamtu dobu a tvrdě hájím objektivitu. Po těch létech umím posoudit, čí pravdy byly realističtější a užitečnější. A ať mám ke Klausovi nějaké výhrady, každopádně musím uznat, že jemu vděčíme za mnohé a možná to objektivnější příští generace uznají.

B. Rybák 17.12.2012 15:43

Souhlasím s Vámi

Za "kuponovku" se opravdu stydět nemusíme. Byla tehdy schválena a dávána za příklad tehdejší ES,MMF,..Umožnila nám se dostat do "čela peletonu", přes obrovskou počáteční ztrátu způsobenou našimi nereformovatelnými bolševiky. Byla nejenom rychlá, byla i efektivní, protože zkracovala zničující hospodářskou péči státu, byla i "nejčistší", protože maximálně omezovala korupci při státem řízeném rozdělování majetku (viz naši "sousedé").

B. Rybák 17.12.2012 16:13

Re: JENŽE .. museli jsme fofrem restrukturalizovat výrobu kvůli příjmům do rozpočtu !!!!

Přesně tak.

B. Rybák 17.12.2012 16:24

Re: Když věcně, tak věcně,

S V. Klausem, který se zpočátku (pravděpodobně záměrně) tvářil jako politické vize nemající výstřední ekonomický specialista jsem měl zpočátku (cca půl roku) také dost velké problémy (liberalizace cen jsem se děsil). Čas ale oddělil zrno od plev.

M. Bílý 16.12.2012 15:02

S lidmi kteří nenávidí Václava Klause nevhodno diskutovati, pane Fardo (11:30). Takže jen sumárně k Vašemu výčtu krádeží a okrádání v tomto státě jeden trumf.

Tento stát, jakož i Vámi vyjmenovávaní výtečníci, neokradli mne a naši rodinu ani o korunu, protože jsme dostatečně ekonomicky gramotní, abychom na př. dávali peníze za zboží či služby předem (Smetka / H-systém) nebo "prodali" kuponovou privatizační knížku za zlomek její ceny (Viktorovi Koženému). Vždy platilo, že za hloupost se platí, teprve socialimus vzal hlupáky pod svá křídla, ale přecenil své možnosti a hlupáci teď naříkají a obviňují kde koho.

Kdo nás ale totálně okradl byli bolševici v roce 1948. To co otec budoval 18 let (výrobu speciálních součástí pro dálková elektrická vedení - což byla jedna z pěti výroben v kontinentálním Evropě) bolšáni do dvou let totálně zničili a součásti se opět začaly do ČSR dovážet ze zahraničí. Že nás vyhnali z bytu atd snad nemusím uvádět, to patřilo k třídnímu boji. Jenže neradujte se z našeho pokoření, šikovní lidé se nezapřou. Začali jsme s manželkou od nuly a rychle jsme se, přes neustálé bolševické šikanování, dostali zase nahoru a držíme se na velmi slušné úrovni doposud. Uváděl jsem to tu už několikrát. Nebudu se opakovat.

M. Bílý 16.12.2012 15:14

Pane Fardo, přečtěte si pozorně příspěvek pani Kaniokové shora. Tato chytrá dáma to tam uvádí polopatě. Je-li Vám ovšem polopatismus co platný.

J. Farda 16.12.2012 15:34

Re: S lidmi kteří nenávidí Václava Klause nevhodno diskutovati, pane Fardo (11:30). Takže jen sumárně k Vašemu výčtu krádeží a okrádání v tomto státě jeden trumf.

Přečetl, pane Bílý, právě teď přečetl, a dle své paměti odpověděl. Možná Vás překvapí, věřte nevěřte, že nejsem ani nikdy nebyl ani komouš, ani socan. Od převratu dodnes jsem volil výhradně doprava (ODA, US, TOP 09). Páně Klausovy nepopiratelné zásluhy o stát respektuji, jen se s Vámi rozcházím v hodnocení poměru pro a proti. V hodnocení zločinosti komunistického režimu a jeho likvidování tehdější podnikatelské a intelektuální elity národa se nelišíme. Je mi jen líto, že se v hodnocení posledních šišatých let tolik míjíme. Přeji Vám, upřímně, výdrž a hodně úspěchů! Tož tak.

J. Kanioková 16.12.2012 18:29

Takže jste ryze P&L, což není míněno ve zlém..

ovšem o pravicovosti těchto stran... no.. nesouhlasím...

Tam vždy převládaly a převládají Havlovy vize..

M. Prokop 16.12.2012 16:06

Re: Upřesňuji: Hodnota kuponové knížky asi 75.000 Kč byla na začátku 1. kola

Je vidět, že asi holdujete levicovému tisku, že uvádíte takové, no nejspíš polopravdy, místy lži.

V době, kdy Klaus pochváli Koženého dělal Kožený skutečně užitečnou propagaci kuponovky. Já mu nic nedal, ale těžko mohl někdo vědět, co vyvede potom. Vy jste věděl? Jaká je souvislost Klaus - Smetka?

"Útěk před právníky" je Ježkův pojem, ne Klausův. Navíc, kdyby na ně všichni čekali, chodil byste ještě k Paroubkovi do RaJe, a nakupoval v Pramenu, pokud by nebyly (IMHO byly) rozkradeny i ty.

Byl bych rád, kdyby existovala lepší varianta privatizace, ale reálně neexistoval, jak dokazuje i její průběh ve srovnatelných zemích.

Poradím vám méně věřit levičákům a více si obstarávat vlastní informace.

J. Farda 16.12.2012 17:10

Re: Upřesňuji: Hodnota kuponové knížky asi 75.000 Kč byla na začátku 1. kola

Pánové kolegové diskutéři Bílý i Prokope, věřtenevěřte, ale já fakt Právo nečtu, a nikdy ani nečetl. Ovšem, jestli jsou pro Vás Lidové Noviny levičáčský list, ponechávám Vás radšeji Vašim preferencím. A eslivá Vám více konvenují bláboly, abych použil dikci pana Klause, pánů Hájků, Jaklů, Bátorů nebo Bártů s jeho seznamy židů v české veřejném prostoru. pak Vám, obávám se, z mé strany není pomoci. Ale co se útěku před právníky týče, je mi líto, pan Klaus se k tomuto výroku, aji k jiným sporným, opakovaně hlásil. No, co se faktografie privatizace českého průmyslu týče, evidentně se neshodneme. Že Klaus nepřekazil Pithartově vládě připravéné privatizace Mladoboleslavské škodovky, čtěte zašantročení a la Tatra Kopřivnice, mi nevyvrátíte a nepřesvědčíte, lituji. Na problémy bylo už v té konkrétní době upozorňováno, ale jeho kormidelnická excelence je odmítala brát na zřetel. V tom vidím zásadní rozdíl Vašeho a mého vnímání minulosti, leč diskuse mezi námi je, obávám se, problém sebereflexe mezi heretiky a fanatiky, což je vždy cesta, jak nasvědčují i výsledky letošních voleb, cesta do rudých pekel. Ale abych se před Vámi alespoň trochu zalibizoval, vážení diskutéři zprava, pana Fischera jen jako žida fakt volit nebudu. Přeji hezký den a děkuji předem za věcné a neemocionální připomínky.Tož  tak.