23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EVROPA: Premiér se zachoval zodpovědně

České stanovisko nepodepsat smlouvu o evropské rozpočtové unii vyvolalo roztržku ve vládní koalici. Z členských zemí Evropské unie se ke vznikající smlouvě kromě České republiky nepřipojila také Velká Británie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 5.2.2012 19:19

Nečas nezodpovědně kličkuje!

Návrh textu paktu jsem četl. I když není dokonalý a naprosto důsledný, je to krok správným směrem. Od bezuzdného plýtvání k zodfpovědnějšímu hospodaření. V textu není nic co by ohrožovalo, nebo snižovalo suverenitu ČR. Co tam není a co mně vadí, je to, že krozhodování eurozóny nebudou mít přístup ti nečlenové, členové EU,  kteří svými penězi pomáhají udržet eurozónu. A RO BYLÚKOL, KTERÝ MNĚL NEČAS MÍSTO NIC NEŘEŠÍCÍCH KLIČEK A OPIČEK VYJEDNAT! Ti, že nevyjednal a tancuje směšné tanečky ja jenom dalším z mnoha důkazů jeho naprosté neschopnosti, nezodpovědnosti a patologické uhýbavosti před problémy.

S. Sedlák 5.2.2012 20:53

Re: Nečas nezodpovědně kličkuje!

Ono se před podpisem něco projednávalo?

Jste směšný hlupák.

J. Václavíková 5.2.2012 21:09

Re: Nečas nezodpovědně kličkuje!

A Vy zřejmě arogantní hulvát.

S. Sedlák 5.2.2012 22:43

Re: Nečas nezodpovědně kličkuje!

A vy?

Vyrojilo se tady hlupáků, kteří osočují premiéra za to, že si nenechal vnutit diktát. Avy tady  budete něco plácat o aroganci a hulvátství.

B. Rybák 6.2.2012 10:08

Re: Nečas nezodpovědně kličkuje!

Nemožnost vyjednat trochu rovnoprávnou účast na rozhodování (není ostudou pana Nečase) byla jedním z hlavních důvodů odložení rozhodnutí (byl to tedy velmi rozumný krok).

P.S. Ten text jde opravdu důsledně směrem, který mě ale děsí.

Mohl by jste nám "amatérům" vysvětlit, proč je prakticky ve všech článcích této smlouvy pošlapáván jeden z nejdůležitějších pilířů EU, kterým je princip subsidiarity? Mohl by jste speciálně vysvětlit, proč stát, kterému se nepodaří splnit byrokratické limity, musí přijmout nápravná opatření bruselská a ne ta svoje? (Hlava III čl. 7) Pokud jde opravdu jenom o zabránění dluhům, tak co znamená článek 11 (Hlava IV) v němž musí být Bruselem odsouhlasena každá zásadní??? změna hospodářské politiky a posouzena i z hlediska koordinace (budeme tedy trvale montovnami, zakáží nám budování JE?). Co znamenají ty na mnoha místech se vyskytující obraty typu "zajistí hladký chod (průběh) integračních (konvergenčních)... Nevíte, že toto všechno bude interpretovat Evropský soud, který rozhoduje vždy pro integraci (tedy pro velké státy?) Že nové interpretace a dodatečné změny této smlouvy už nebudou vyžadovat ratifikaci? Že k této smlouvě se lze kdykoli připojit, ale není možné z ní vystoupit?...

P. Gabriel st. 6.2.2012 13:57

Re: .. Pánům (sic) Rybákovi a Sedlákovi s úsměvem:

Je-li třeba něco vyjednat, najdu si způsob, jak  a kde o věci jednat, to je umění a zároveň povinnost politika a diplomata. A to měl nečas udělat! Nejprve si připravil pádný argument vydrápáním miliard z rezev ČNB přes odpor konzervativních složek bankovnictví i společnosti. I já jsem byl proti poskytnutí této půjčky MMF. A pak hodí tuto vyjadnávací výhodu za hlavu? Kdyby přišel za Merkelovou, nebo Sarkozym, že veze půjčku, ale má podmínku, jistě by mu vyšli vstříc. Můžete si prndat co chcete vy chytrolíni, je to promrhaná příležitost, která se v této podobě již nikdy nevrátí! Takže  jediné, co nečas přivezl, je další punc kverulantů, kteří neumí říci, co chtějí, ale stále opruzují.

Dále, v řízení mněny žádná subsidiarita neexistuje! Ostatně přístup všech členů eurozóny k Maastrichtským kritériím to jasně ukázal. Nový pakt definuje povinost hospodařit vyrovnaně z dlouhodobého hlediska, tedy subsidíárně přijmout a dodržovat opatření, která to zajistí. Kdo si je nebude plnit, bude a musí být potrestán, protože vytváří nestabilitu, která poškozuje i ty ukázněné, jak jsme se mohli a jak se neustále přesvědčujeme. Jinak je společná měna neudržitelná! Není možná svoboda bez zodpovědnosti. Ani ve finančním světě! Že je to pro vás složité na pochopení? to jste již ukázali svým hulvátstvím. No jaro se blíží, račte se připravovat na cvrnkání kuliček, pánové.  :-)

 

P. Fiala 5.2.2012 16:55

Mám opačný názor a poznámku k dluhu v ČR

""Co se týče zadlužení a deficitu, tak Česká republika je na tom s několika málo státy relativně velmi dobře.""

Takže jistě znáte odpověď k dluhu 1500 miliard Kč, který je každým rokem zvyšován:

Na jaké státní investice byly Kč (v podstatě úspory občanů ve finančních domech) použity?

Jaké jsou úroky?     U kterých finančních domů jsou ty krásné barevné papírkky (státní dluhopisy uloženy)?    Kdy bude dluh splacen (Kč získané z těch státních investic), vráceny do těch bankovních domů (aby se občané mohli potěšit z jejich výběru)?

Rovněž se můžete sám sebe zeptat, když ty vlády skvěle hospodaří s veřejnými Kč, proč zvyšují občanům daně a uvalují na ně neustále nové a nové poplatky?

J. David 5.2.2012 16:41

Heretik

Otázka (budu mluvit o ŘKC v našich končinách české kotliny).

Kolik máme "praktikujících" věřících ve smyslu výkladu "trojjedinosti Boží" v důsledku terciálního "neposkvrvěného početí Panny Marie? Inu zázrak, tak nám to vykládají vykladači víry. Víra v Boha, či vyšší Moc, je bytostním právem každého jedince, který věří. Pouze ideologie výkladu víry, tedy institutu církve, a jako politikum prelátů jakéhokoliv vyznání, degeneruje výkld víry a věrouku na vytvoření bigotního stáda, které bude nejenom bečet s beranem, ale i "trkat" do stád jiných. Nečas: Prý máme zdravé stádo, Msgre. Duka něco blábolil o pastýři, coby vyvoleném šéfu stáda ŘKC a vůdčím beranem. Mohu se ale mýlit, vždy ve stádu ovcí byla vůdčí "megera", která hvízdla, když "tlusté lezly do tenkejch". Jsem starej volnomyšlenkář, lesník a bývalý profesionální myslivec. Ajťák a ekonom. Agnostik. Občas dělám finanční posudky na zemědělské a lesní majetky, katolík, kalvín, musulman či atheista, vše je rovno. Vše je dle právní normy. Ale najednou má církev dostat finanční refundaci v mnohonásobku klasického restituenta. Prý to není restituce, ale náprava křivd, bylo mi sděleno. Tak jsem málem vypadl z pantalonů. Který "orgán" stanovil cenu náhrad a dle jakého zákona pro církve? Vyhláška MF 3/2008 Sb. hovoří v cenových přílohách jasně. Udělejme si tedy představu, jaké "schweinerai" si poslanci tvoří. Nehledě na evidenci KN a RES. Tam je pak vyjádřen ten druh užívání. Asi budu osamocen, ale finanční libido prelátů diecézí (nikolivěk řadových jáhnů či farářů) po mamonu je bezbřehé. Faráři na vsích to odnesou, prachy odtečou do Vatikánu (jakýsi prelát to prolátl) a farníci budou moci za své peníze vyrazit na "Urbi et Orbi" na Svatopeterské náměstí, aby dostáli poluce, že vidí "sturmanna" z HJ. Ale on je neomylný z Božského zákona.  Náměstek Kristův, Duka je pouze kardinálem, není jeho Svatost, takže může být v jeho dogmatu napadnutý. Kdož jsi bez viny, hoď kamenem. Mýlím se ve věrouce ŘKC? Kolika prsty se žehná?

P. Gabriel st. 6.2.2012 14:00

Re: Heretik

Připomínám opět: Nezapomeňte spláchnout a utřít si hubu! :-)

P. Rajman 5.2.2012 14:22

Čeští egocentrici kopou EU jámu,

a už se nemohou dočkat, až do ní Unie spadne.

S. Sedlák 5.2.2012 14:39

Re: Čeští egocentrici kopou EU jámu,

Tsss...

Najednou se bez nás Evropa nehne.

Tady jsou ve hře zcela jiní egocentrici, kteří unii kopou jámu. To jsou ti, kteří v zákulisí sesmolí jakýsi text o kterém s nikým nejednají a pak ho předhodí k podpisu a přitom očekávají, že ostatní sklapnou kufry a podepíší.

P. Rajman 5.2.2012 17:45

Re: Čeští egocentrici kopou EU jámu,

To přesvědčení, že 26 představitelů evropských států ( manarchií i republik ) představovaných politiky všech možných zaměření a politické orientace je předmětem manipulace, zatímco Česko, kde se už bez mála čtvrt století vládna stále stejná šovinistická klika ví vše nejlépe je varováním samo o sobě, ( o skutečném obsahu smlouvy ani nemluvě ). 

S. Sedlák 5.2.2012 21:03

Re: Čeští egocentrici kopou EU jámu,

26? Co jste měl z počtů? V které obecné jste končil?

Mimo Velké Británie byste měl, filuto, odpočítat představitele zemí, které smlouvu potřebují, protože mají holé pozadí a budou potřebovat, aby do nich někdo napumpoval peníze. Představitelé zemí, které ty peníze budou pumpovat mají pochopitelně zájem si své peníze pohlídat zejména proto, že i jejich banky budou potřebovat zajistit půjčky, protože rozpůjčovaly peníze svých vkladatelů.

Kolipak vám těch představitelů zbyde??

B. Rybák 6.2.2012 10:17

Re: Čeští egocentrici kopou EU jámu,

Ano! A ještě i ty, kteří na integrační "euroválce", jejímž důsledkem je "neokoloniální" ovládnutí slabších států momentálně vydělávají (sever Evropy a Francie)...

J. David 5.2.2012 10:49

Příměr

Ti blbci v EU již asi nemají nic co na práci. Francouz válí sejry na dubových platech v kůlně, u nás musí být na plastu s vykachlíkovanými "kulatými rohy". Kreténovi na návštěvě z EU předložím dva dny odleželý guláš (fermentace, jako u na dubu či borových deskách francouzských sejrů - tam to bere geist zrání), mlaská a chce recepis. Asi budu euroskeptik. Již se těším na Merkozy jídelníček, dle EU norem, ale gastronomicky nepoživatelný. Asi nám zbude kaše z planktonu u Severního moře, ostendské ústřice, či francouzské či španělské erteple. No, a abychom neporušily normy výroby jitrnic a cukru v EU. A to chceme? Je to salámová metoda, u smlouvy EU to jde furt a stále, ukrajují se ze salámů jednotlivých členů plátky, furt máte ale šišku.

Protektorát na obzoru, komisaře EU, jako říšského protektora EU dosadit.

J. David 5.2.2012 11:01

Jenom jazykový "štěk"

Kdy my všichni, či mi všichni "do kapsáře" mého. Ono je to jedno, ten jazykozpyt a větná skladba. Jazykozpytci, třeba vybraná slova po "P". Pýcha, pytel, pysk, p.ča, podplukovník, poštěvák, politik. Asi budu impertinentní, ale zahrnul bych do seznamu vybraných slov ještě "právník".

J. David 5.2.2012 11:02

Jenom jazykový "štěk"

Kdy my všichni, či mi všichni "do kapsáře" mého. Ono je to jedno, ten jazykozpyt a větná skladba. Jazykozpytci, třeba vybraná slova po "P". Pýcha, pytel, pysk, p\ča, podplukovník, p\štěvák, politik. Asi budu impertinentní, ale zahrnul bych do seznamu vybraných slov ještě "právník".

T. Krystlík 5.2.2012 11:07

Re: Příměr

K ohřívaným jídlům, tedy k onomu guláši. Vyjete u nesprávného stromu! EU předepisuje, že hotová jídla se musejí zkonzumovat do 4 h, ČSN do 3 hodin!

České potraviny a jídla jsou strašlivé. Když tzv. česká kuchyně zahyne, nic se nestane. Ona totiž bude žít v rakouské. Když si chci pochutnat na českých jídlech, zajedu si do Rakouska.

J. Boleslav 5.2.2012 12:47

Re: Příměr

Proč jste se do toho Rakouska vlastně už dávno nepřestěhoval, tomu fakt nerozumím. Lepší jídlo, lacinější benzin... A co takhle další životní náklady, třeba bydlení?

P. Jášek 5.2.2012 13:39

Re: Příměr

... a kolem žádný blbý, nacionalistický čecháček. Jenom chytrý rakušák na každém rohu a v každém stánku od Hofburgu až po sv. Štěpána výrobky vysoké gastronomie...Das is super!

J. David 5.2.2012 15:49

Re: Příměr

Nesuďte nerozvážlivě. Rakušáky znám. Máme s bráchou ve 23. bezierku Vídně uloženy své strýce. Do Schoenbrunnu (promiňte "přehlasování") občas vodím děti, aby viděli, kde mohl pokálet František Josef I. ty komnaty. Pokud jste fajnšmekr, zajeďte na "heurigen", mladé víno z vídeňských strání. A zahrajte si "Šnopsa" (šestašedesát) o čtvrtňák vína. Nevím, jak jste to prošel od Hoffburgu až po sv. Štěpána, jako chytrý Rakušák tak rychle s gastronomickým orgasmem. Das ist wunderbar, mein lieber. Rád se nechám poučit.

J. Boleslav 5.2.2012 16:26

Re: Příměr

Pokud jde o mě, mám Rakušany taky docela rád, určitě víc, než třeba Němce. Oni nás ale tolik v lásce nemají, raději mají určitě třeba Maďary. Nám nemohou zapomenout r. 1918 a Masaryka. Ve Vídni od r. 1989 taky bývám alespoň 2x do roka a líbí se mně tam, je tam tak "gmuetlich", jak Vídeňáci říkají. Mám tam taky pohřbeného kamaráda, emigranta z r. 1968, jezdíme k němu na hrob. Ale v poslední době bych skoro řekl, že to tam jde trochu zu grund co se čistoty a pořádku týče, asi v souvislosti s tím, jak tam přibývá ošátkovaných. O tom všem ale tato diskuse obávám se nebyla.

J. David 5.2.2012 16:39

Re: Příměr

Odbojáři našich poválečných hrdinných  po WWI politiků to tak zařídili. Dokonce i pozemkovou reformu, kdy ŘKC má hovno. Bohužel, budeme muset otevřít kešeně a blábolit "In nomines Patris et Spiritus...". Jak to vidím, jest to nová doba "bělohorská". Bude se církevně fendovat. Máme rozpočtově "holou řiť", ale na flanďáky se musíme složit. Co bychom byli bez katolické církve, holota atheistická. Nuž, dle mého soudu je  nutnoi fiskálně defekovat na fráterníky. Pokud budu mít choutky a potřebu v komžích a purpuru své libido víry ukájet, nechť si v katechismu a kázání budou hledat smysl života, ale za své. Jako bobkaři či hasiči. Mýlím se?

PS. Jak je prospěšný farář či hasič? Faráři prachy nasypeme, na hasiče se nedostane. Halt Vůle boží.

J. David 5.2.2012 16:09

Re: Příměr

Pane Kystlík. Jsem myslivec a lesník, a o expirační době guláše z kteréhokoliv plezio či metakarpálního  kopytnatce mi nic neříkejte. Buď chutná, nebo je to blivajz. Guláš musí fermentovat, aby byl IN. Blbnete na kvadrát. Hotové jídlo doma dle ČSN také nevylejete po čtyřech hodinách od uvaření do hajzlu? I Vy filuto.

Do kterého bezierku ve Vídni zajedete na echtovní českou kuchyni?  A v rakouském "umgebunku"? Stejný "gastronomický  schlamperei" EU, jak u nás. Až na výjímky.

Kam mám zajet do Rakous, na echtovní čeké jídlo?  Rád se zeptám

J. David 5.2.2012 8:25

Podpis smlouvy

Všude se upozorňuje, že než se smlouva podepisuje (pojistné smlouvy, mobilních operátorů, smlouvy na hrnce či deky, ...), je nutno si je pozorně prostudovat, případně si vzít dostatečnou lhůtu, zdali ji podepíši či nepodepíši. Přístup EÚ mi připadá, jako podepsat předhozenou smlouvu na "zázračné hrnce" mezi dveřmi a při nepodpisu mi bude prodejce vyhrožovat, nebo mi bude sdělovat, že jsem bez "zázračného hrnce" zpozdilec a bez "zázračného hrnce" nebudu IN a budu žrát jen ten svůj klasický odleželý gulášek, místo tříhodinového syntetického "ersatz" EUguláše. Pan "kníže" mi připadá jako "unit manager prodejců zázračných hrnců". Asi tak.

Tolja se nyní racionálně pochlapil, i když časem podlehne pomnožnému Merkozy (počet EU iterací ke schválení bude vždy takový, až budou všichni pro). Nuž, uvidíme. Jako ten Kozina pod oprátkou: "Lomikare,...,do roka a do dne, hin se huháže...". Kvantita ale mnohdy neznamená kvalitu. Geocentristů také kdysi bylo hafo, heliocentristů pouze pár (a to jim pak také hrozili konkreminací). A jak to dopadlo. Můj názor.

P. Čech 5.2.2012 9:03

Re: Podpis smlouvy

Přesně tak to je. Je ovšem nutno hledat pravé příčiny těchto jevů a tohoto stavu. Smlouva, o které je řeč, je důsledkem, nikoliv příčinou. Ta příčina tkví v něčem zcela jiném. V nesmyslné víře v socialistický způsob řešení problému, bez ohledu na to k jakému směru patří ten, kdo toto řešení navrhuje. V neschopnosti přijmout demokratické řešení a snaze nadiktovat státům EU vůli Německa a Francie. O tom to je.

S. Sedlák 5.2.2012 9:15

Re: Podpis smlouvy

Zvolený postup je obrazem představy některých zemí, že jsou chytřejší, protože jsou větší a hospodaří s více penězi. Věc je ovšem daleko vážnější v tom, že zpochybňuje samu schopnost demokratické existence EU. A bude to tak dlouho, dokud nepadne Euro (politický klacek) nebo samostatné státy

P. Čech 5.2.2012 9:50

Re: Podpis smlouvy

No a tak vzniká kozopes. K tomu, aby se jednotlivé národní státy vzdaly dobrovolně své suverenity ještě dalece nenazrál čas, tedy federální uspořádání Evropy je zatím pouhou fikcí. A tak vzniká něco mezi tím, nějaký opět kompromis, který je a bude vždy horší než stav výchozí (jednotlivé svobodné a suverénní národní státy) a nebo stav politiky uvažovaný (Spojené státy evropské). Pokusů sjednotit Evropu silou zde bylo již přehršel. Napoleon, Bismack, Hitler se o to pokoušeli také. Vždy s nevalným úspěchem, lépe řečeno neúspěchem.Cesta k uvažovanému stavu, pokud bude pokračovat, bude ještě dlouhá. Způsob, jak k onomu stavu dojít však není volen příliš šťastně. Cesta totiž má naději jen přes občanské a nikoliv národní státy. Přes státy občanské typu Švýcarska a Lichtenštejnska

S. Sedlák 5.2.2012 11:13

Re: Podpis smlouvy

Nic proti.

Jen se mi zdá, že k sjednocení může dojít tehdy, pokud je sjednocení pro jednotlivé státy zajímavé a dojde ve významné části v nich k současné chuti se sjednotit. Začít by mohly Německo a Francie. Pokud ostatní nahlédnou, že to mezi nimi šlape, tak se jistě přidají.

To ovšem považuji spíš za vtip. Zvlášť proto, že si pamatuji, jak nám to klapalo se Slováky a jak dopadla Jugoslávie (pokud nepůjdu dál do historie).

Nejlépe se sjednotit na nejmenším společném jmenovateli - ekonomické spolupráci a ostatní nechat být. S Eurem to není ovšem možné.

P. Čech 5.2.2012 17:12

Re: Podpis smlouvy

Pokud se pamatuji, tak nám to se Slováky klapalo docela dobře. Tedy většině Čechů i Slováků. Mezi tu většinu nepočítám Pražáky a Žiliňáky. Pokud by se nebyli vyskytli vlastizrádci, pan Klaus a Mečiar, snad pan Slota, klapalo by nám to nadále. Jugoslávie byla o něčem jiném. Tu držel pohromadě pouze Tito. když zemřel, začala se rozpadat. Ono dát dohromady muslimy s křesťany, římskými a řeckými katolíky, monarchisty s republikány je nad lidské síly.Právě proto tvrdím, že k jakémukoliv sjednocování musí dojít přes občanské státy, občanské společnosti a nikoliv na základě národních a národnostních principů. Přes občanské společnosti, v nichž národnostní principy jsou potlačeny ve prospěch principů občanských. Ono v podstatě definovat v Evropě jednoznačně pojem "národ" je nemožné.