20.4.2021 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

EVROPA: Návrat do 50. let

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Holcman 26.11.2016 13:41

Matějka populistický demagog...

buřič a politický provokatér. Nedokončil chytrolín ani střední školu a všecko svedl na mámu. Taky chvíli hokna rukama, avšak záhy po sametu pak v zápřahu jako bílý kůň, k tomu divný kšefty na živnosťák, veksl, taky něco jako podvody Pic Klub a práce pro mafiány a kriminální galerku. Takové pistolníky Matějky si vždycky někdo najme nebo jim práci někde přidělí. :-)

Tak co, Matějko, už máte zaplaceny všecky ty statisícové a mnohamiliónové dluhy? Že ne? Tak kdy tedy?...

J. Schwarz 25.11.2016 11:41

Když mně většina

levicových voličů připomíná tu slovenskou cikánku z osady která se do kamery rozčilovala že "gadžovia rozkradnů peniaze co posiela európska únia a na rómov neostane nič". Jenom si levicoví občané za "Úniu" dosazují stát. Ten má v jejich očích nějaké peníze od bohatého strýčka "odněkud" a nespravedlivě je rozděluje, prostě preferuje bohaté. Levičák si nějak nepřipouští že dotace a dávky nepadají jako mana z nebe, ale jsou něčím o co jsou okrádáni jeho spoluobčané. Okrádáni jím, stěžujícím si , dotovaným a opečovávaným levičákem!

Holcman 26.11.2016 13:46

Re: Když mně většina

:-) MatějKA je taky levičák, dokonce ultra a od cikánů, resp. romů má taky předky. Sám to kdysi, kdesi plácnul nebo napsal.

Holcman 26.11.2016 13:48

Re: Když mně většina

:-) MatějKA je taky levičák, dokonce ultra a cikánské, resp. romské předky, má taky. Sám to kdysi kdesi plácnul nebo napsal.

Holcman 26.11.2016 13:50

Re: Když mně většina

:-)) A je to tady dokonce double.

I. Procházková 24.11.2016 18:23

Jo, umístěnky ...

taky jsem na ni po maturitě 1966 nastupovala. Ale narozdíl od 50. let jsme nemuseli z Prahy a nejmenovalo se to umístěnka (v té době už to bylo zakázané), ale "sjednání pracovního poměru po ukončení studia". Prostě jsme dostali do ruky papír, do občanky razítko "sjednala pracovní poměr s ......." a bylo vymalováno. Nastoupit jsme museli do 14 dnů po maturitě, ale aspoň jsme mohli zůstat v Praze, což byla oproti minulým letům docela výhoda. Nakonec jsme zjistili, že soudruzi na příslušných úřadech tak moc nesledovali, jestli dotyčný/á nastoupil/a na určené systemizované místo, některým se podařilo najít si něco jiného.

Situace se málem opakovala v roce 1991, kdy měl končit studium můj syn, ale naštěstí byla mezitím sametová revoluce a instituce, kam měl můj původně syn nastoupit, byla zprivatizovaná a on nakonec pokračoval ve studiu dál (VOŠ) a pak si našel práci sám. A dcera už to měla úplně bez problémů...:-)

B. Carina 24.11.2016 16:19

Myslím,že tento nápad evropské komise je spíše PR akce. EU ztrácí marketingový potenciál a je třeba nové reklamy.

A. Alda 24.11.2016 15:46

Co chce mladý člověk?

Úspěch.

Úspěch a sex.

Úspěch, sex a zábavu.

Chce-li stát být perspektivní, musí dát mládeži REÁLNOU šanci na úspěch. Ne práci - ale šanci na úspěch.

Práce je pro mládež zajímavá jedině jako prostředek úspěchu, což je, jak my starci víme, málo pravděpodobné. Práce ve skutečnosti začne zajímat mládež teprve v okamžiku, kdy se stane prostředkem k zajištění rodiny, což je také forma úspěchu. Komunisti se to v padesátých letech pokusili změnit a máme plno knih a filmů o tomto šíleném pokusu, ale ani jim se to nezdařilo. Jak by se to mohlo zdařit EU, která postrádá jakýkoli étos?

P. Vaňura 24.11.2016 12:33

Oni by si ti dotyční opravdu zasloužili "právo na práci"

v podání komunistů 50 let. Autor vůbec neuvedl, co ta umístěnka znamenala. Třeba to, že NUCENĚ nastoupíte někam 100-500 km od místa bydliště a budete tam bydlet na ubytovně po třech na pokoji! Zavazoval jste se, že tam budete pracovat minimálně tři roky a to už před vstupem na školu!

R. Langer 24.11.2016 14:19

Re: Oni by si ti dotyční opravdu zasloužili "právo na práci"

Tatk tak, v tomhle ohledu by to možná těm mladým docela prospělo... :-D

24.11.2016 19:46

Re: Oni by si ti dotyční opravdu zasloužili "právo na práci"

Mnozí dostávali doporučení na VŠ již po 1roce, z toho pracoviště. Karel Svoboda, skladatel, na ten rok mezi dělníky nikdy nezapomenul a s odstupem let, si ho pochvaloval, jako školu života, která se mu hodila v dalších letech.

M. Pivoda 24.11.2016 11:36

Oteplování či terorismus je nejistý, ztráta zaměstnání jistá

Matějka: "... stát tu není od toho, aby je vychovával nebo jim poskytoval uměle dotované zaměstnanecké pozice, ale zajistil jim v mezích možností základní míru vnějšího i vnitřního bezpečí, aniž by jim zasahoval do jejich životů a řídil je."

Být v kapitalismu bez peněz ale skutečně představuje ztrátu bezpečí pro občana. Občanem se člověk stává v okamžiku zrození. A pokud nechcete státem kontrolovat i početí občana, je třeba se o něj přiměřeně postarat.

Předkpokládám, že vedení EU rámcově vidí do budoucích 50 let, nikoliv jako Matějka vidí demagogicky jen do minulých 50 let. V budoucích 50 letech ta pracovní místa v kapitalismu skutečně nebudou. NEBUDOU. Budoucí neexistence pracovních míst je jediná jistota, kterou lidé dnes v životě mají.

Zde diskutující rakváče tento fakt asi už nezajímá, ale zodpovědný stát by měl jednat proaktivně (v předstihu), nikoliv jen reaktivně (až to nastane).

Aby mladí absolventi škol si vyzkoušeli to, o co později ve svém životě určitě přijdou (tj. o práci), se mi jeví jako docela dobré opatření EU. A je na národních státech, jak tento záměr konkrétně implementují.

P. Vaňura 24.11.2016 12:39

Vás bych zaměstnal jako otroka na bavlníkových plantážích

Tak by jste byl zajištěn nadosmrti. Mimochodem, víte o tom, že se černí otroci dokonce za války Severu proti Jihu přihlašovali do jižanské armády? Bojovat za "právo na práci a sociální jistoty..."

M. Pivoda 24.11.2016 19:54

Poznatek ze zoologie - pro Petra Vaňuru

A víte, že když zvíře držíte určitý kritický životní čas v kleci, to zvíře se tam pak vrací, i když to klec necháte otevřenou?

L. Popovský 24.11.2016 13:10

Ačkoliv s Vámi občas nesouhlasím, tak jsem k Vám vždy cítil respekt. Užitím výrazu "rakváči" jste však u mě klesl hodně hluboko...

I. Procházková 24.11.2016 17:54

Re:

Však on se M. Pivoda té rakve taky dočká...:-)

M. Pivoda 24.11.2016 19:50

"Rakváči" - Máte zanedbaný socialismus

Výraz rakváči vznikl (a byl celkem běžně užíván) v Česku již v dobách socialismu a označoval člověka nad 40 let věku svého.

J. Jurax 25.11.2016 21:10

Re:

No, on ten Pivoda je taky už rakváč ... podle toho, co tu na sebe prozradil ... :-)

K. Křivan 24.11.2016 11:17

Nejlepší umístěnka

je prázdný žaludek. Hlad.

Š. Hašek 24.11.2016 11:50

Re: Nejlepší umístěnka

Jste mistr zkratek. 1+

Jen to teďkonc vysvětlit tloustnoucím eurosocialistům. Ti totiž za "motor civilizace" považují čerpání, nikoliv vody ze sklepa. A studenty Halíka v kanceláři u Šabatové. Zkráceno.

J. Lepka 24.11.2016 11:11

Panebože !

Bohužel to zase jen dokazuje v jakých iluzích tito mentálně postižení dobroserové žijí, zcela odtrženi od reality a přitom kopající kolem sebe vzteky, když jim někdo zboří bábovičku /Brexit/

Zatím se jim nedaří ani evidovat imigranty, ale vesele si staví další vzdušné zámky.

Š. Hašek 24.11.2016 11:55

Re: Panebože !

Postavením individuí bez dokladů na úroveň občana konkrétní republiky/státu/obce nastává opravdu anarchistický rozklad společnosti. Dienstbierův sen, též Václav Havel taky něco, ehm, řekl...........

Samozřejmě rozklad starospolečnosti. A vznik novospolečnosti. Robespierre a Lenin to také mysleli tak nějak ....... ne?

P. Vaňura 24.11.2016 12:42

Stalin osoby bez papíru umisťoval do koncentráků

Protože se NKVD "přiznali" např. ke špionáži...

Š. Hašek 24.11.2016 13:01

Re: Stalin osoby bez papíru umisťoval do koncentráků

Trochu Vám teď nerozumím ......

Já jen nechci, abych se octnul ve frontě u zubaře za lidskoprávním šabatpacientem od Dakaru ..... berte prosím jako zjednodušení.

Ještě stále se cítím občanem České republiky, s povinností platit daně, s povinností neplivat na chodník, s právem jíst tlačenku a tímto doufám, že mě, moji ženu a třeba vnoučata "Stropnický herec ochrání". Tedy jako ministr války, abychom si rozuměli. Tanečky a budování eurospolečnosti (se synem Matějem) nechme Noře168. Mě zajímá realita. Zkráceno.

A. Alda 24.11.2016 14:48

Zajímá-li Vás realita,

vstupte k realistům.

Já o tom vážně přemýšlím.

24.11.2016 16:19

Re: Zajímá-li Vás realita,

Počkám si. Zvažovat můžu/budu, podle toho, kdo se k nim bude hlásit, nebo hrnout. O politické cestovatele bych neměl zájem.

L. Severa 24.11.2016 10:27

Doufám, že dojde i na

pracovní povinnost - jak za bolševiků. To by byla legrace. Cikáni, bezdomovci - no, evropská komise má pitomé nápady, pokoušet se o něco, co již máme za sebou.

J. Jurax 25.11.2016 21:17

Re: Doufám, že dojde i na

„Všichni lidé do 25 let mají do čtyř měsíců od ukončení formálního vzdělávání nebo od okamžiku, kdy se stali nezaměstnanými, získat kvalitní pracovní nabídku, nabídku dalšího vzdělávání, učňovské místo nebo stáž.“

No, cikán formálně ukončí školu speciální, dříve zvláštní ... a má získat kvalitní pracovní nabídku. Zajímalo by mne jednak jakou a druhak zda by ji akceptoval a proč, když na dávky má nárok - a třeťak jak by byl jeho zaměstnavatel nadšen, když by mu tam byl z milosti či blbosti europitrysů nadekretován.

A kdo bude tuhle věc financovat?

Š. Hašek 24.11.2016 9:43

Poznámka.

Začíná být v módě (a komise bruselská to tak i asi myslí) vytváření nových (zbytečních) fleků pro euromládež!

Nikoliv!

Vím, že tím přidělávám práci hlavně těm jejich zaměstnavatelům - já to myslel tak, že absolvent bez vlastní smlouvy/iniciativy bude "sprostě nahnán" na "čištění kanálů". Může i po večerech trošku fňukat na ubykaci ve staré škole ...... Nikoliv do neziskovky či do kontrolního odboru stran zmačkanosti účtenek na nějakém ministerstvu, případně jako "projektant" vymyšleností na krajském hejtmanství! Musí být ve spojitosti s nástupem mírného hladu po těch studiích, jinak to pochopitelně nemá cenu. Takže vlastně to nemá cenu. Je tam lidskoprávo a socani všude. Ale bude třeba osmkrát zvýšit výrobu ostnatého drátu a dřevěných sloupků, tak by snad v tom lese mohli tahat ty plaňky.

R. Jonák 24.11.2016 9:33

Řekl bych,

že absolventi "rozumných" škol s hledáním vhodného zaměstnání velký problém nemají. Ovšem různí vystudovaní politologové a dalších "důležitých" oborů najdou uplatnění jen v různých neziskových organizací a těch není naštěstí tolik aby se uplatnili všichni.