25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Návrat do 50. let

Brusel přišel s návrhem pilíře nových sociálních práv v EU. Držte si své peněženky. Stát by měl, mimo mnoho jiného, zajistit všem lidem po škole práci. Naše padesátá léta jsou zpět. Komunisté tomu tehdy říkali umístěnka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Holcman 26.11.2016 13:50

Re: Když mně většina

:-)) A je to tady dokonce double.

Holcman 26.11.2016 13:48

Re: Když mně většina

:-) MatějKA je taky levičák, dokonce ultra a cikánské, resp. romské předky, má taky. Sám to kdysi kdesi plácnul nebo napsal.

Holcman 26.11.2016 13:46

Re: Když mně většina

:-) MatějKA je taky levičák, dokonce ultra a od cikánů, resp. romů má taky předky. Sám to kdysi, kdesi plácnul nebo napsal.

Holcman 26.11.2016 13:41

Matějka populistický demagog...

buřič a politický provokatér. Nedokončil chytrolín ani střední školu a všecko svedl na mámu. Taky chvíli hokna rukama, avšak záhy po sametu pak v zápřahu jako bílý kůň, k tomu divný kšefty na živnosťák, veksl, taky něco jako podvody Pic Klub a práce pro mafiány a kriminální galerku. Takové pistolníky Matějky si vždycky někdo najme nebo jim práci někde přidělí. :-)

Tak co, Matějko, už máte zaplaceny všecky ty statisícové a mnohamiliónové dluhy? Že ne? Tak kdy tedy?...

J. Jurax 25.11.2016 21:19

Re: Řekl bych,

A těch není tolik, aby se uplatnili všichni, což je ovšem neuspokojivý stav. Je třeba výrazně navýšit počet neziskovek!

J. Jurax 25.11.2016 21:17

Re: Doufám, že dojde i na

„Všichni lidé do 25 let mají do čtyř měsíců od ukončení formálního vzdělávání nebo od okamžiku, kdy se stali nezaměstnanými, získat kvalitní pracovní nabídku, nabídku dalšího vzdělávání, učňovské místo nebo stáž.“

No, cikán formálně ukončí školu speciální, dříve zvláštní ... a má získat kvalitní pracovní nabídku. Zajímalo by mne jednak jakou a druhak zda by ji akceptoval a proč, když na dávky má nárok - a třeťak jak by byl jeho zaměstnavatel nadšen, když by mu tam byl z milosti či blbosti europitrysů nadekretován.

A kdo bude tuhle věc financovat?

J. Jurax 25.11.2016 21:10

Re:

No, on ten Pivoda je taky už rakváč ... podle toho, co tu na sebe prozradil ... :-)

J. Schwarz 25.11.2016 11:41

Když mně většina

levicových voličů připomíná tu slovenskou cikánku z osady která se do kamery rozčilovala že "gadžovia rozkradnů peniaze co posiela európska únia a na rómov neostane nič". Jenom si levicoví občané za "Úniu" dosazují stát. Ten má v jejich očích nějaké peníze od bohatého strýčka "odněkud" a nespravedlivě je rozděluje, prostě preferuje bohaté. Levičák si nějak nepřipouští že dotace a dávky nepadají jako mana z nebe, ale jsou něčím o co jsou okrádáni jeho spoluobčané. Okrádáni jím, stěžujícím si , dotovaným a opečovávaným levičákem!

Z. Koutecký 24.11.2016 22:37

Re: A víte, co se stalo, když jste na umístěnku

Jak to bylo na středních školách nevím, ovšem nábor do armády se tam dělal i v době mých studií, takže přes armádu se zřejmě uniknout umístěnce dalo. V padesátých letech končil absolvent technické VŠ a některých dalších fakult studium současně jako záložní důstojník a o jejich aktivaci armáda nestála. Důstojníků měla nadbytek. V šedesátých letech dokonce demobilizovala část důstojníků-absolventů vojenských VŠ. Z umístěnkového řízení jste samozřejmě vypadl, když Vás podnik nakonec nepřijal nebo propustil. Pak jste na tom byl jako dneska. Musel jste si sehnat místo sám. Ovšem dost rychle, protože nad Vámi visel meč příživnictví. Ale volných míst byla spousta, problém bylo bydlení. Ovšem ani to nebyl nepřekonatelný problém, protože řada fabrik poskytovala spolu se zaměstnáním i byt,většinou družstevní,pokud jste měl rodinu a podepsal závazek na 10 let. Samozřejmě jste musel být obvykle ochoten jít do nějakého méně atraktivního místa než byla třeba Praha a pracovat v drsnějším prostředí než byla laboratoř nějakého výzkumáku. Já to udělal, když se nám narodila dcera a prožil v té fabrice v pohodě 13 let. Odešel jsem za lepším právě na základě konkursu, ovšem za cenu dojíždění do zaměstnání.

Š. Hašek 24.11.2016 21:38

Re: me to prijde jako rozumny napad

Zažil to plně můj otec, já potom znám z vyprávění. Samozřejmě, že nechci opakovat komunistickou blboakci.

Já jen hlavně v tom smyslu, že mladý, zdravý nemá nárok na "lidumilné" (peníze) ode mě. Nechat ho, až dostane hlad (hezky řečeno panem Křivanem).

Moje připomínky zde k článku tedynebrat doslova.

M. Pivoda 24.11.2016 19:54

Poznatek ze zoologie - pro Petra Vaňuru

A víte, že když zvíře držíte určitý kritický životní čas v kleci, to zvíře se tam pak vrací, i když to klec necháte otevřenou?

M. Pivoda 24.11.2016 19:50

"Rakváči" - Máte zanedbaný socialismus

Výraz rakváči vznikl (a byl celkem běžně užíván) v Česku již v dobách socialismu a označoval člověka nad 40 let věku svého.

24.11.2016 19:46

Re: Oni by si ti dotyční opravdu zasloužili "právo na práci"

Mnozí dostávali doporučení na VŠ již po 1roce, z toho pracoviště. Karel Svoboda, skladatel, na ten rok mezi dělníky nikdy nezapomenul a s odstupem let, si ho pochvaloval, jako školu života, která se mu hodila v dalších letech.

I. Procházková 24.11.2016 18:23

Jo, umístěnky ...

taky jsem na ni po maturitě 1966 nastupovala. Ale narozdíl od 50. let jsme nemuseli z Prahy a nejmenovalo se to umístěnka (v té době už to bylo zakázané), ale "sjednání pracovního poměru po ukončení studia". Prostě jsme dostali do ruky papír, do občanky razítko "sjednala pracovní poměr s ......." a bylo vymalováno. Nastoupit jsme museli do 14 dnů po maturitě, ale aspoň jsme mohli zůstat v Praze, což byla oproti minulým letům docela výhoda. Nakonec jsme zjistili, že soudruzi na příslušných úřadech tak moc nesledovali, jestli dotyčný/á nastoupil/a na určené systemizované místo, některým se podařilo najít si něco jiného.

Situace se málem opakovala v roce 1991, kdy měl končit studium můj syn, ale naštěstí byla mezitím sametová revoluce a instituce, kam měl můj původně syn nastoupit, byla zprivatizovaná a on nakonec pokračoval ve studiu dál (VOŠ) a pak si našel práci sám. A dcera už to měla úplně bez problémů...:-)

I. Procházková 24.11.2016 17:54

Re:

Však on se M. Pivoda té rakve taky dočká...:-)

24.11.2016 16:19

Re: Zajímá-li Vás realita,

Počkám si. Zvažovat můžu/budu, podle toho, kdo se k nim bude hlásit, nebo hrnout. O politické cestovatele bych neměl zájem.

B. Carina 24.11.2016 16:19

Myslím,že tento nápad evropské komise je spíše PR akce. EU ztrácí marketingový potenciál a je třeba nové reklamy.

A. Alda 24.11.2016 15:46

Co chce mladý člověk?

Úspěch.

Úspěch a sex.

Úspěch, sex a zábavu.

Chce-li stát být perspektivní, musí dát mládeži REÁLNOU šanci na úspěch. Ne práci - ale šanci na úspěch.

Práce je pro mládež zajímavá jedině jako prostředek úspěchu, což je, jak my starci víme, málo pravděpodobné. Práce ve skutečnosti začne zajímat mládež teprve v okamžiku, kdy se stane prostředkem k zajištění rodiny, což je také forma úspěchu. Komunisti se to v padesátých letech pokusili změnit a máme plno knih a filmů o tomto šíleném pokusu, ale ani jim se to nezdařilo. Jak by se to mohlo zdařit EU, která postrádá jakýkoli étos?

E. Vašátko 24.11.2016 15:15

Re: me to prijde jako rozumny napad

Nevím jak jste starý, ale mě ten váš příspěvek připomněl jedno z těch starých sloganů "70.000 do výroby" a místo nich aspoň 100.000 z výroby do kanceláří. Pamatuji se, že na mém prvním místě byl ředitelem cukrovaru v Hrušovanech n.J. krejčí.

E. Vašátko 24.11.2016 15:09

Re: A víte, co se stalo, když jste na umístěnku

No asi to v roce 1965 bylo trochu jinak. Já se z toho dostal přes vojáky, oni pak zjistili, že nejsem kádrově dost pevný, takže mě nevzali a na umístěnku už bylo pozdě. Ale upozorňuji, že umístěnky platily i na středních průmyslových školách.

Z. Koutecký 24.11.2016 15:02

Re: A také ještě nebylo možno dát výpověď ze zaměstnání.

To bylo, pane Aldo, samozřejmě pro mnohé zaměstnance velice omezující, pokud Vám zaměstnavatel chtěl dělat problémy. Neplatilo to však pro případ, že jste jiné místo získal v konkursu. Dnes jsou zase naopak ředitelé škol otráveni tím, že už nemůžou zaměstnávat učitele vždycky jen od září do června a tak to opakovat dokola, ale jen třikrát opakovat smlouvu minimálně na 12 měsíců. Snem všech zaměstnavatelů je dnes možnost vyhodit zaměstnance kdykoliv a bez udání důvodů. To zatím načalstvo EU nenavrhuje, což je pochopitelné s ohledem na stav sociálních výdajů na více než 20 milionů nezaměstnaných a několik dalších milionů nezaměstnatelných imigrantů.Mnozí i zde diskutující se domnívají, že řešením by bylo ty sociální dávky tvrdě omezit, či dokonce zrušit. K tomu se však asi jen těžko EU odhodlá vzhledem k počtu postižených, spotřebitelské krizi a bojovnosti imigrantů.

A. Alda 24.11.2016 14:48

Zajímá-li Vás realita,

vstupte k realistům.

Já o tom vážně přemýšlím.

Z. Koutecký 24.11.2016 14:25

Re: A víte, co se stalo, když jste na umístěnku

Ne, pane Vašátko, tak to nebylo. Já to zažil v roce 1957. V posledním ročníku studia na VŠ byl na dveřích laboratoře vyvěšen seznam umístěnek do jednotlivých podniků. Každý se mohl přihlásit na dvě umístěnky - přednostní a alternativní.Každý z nás viděl, kam se kdo napsal a kolik je tam přihlášených. Pokud bylo více zájemců o některé umístěnky, tak nějaká komise po ukončení přihlášek rozhodla komu ji přidělí. Při tom samozřejmě hrály roli aspekty, o kterých se zmiňujete, včetně protekce. Neúspěšným zájemcům pak ta komise přidělila nějakou volnou umístěnku. Pokud jste si sehnal místo někde jinde a ten podnik vypsal umístěnku na Vaše jméno a poslal ji na Vaši školu, což byl můj případ, tak ji škola nemohla bez Vašeho souhlasu legálně přidělit někomu jinému. Moji rodiče byli obyčejní poštovní zaměstnanci, pracovali na poště u přepážky, nikdo z nás nebyl ve straně a žádné vlivné příbuzné ani přátele jsme neměli. Mojí jedinou devizou byl výborný prospěch a to, že jsem v tom podniku v posledním ročníku studia pracoval na částečný úvazek. Samozřejmě hlavně s cílem tu umístěnku od nich získat.

Máte pravdu, že někde jste do 3 měsíců po škole pracovat musel,či získat aspiranturu, nebo alespoň získat razítko do občanky. Nebo být vdaná žena a mít dítě. Byla pracovní povinnost a "příživnictví" bylo trestné. Tak to bylo.

R. Langer 24.11.2016 14:19

Re: Oni by si ti dotyční opravdu zasloužili "právo na práci"

Tatk tak, v tomhle ohledu by to možná těm mladým docela prospělo... :-D

R. Langer 24.11.2016 14:17

Re: Umístěnky nenabízely,

Přesně tak. Řešil se tak nedostatek vhodných adeptů na daná místa.

L. Popovský 24.11.2016 13:10

Ačkoliv s Vámi občas nesouhlasím, tak jsem k Vám vždy cítil respekt. Užitím výrazu "rakváči" jste však u mě klesl hodně hluboko...

Š. Hašek 24.11.2016 13:01

Re: Stalin osoby bez papíru umisťoval do koncentráků

Trochu Vám teď nerozumím ......

Já jen nechci, abych se octnul ve frontě u zubaře za lidskoprávním šabatpacientem od Dakaru ..... berte prosím jako zjednodušení.

Ještě stále se cítím občanem České republiky, s povinností platit daně, s povinností neplivat na chodník, s právem jíst tlačenku a tímto doufám, že mě, moji ženu a třeba vnoučata "Stropnický herec ochrání". Tedy jako ministr války, abychom si rozuměli. Tanečky a budování eurospolečnosti (se synem Matějem) nechme Noře168. Mě zajímá realita. Zkráceno.

P. Vaňura 24.11.2016 12:48

Těch 6 měsíců navrch po výpovědi dané zaměstnancem

platilo až do roku 1989!

P. Vaňura 24.11.2016 12:42

Stalin osoby bez papíru umisťoval do koncentráků

Protože se NKVD "přiznali" např. ke špionáži...

P. Vaňura 24.11.2016 12:39

Vás bych zaměstnal jako otroka na bavlníkových plantážích

Tak by jste byl zajištěn nadosmrti. Mimochodem, víte o tom, že se černí otroci dokonce za války Severu proti Jihu přihlašovali do jižanské armády? Bojovat za "právo na práci a sociální jistoty..."