Pátek 6. prosince 2024, svátek má Mikuláš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

JJ

J18u81r61a 39J60u11r38a51x

9. 10. 2024 18:29

Jo, díky zeleným magorům a EU jsou naše vyhlídky chmurné.

Dekarbonizace a boj proti zločinnému oxidu je největší ideologické šílenství v dějinách. Kdo mu propadne, je ztracen. Svým potenciálem škodit překonává i ideu komunismu. Komunisti si energetiku a průmysl neničili, nýbrž obé naopak budovali.

JK

Vážení mínusáři, s Bruselem máte společné to nejdůležitější, co může být - neochotu hledat pravdu a stavění vzdušných zámků. Rozdíl je akorát v tom, že Brusel staví zámky "zelené", a vy zámky "fosilní".

Nutnou, i když ne postačující podmínkou každé velké změny k lepšímu je přiznat si pravdu. Často nepříjemnou. Jít až na dřeň. Oprostit se od jakýchkoli ideologických berliček. Bohužel to již Evropa většinou nedovede. Ani v Bruselu, ani zde na NP.

PD

P38e69t21r 86D32o27l71á65k

9. 10. 2024 19:59

Energie a suroviny nepotřebujeme, protože máme slunce, vítr, vzduch a hlavně ten...entusiasmus.

Foto

CO2 je opravdu hlavním viníkem současného globálního oteplování, i kdyby se popirač této skutečnosti - pan Smutný- stavěl na hlavu .

Jinou věci je , zda je způsob boje proti tomuto oteplování nutný a zda je efektivní.

Efektivní není určitě, protože CO2 přibývá stále stejně rychle, i když se proti tomu bojuje.

Já mám dojem, že ten boj proti oteplování není ani nutný. V Česku se za posledních 100 let oteplilo o 3 stupně a žádná klimatická krize se tu nekoná.

JP

Tu pohádku o CO2 jako příčině klimatické změny si odpusťte, to jistě máte z čt24.

MK

V Británii nekončí uhlí z důvodu nějaké ideologie ale proto, že jejich vlastní těžitelné zásoby pomalu docházejí. Už léta z nich nebyli Britové schopní pokrývat svou spotřebu a uhlí dováželi. V letech 1980-2010 stoupl dovoz uhlí na šestinásobek a v roce 2000 převýšil dovoz vlastní těžbu. Ten stav byl prostě neudržitelný.

A když už potřebují suroviny z dovozu, dovážejí raději plyn. Je to vidět ze struktury výroby elektřiny v letech 1980 a 2010:

1980 - Uhlí 71% - Plyn 0,6%

2010 - Uhlí 31% - Plyn 45%

Produkce CO₂ se nesnížila, naopak mírně vzrostla a jak se zdá, nikomu to tam moc nevadí. Vidím tady jasný rozpor mezi autorovým textema skutečností.

JM

J59a54n 65M37a45t26ě72n83a

9. 10. 2024 9:47

Nemá uhlí, nebo ho má, ale zakázala si ho těžit? Nebo je cenově výhodnější dovoz? Nebo bylo zásadní kýhání zelených husí?

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/spojene-kralovstvi-ochrana-klimatu-hlubinny-dul-aktiviste.A210909_111636_eko-zahranicni_jla

Toť otázka pro opravdu znalé problému.

JK

Na začátek bych panu Smutnému doporučil, aby ty čínské uhelné elektrárny přestal používat jako svůj důležitý podporný argument pro své teze. To, že je Čína staví, je jedna věc. Ale zcela jiná je, jakým tempem. A jakým tempem roste čínská ekonomika a jakým tempem se budují OZE. Absolutní čísla sice vypadají efektně, ale mnohem důležitější jsou čísla relativní - tedy uváděná v procentech. Tempo stavění těchto elektráren je podstatně nižší než tempo výstavby OZE. Uvedu jen několik čísel, které lze bez problému na netu dohledat: v květnu 2023 byl podíl uhelných elektráren na výrobě elektřiny v Číně 60 %, o pouhých 12 měsíců později v květnu 2024 již jenom 53 %. Třeba přitom brát v potaz, že v Číne je všechno gigantické - i spotřeba elektřiny.

Zdroj: https://www.teraz.sk/ekonomika/cina-buduje-viac-veternej-a-solarnej/808001-clanok.html

Když dva dělají totéž, tak výsledek není ten samý. Jak Evropská unie, tak Čína dělají velice podobnou politiku snižování emisí. Ale zatímco Evropské unii to přináší ekonomickou katastrofu, Číně pomáha růst a Čína zaplavuje svět svými bateriemi, elektrovozy, soláry, větrníky, ale i třeba technologiemi, které mění pouště v zelenou krajinu. Čína roste přes to, že její východisková situace byla nesrovnatelně horší než ta v EU. Ještě před 20 lety se 90 % energie v Číně vyrábělo z uhlí a smog byl každodenní součástí velkých měst.

Rozdílný výsledek EU a Číny se dá zdůvodnit různými faktory. Podle mně tím nejdůležitějším je je odlišné vnímání OZE ze strany EU a Číny. Pro EU se ekologie a OZE staly novým náboženstvím, které postupně nahrazuje křesťanství. EU se k OZE staví striktně ideologicky. A své ideologické cíle je schopna a ochota realizovat i "přes mrtvoly", přesněji i za cenu své ekonomické sebevraždy. Stejně to dělali i komunisté. Zdravý rozum byl podřízen ideologii, a takový pak byl i vývoj.

Čína má již 75 let ideologii danou. Je sice komunistická, ale ten komunismus v Číne jsou dnes spíš takové mimikry na ošálení Západu. Jedna ze základních západních tezí totiž je, že komunistický sys

JK

... že komunistický systém nemůže být efektivnější než kapitalistický. Pokud tedy Čína bude komunistickou zemí, žádné konkurenční ohrožení Západu z její strany nehrozí. Alespoň podle západních ideologů.

Jelikož Čína svou oficiální ideologii má, další, konkurenční již nepotřebuje. Proto v Číně OZE vnímají ryze pragmaticky. Pro Čínu je jsou OZE a elektrifikace dopravy "pouze" prostředkem, jak odstranit smog z velkoměst nebo jak snížit svou závislosti na dovozu fosilních paliv. Znížení emisí pro Čínu není cílem, ale "jen" prostředkem pro dosažení "vyšších" cílů. K nim patří také prosazení se na světových trzích, co se automobilů týče.

Číňané jsou velice ctižádostivý a hrdý národ a mají být na co hrdi. 20.století vnímají jako století ponížení. Na začátku 21.století čínská strana a vláda rozhodla, že Čína se stane jednou z nejvyspělejších zemí světa. A řekli si, že tím nejlepším způsobem, jak toho dosáhnout, je stát se lídrem v nových, tehdy ještě vznikajících oborech. Krom mikroelektroniky to měly být OZE a elektrovozy.

Byl to hodně velký risk a běh na velmi dlouhou trať. Ale o Číňanech se říká, že oni přemýšlí v horizontu desítek let do budoucnosti, zatímco na Západě je základní jednotkou rok.

Risk se Číňanům vyplatil a teď mají v těchto nových technologiích podíl výrazně nad 50 % v celosvětovém měřítku. Vyvážejí vše: baterie, elektrovozy, soláry, větrníky a vyvážejí je všude. Krom toho téměř dvě třetiny světových kapacit solární a větrné energie ve výstavbě je na území Číny. Plány, které si Číňané před lety ohledně OZE a elektrovozů stanovili, plní s několikaletým předstihem. Např. současný podíl elektrických vozů na prodejích (nad 50 %) měl být původně dosažen až kolem roku 2028.

Evropě nepomůže naříkání za starými, dobrými časy uhlí a ropy. Jediné, co jí může pomoct, je přestat si hrát na mistra světa ve všem a jít se učit od Číňanů. Bohužel si nejsem jist, zda Západ je ochoten takové "ponížení" podstoupit.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz