Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EUROVOLBY: Nová nová levice a déšť Bruselu

diskuse (69)

Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

Absenci politiky a skutečných politických témat dnes zakrývají osobní půtky a také tahanice o zcela technicistní a jen parametrické náležitosti uvnitř byrokratické mašinérie. Spor tu ale zůstává, ba je ještě vygradovanější. Ale není to spor politický. Je to boj o život. O přežití.

Je to boj o samo lidství, o základy naší kultury, o nejzásadnější občanské svobody, o ctnosti, o tradice, o rodinu, o národy, o mezilidské vztahy, o soukromí. Je to boj mezi pokrokovými společenskými inženýry na straně jedné a ochránci normálního světa a osvědčených hodnot na straně druhé. Boj mezi bezohlednými protlačovateli genderismu, masové imigrace či podnebíčkářského fanatismu a těmi, kdo si nechtějí nechat vzít svůj život a zničit svět, svůj způsob existence.

Ti první jsou v ofenzívě, ti druzí se brání a z posledních sil hájí zbytky poctivého dobrého obyčejného života. Právě proběhlé volby do Evropského parlamentu ale naznačují, jako kdyby těm prvním malinko docházel dech. Podlehli totiž přesvědčení, že jejich cíl v podobě hrozivé dystopie, v podobě totálně řízené společnosti je užuž nadosah, a svůj útok na náš svět zakcelerovali. A i tu část společnosti, která až dosud na sobě nechala dříví štípat, tímhle netaktickým urychlením změn začali nechtěně probouzet.

Nedělejme si plané naděje, bezohlednost pokrokových úderek v úsilí o konečné zúčtování s námi reakcionáři bude nyní určitě ještě narůstat. Všimněme si ale jednoho momentu, který mezi mnoha jinými právě proběhlé volby ukázaly. Ukázaly zrod Nové nové levice.

Pojem levice, dnes už spíše Stará levice, ten máme vymezen docela přesně. Odvozuje se od dělnického hnutí v 19. století. Staří levičáci, čili socialisté, vždy hájili zájmy zaměstnanců, požadovali vyšší míru přerozdělování, přáli si stát silný, sociální, pečovatelský. V šedesátých letech minulého století ale v jejich středu začal sílit proud, který byl nositelem teorie, že v době pokročilé automatizace, robotizace a nárůstu podílu služeb na tvorbě bohatství se jejich původní voličská základna rozplyne. Že nové technologie nutně změní složení tradiční klientely a tradičního elektorátu socialistů. A že je třeba se věnovat novým tématům.

Těmi měly být tzv. ochrana (ve skutečnosti však zvýhodňování) menšin, rozkopání bazálních společenských struktur, zasahování do intimit (protože rodina prý zotročuje své členy), odnárodnění, multikulturalismus a později také boj s podnebím. Tyto proudy nakonec u socialistů zvítězily a původní levicový volič tak byl opuštěn. Stal se pak snadnou kořistí nových nevyhraněných účelových lidových seskupení (u nás ANO). Jenže sázka na „nové levičáctví“ transformovaným socialistům nevyšla. Pozice, kam chtěli zamířit, už byly obsazené zelenými a pirátskými extremisty, kteří daleko dříve a moderněji (nebo možná jen módněji) oslovovali městské mladé levicové intelektuály. Tihle radikální progresivisté začali být nazýváni neomarxisty nebo také Novou levicí.

V dobách dobrého počasí to měl tento myšlenkový směr jednodušší. Někdejší boj o základní sociální standardy už nebyl tak aktuální, a tím hlasitěji mohla znít hesla zrozená z nudy a přepychu. Vítačství, sluníčkářství, zelený diktát, polysexismus. Kdo by se takovými výstředními podivnostmi zabýval v dobách, kdy nebylo na chleba.

Tyhle síly v době prosperity ovládly americké univerzity, média, svět showbusinessu, byrokratické struktury, a nakonec i politiku. A nedlouho poté dobyly i všechny instituce Evropské unie, ba i mnohé politické scény jednotlivých členských zemí EU. Jenže zatímco pokrokáři dokonale zvládají umění propagandy, vymývání mozků a společenské ostrakizace a šikany, jednu věc z principu nikdy umět nebudou. Zajistit podmínky pro prosperující ekonomiku, a tedy i pro základní sociální standardy.

A tak se stalo to, co se muselo stát. Najednou se tahle Nová levice stala levicí starou. Protože byla zrozena pro svět blahobytu. A ten nyní její vinou končí. Nedávná Nová levice je dnes levicí odcházejícího světa. Proto se ke světlu tlačí levice pro dnešek. Levice jaksi staronová. Obrozená, sociální, socialistická. Protože už zase jde o chleba, o nájmy, o cenu svícení, topení a dopravy.

Jedním ze sdělení proběhlých voleb je tak to, že od nynějška máme co do činění s Novou novou levicí. U nás, v Německu, ale i v mnoha dalších evropských zemích. Tyhle nové síly odmítají progresivismus. Protože z něj se nikdo nenají. Paradoxně je tahle Nová nová levice ze společenského hlediska spíše konzervativní. Akcentuje suverenitu, rodinu, ochranu národní myšlenky. Nepodporuje klimatické blbnutí ani umělou masovou imigraci.

A protože politiku nyní (snad dočasně) nahradil boj o uchování normálního světa, je tahle Nová nová levice v onom boji spíše na straně tradice. Jejich volič nepoptává módní výstřelky. Chce čelit chudnutí.

Možná přijde čas, kdy se k nám politika zase vrátí. Až bude normální svět zachráněn a progresivismus se ocitne na smetišti dějin. Pak se zase v plné síle rozhoří politická soutěž mezi touto Novou levicí a zastánci volného trhu a maximální svobody jednotlivce. Tak daleko ale ještě nejsme. Teď jde o záchranu hřiště, na kterém bychom si to jednou opět mohli rozdat mezi sebou. Jako to v normálním světě má být.

Nedá mi dodat ještě jednu aktuální doušku, a to na téma planoucí bitky o tzv. korespondenční hlasování ve volbách. Bylo úsměvné vidět včera v televizním zpravodajství dva způsoby argumentace. Na jedné straně: korespondenční volba je neústavní, protože nezaručí právo na přímé a tajné hlasování, její výsledy mohou být kdykoli zásadně zpochybněny a pravidla se mají měnit jen konsenzuálně, nikoli na sílu a většinou několika hlasů. Z druhé strany pak zazněl kouzelně upřímný postoj: tyhle námitky slyšíme dokola, ale jejich nesprávnost přece prokazuje fakt, že korespondenční volba byla zavedena i v jiných zemích. Tedy nikoli věcné vyvrácení věcných námitek ale jen poukazování na naše světlé zahraniční vzory.

Jestli se v příštích dnech zase udělá hezky, možná na ulici potkáte nějaké podporovatele korespondenční volby, jak drží nad hlavou roztažený deštník. A když se jich zeptáte, k čemu že ten deštník, vždyť přece neprší, odpovědí vám pevným hlasem: ale v Bruselu právě prší!

psáno pro IVK

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Petr Rada bude moci být na lavičce Dukly Praha v sobotním utkání úvodního kola prvoligové sezony...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz