29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

ESEJ: Zvoní demokracii hrana? (2)

Už Sókratés se na vlastní kůži přesvědčil, že řešení přijatá demokraticky bývají všelijaká. Snad právě proto nebyl vztah jeho žáků a pokračovatelů (Platón, Aristotelés) k demokracii právě nejvřelejší.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 4.5.2017 1:20

Vlastnictví a zvonění hrany.

Ano motiv vlastnictví může mít velký význam - ale také ničivý pro toho, kdo nezná meze.

Považuji za příznačné, že v přírodním prostředí pravidelně všechny organismy které bezesporu prokázali daleko vyší "trvalou udržitelnost" jak druh homo s.s. optimalizují "vlastnictví" jako prostor který jsou schopni efektivně využívat a hájit. Některé druhy se proto dokonce sdružují do skupin aby mohli efektivněji své "vlastnictví" využívat.

Druh homo s.s. se ale právě v tomto ohledu mnohdy liší. Byli a jsou lidé, kteří na majetcích nelpěli a přesto či právě proto dokázali žít spokojeně ale častěji a hlavně výrazněji se projevují egoistické postoje kdy růst vlastnictví pro vlastnictví se dokonce stává smyslem života.

V extrému např. někteří z nás už dnes vlastní i pozemky na Měsíci. Nedotknutelnost takovýchto majetků ale za poslední baštu civilizace rozhodně nepovažuji. Spíše za symtom toho, že "demokracii zvoní hrana".

https://www.novinky.cz/domaci/156718-pozemek-na-mesici-si-uz-koupilo-trinact-tisic-cechu.html

J. Schwarz 4.5.2017 10:31

Re: Vlastnictví a zvonění hrany.

Honba za růstem vlastnictví má stejné psychologické příčiny jako honba za rekordy. Proč se někdo dře jako soumar a ukládá si nejrůznější omezení jen proto, aby byl "nejlepší" třeba ve skoku do výšky na tyčce? Ten, kdo se honí za majetkem se zase snaží předstihnout jiné vlastníky... V lidské společnosti je důležitý prvek dědictví - jinde v přírodě se nic takového neděje, každý jedinec začíná od nuly. Syn dominantního samce postavení automaticky nedědí. Ovšem dá se předpokládat, že pokud by to podobně bylo i u lidí tak by žádný majetek a už vůbec ne kapitál nevznikl. Proč taky. Aby si užívali cizí, když si můžu užívat sám? Nejspíš je rozdíl jestli to, co vytvořím předámvlastním potomkům nebo "Lidstvu". Dokonce "pokrokovému Lidstvu".

P. Vaňura 4.5.2017 12:08

O těch zvířatech, tygří samci záměrně zabíjejí mláďata

jiných samců, aby, poté co vyrostou, nekonkurovali jejich potomstvu...

O. Uživatel 4.5.2017 12:27

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 4.5.2017 12:48

Re: Vlastnictví a zvonění hrany.

Takoví lidé co uměle stanoví dogmata jsou projevem zjednodušení až totaitního přístupu. Rozhodně se ale najdou!

Při vývoji společnosti jde však o to, jaké procento jich v populaci bude, či na jakou emotivní fázi ve vývoji zapůsobí atd.

Jistotu v tomto smyslu nevidím žádnou. Na druhou stranu však právě nejistota dělá život zajímavým až krásným.