16.6.2021 | Svátek má Zbyněk


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 17.5.2021 17:12

A jakže omezím moc politiků? Půjdeme do ulic a budeme se semknutě držet za ruce?

J. Machotka 17.5.2021 22:07

V Bavorsku mají např. možnost na základě milionu podpisu vyvolat referendum o odstoupení celého parlamentu. Existují určitě i jiné, jemnější způsoby.

K. Salajka 17.5.2021 16:56

Výstižné. Všechno co můžeme - ptát se, kam se ztratil mlíkař .

D. Polanský 17.5.2021 17:14

A jakýže den týdne bude zítra?

J. Řezníček 17.5.2021 15:54

Trochu by pomohly jednomandátové volební obvody, značně by poklesla moc stranických sekretariátů. Museli by nominovat kvalitnější lidi. Ale to u nás politici nedovolí, bojí se toho. Tak se musíme smířit s tím, že předsedy vlády byli tak nevhodné osoby jako na př. Gros, Špidlo, Sobotka nebo Nečas. Volíme ( od slova vůl ?) kandidátky s většinou nevhodných kandidátů.

J. Machotka 17.5.2021 23:35

Nemyslím, že by to mělo až tak velký vliv, jak soudíte. Při jednokolové volbě by většinu mandátů v minulých volbách probralo ANO (a kde tam vidíte kvalitní lidi?), při dvoukolové by to v druhém kole bylo jak u posledních voleb do Senátu.

Ten problém je jinde, a to ve fixní délce mandátu, která je u některých příliš krátká a u většiny příliš dlouhá.

Parlamentním stranám (i opozici) to tak ale vyhovuje a nikdo jiný nemá moc to změnit.

M. Pivoda 17.5.2021 14:59

Cituji z textu Robejška: "... Po triumfálním vítězství nad komunismem máme dnes cosi jako second hand demokracii. ..."

Ta druhá polovina citované věty je v podstatě správná. První polovina je sporná.

V čem měla spočívat ta triumfálnost? Že jeden americký politolog napsal esej na téma "Konec historie"?

M. Hoblík 17.5.2021 14:51

Jak volně se mně dýchalo za Husáka!

J. John 17.5.2021 9:46

Technologie moci se vylepšila. Dnes už k prosazení zla není potřeba stavět gulagy a koncentráky (zatím), "černé (ani jinak barevné) košile" s obušky nemusí mlátit lidi jiných názorů (zatím). Dnes stačí k prosazení zla "aktivisté", placení z daní těch pilných a pracovitých, nejrůznějšími korporacemi a "dotace", které jsou také placené z toho, co státy uloupí těm pracovitým a rozdají líným. Cíl je stejný, prostředky se mění. Uchvácení moci je dosaženo. Příliš nezáleží, zda je diktatura provozována s rudými, černými nebo modrými vlajkami.

Nejvíc se divím, že se vládci nebojí. Vždyť pokaždé to nekončí "sametem".

P. Kubáč 17.5.2021 9:19

Silné zavedení prvků přímé demokracie by nebylo špatné, ale jinak si myslím, že stav demokracie jako takové není úplně zoufalý.

Dnes už je i babině v Horní Dolní jasné, že současný systém vede k výběru pokřivených zbabělců do role lídrů a taky už je na obzoru korekce v podobě politiků dnešním establishmentem označovaných za rasisty, fašisty, populisty atd.

Otázka ovšem je - jestli korekce přijde dostatečně rychle - patrně to nebude tak rychle aby si Západ uchoval "vedoucí úlohu" na světě.

J. Pankovic 17.5.2021 8:43

Pane Robejśku, spiś "demokracie dosloužila".

Vice - mene bez ohledu na to, jak voliči hlasuji, si politici delaji, co chteji a kdyź ne, tak jim pomûźou pokoutni pràvnici z Ûstavniho soudu ;-(

Demokracie zŕejme funguje pouze tehdy, kdyź v čele stoji silna osobnost.

Demokracie fungovala Washingtonovi, ale nefungovala Lincolnovi, zato fungovala Grantovi.

Demokracie fungovala autoritativnimu Masarykovi, ale nefungovala Beneśovi, pry byl slaboch :-(

...nakonec musi brànit demokracii Cromwell anebo Pinochet ;-(

....moźnà je tam nekde konstrukčni chyba, kterà nezabràni milionum idiotû sveŕit moc do rukou idiotû

...viz Merkelbàba;-)

P. Milan 17.5.2021 9:19

Omyl. Demokracii nedělá jedna silná osobnost v čele, ale hodně silných osobností dole.

Pokud lidi na vše serou, maximálně politiku ochcávají, tak demokracie prostě nefunguje.

V. Povolný 17.5.2021 11:34

Demokracie má ten problém, že to není jen politický systém, ale taky hodnotový systém, způsob uvažování a neukončený proces. Demokratická pravidla musí dodržovat všichni odshora dolů, včetně policie a soudů. Jinak to nebude fungovat. Ti nahoře mají pochopitelně velký vliv na ostatní. Takové věci jako NGO neziskovky, BLM, cancel culture, nařizování zákonů "seshora" z EU apod. nemají ve skutečné demokracii co dělat, protože vytvářejí paralelní systém, pro který platí jiná pravidla, než pro všechno ostatní. Tyhle věci zakládají konec skutečné demokracie, bez ohledu na to, jak líbivými hesly se ohánějí. To není jen o těch na vrcholu, ale o fungování celého systému a hlavně dodržování pravidel všemi účastníky bez výjimky.

V. Kain 17.5.2021 12:17

A jak si tu demokracii představujete,když se premiérem stane Don Babiš alias Corleone?

J. Lukavsky 17.5.2021 12:41

"konstrukčni chyba, kterà nezabràni milionum idiotû sveŕit moc do rukou idiotû" chyba je ve volbách kdy má stejný hlas slušný a pracovitý občan i grázl co sedí po patnácté, co nikdy nepracoval a pracovati nehodlá. Také se nikterak nezkoumají znalosti voliče. I ten kdo věří, že Hitler byl fašista a pravičák... může volit. Než dostanete řidičák tak vás školí rok a skládáte zkoušky, volit může i ten kdo nedokáže vyjmenovat naše prezidenty natož popořadě. J.L. end

J. Pankovic 17.5.2021 15:58

...ovśem jakmile začnete komukoliv odepirat volebni pràvo, tak uź to neni ta "spràvnà" demokracie a hrozi nebezpeči, źe zustanou nakonec jenom blonďàci s modryma očima, vyśśi, neź 1,8 m, nebo členové té spràvné strany a tak :-P

D. Polanský 17.5.2021 17:13

Beneš sedl na éro a byl fuč. A po válce zase sedl na éro a byl opět doma. Správný bojovník.

S. Pavuk 17.5.2021 8:39

V našich podmienkach majú faktickú moc médiá a tajné služby riadené boh vie odkiaľ. Tento systém otvára cestu pre definitívne prevzatie moci kompradorským lumpenproletariátom. Čítaj : všetko nasvedčuje tomu, že propagandou ohlúpnutým ľuďom bude vládnuť banda zapredancov.

J. Pankovic 17.5.2021 8:50

Pokial mà moc aj tajnà sluźba, ktoru riadi čučkař Koudelka... nestraśte :-)