30.9.2022 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

ESEJ: „Po ovocích jejich poznáte je“

Nedávné udělení milosti prezidenta republiky pravomocně odsouzenému řediteli Lánské lesní správy Miloši Balákovi vzbudilo vlnu záporných emocí napříč celou naší společností (vyjma nepočetných výjimek prezidentových skalních příznivců), které však postupně pohasly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Hein 6.4.2022 19:59

Milí diskutující, zabýval jsem se toliko poslední kauzou prezidenta. Jsem totiž omezen prostorem vhodným pro publikaci a tudíž nemohu psát rozsáhlé úvahy. Nikdy jsem neprojevil sebemenší pochopení pro první globální amnestii prezidenta Havla, což záštiplní kritici (zejména pan Šejn) nejsou schopni pochopit. To by si totiž museli přečíst i mé úvahy o trestu, navazující na Senekovu práci "O dobrodiních". Pokud jde o Havlovy milosti, neudělil jednu, kterou udělit měl a která by z něj učinila opravdového státníka - tj. Miroslavu Sládkovi. Jako demokratický politik měl totiž tehdy říci: "Pana Sládka nemám sice rád, ale nemohu připustit, aby při volbě prezidenta chyběl." Nebudu se rozepisovat o tom, jaký poprask by to způsobilo a jak by se Sládek znemožnil, kdyby poté hlasoval proti Havlovi. Vážení, prosím více myslete a nepřisuzujte mi zlobu a nenávist, kterými někteří z vás oplývají.

V. Čermák 6.4.2022 17:01

Pane Heime, když tak Prezident Miloš Zeman. Ten váš Inženýr už jaksi po komoušsku signalizuje, že ho pokládáte za postavu zápornou.....;-D

P. Černý 6.4.2022 13:43

Také se domnívám, že zaměřit se v zástupu našich polistopadových politiků pouze na Zemana, není objektivní. Nehledě na doslova skandální milosti abolice udělené předchozími dvěma prezidenty, které tento institut doslova zprofanovaly. Ne nadarmo se Zeman, když se ujímal úřadu, dušoval, že milosti bude udělovat jen výjimečně.

Spíše bychom se měli zabývat otázkou, proč se situace v naší politice nelepší. Většina z našich představitelů i dnes vypadá, že by prodala ne jen republiku, ale i vlastní babičku, kdyby byl zájem. Jen jejich celková úroveň upadla. Oproti tomu, se Zemanem byla aspoň sranda. Navíc, roli moudrého pana prezidenta se Zeman v řadě případů sehrát pokusil nejspíš upřímně. Sice ne vždy úspěšně. Ale to by pod takovou soustředěnou palbou médií a v konfrontaci s někdy až sabotážní činnosti českých politiků nezvládl nikdo.

PS Toto není obhajoba Zemana. I on se významně podílel na transformaci republiky, která Česko změnila - morálně, ekonomicky i politicky - na div ne banánovou republiku.

P. Černý 6.4.2022 13:50

milosti či abolice

V. Kain 6.4.2022 14:49

Zeman tady nevládne,není to žádný monarcha.Ale kdo tady dneska vládne je pětikoalice.A těch 100dní úplně stačilo.O ostatních vládách nemá cenu psát.Ty jsou pryč.

O. Hein 6.4.2022 21:09

Právně nevládne, ale fakticky se tak chová.

O. Hein 6.4.2022 20:02

Opakuji, jsem omezen prostorem. Na popis hříchů všech našich polistopadových politiků bych potřeboval nejméně 100 stránek. Pro svůj aktivní odpor proti zločinné privatizaci národního majetku jsem byl dokonce okamžitě propuštěn ze zaměstnání. Takže na rozdíl od mnohých kritiků vím o této době poněkud více než něco.

P. Černý 6.4.2022 21:09

R^

L. Frankel 6.4.2022 13:08

Celkem zajímavý článek o pres. Havlovi.

V. Pavelka 6.4.2022 12:20

Poměřovat Zemana s absolutnímy vladaři historie ,i podřízeným Pilátem ,Tiberiovi ?! je mimo .Zeman je obyčejný prezident (úředník ) který má možnost bydlet na dvou zámcích , což může zamotat šišku komukoliv a i když si to mnoho lidí nepřizná výhled z hradu i pobyt na Hradčanech je vlezle pyšný ! Jinak ho pomáhali vyrobit Novináři, media ,po dlouhé desítky let , A lidi už potom zabrali na udičku jim předhozenou ! Zeman je mnoho povyku pro nic ! Jednou z posledních blbostí ,bylo zneužití Zemana co by tahouna na východ ! Myslím že ho lidi zvolili proto že s ním nebyla nuda :-) Tot vše ![>-]

M. Šejna 6.4.2022 12:19

Pro selektivního sklerotika Heina:

nastudujte si milosti udělené Havlem v kauzách Chadimová, Odložil nebo Šimůnek.

L. Netolická 6.4.2022 12:38

U Zemana zdaleka nejde jenom o udělené milosti. Když chcete hodnotit člověka, pane Šejno, musíte ho brát celého se vším všudy. Nikdo nejsme bez chyb, ale je velmi velmi hloupé se z nich nepoučit.

V. Pavelka 6.4.2022 12:46

Paní Netolická ? Zásadní schopností lidí je neschopnost, poučit se z chyb ... co svět světem stojí ?!

V. Petr 6.4.2022 10:46

No, Zeman nepustil na svobodu vrahy a jiné kriminálníky tak, jako Havel. A media nám LHALA že Havel amnestoval jen lehké zločiny. Havlem propuštění kriminálníci spáchalai nejméně deset vražd!

Některé zase Havel amnestoval ihned jak čin spáchali, třeba toho, co fyzicky napadl jeho odpůrce M. Sládka!

V. Petr 6.4.2022 10:56

A toto je Havlův mistrovský kousek

https://kriminalistika.eu/muzeumzla/slovak/slovak.html

O. Hein 6.4.2022 12:00

Pánové, nepleťte si milost s amnestií. Milost je individuálně určená, amnestie nikoli. Tím ovšem nechci říci, že Havlovy i Klausovy amnestie byly mravně i právně bezvadné. Píši ovšem o nečem zcela jiném.

M. Šejna 6.4.2022 12:14

Havel uděloval nejen amnestie, ale i milosti.

Jen je potřeba nebýt selektivní sklerotik, jako jistý Hein.

J. Strmiska 6.4.2022 10:41

Při hodnocení prezidenta Zemana by stačilo položit si dvě jednoduché otázky. Co dobrého a co špatného udělal ve své funkci pro tento stát. Toho špatného je spousta. Od nedodržování ústavy a vlastních slibů, nerespektování rozhodnutí soudů, sporné udělování milostí a státních vyznamenání, ... atd, až po službu cizí mocnosti proti vlastnímu státu, což je snad světový unikát. A co dobrého, co by stálo za řeč, udělal Miloš Zeman pro tento stát? ...

Snad se na závěr svého mandátu M. Zeman pochlapí a zařídí aspoň tu dodávku plynu z blízkého východu.

V. Pavelka 6.4.2022 13:26

Plynu se vám zachtělo holenkové ! ?No nebude, pasovali jsme se pyšně mezi Ne-přátelské země ;-)Rv

M. Pivoda 6.4.2022 10:35

Nerozebírám a nehodnotím udělení milosti.

Zaujala mne ale tato věta eseje: " ... Protože jej včDiskusní pas nikdo neznemožnil, podařilo se mu dvakrát po sobě oslovit voliče, kteří nebyli schopni kriticky posoudit jeho postupně vypěstované negativní vlastnosti i schopnosti, které pak s postupujícím stářím zákonitě nabývaly na intenzitě ..."

Komentuji

Ze své životní zkušenosti bych mohl sdělit, že na mém pracovišti v době polistopadové roku 1989 byl demokraticky zvolen nový ředitel našeho výzkumného ústavu, osmašedesátník pochybných osobních kvalit. Nicméně byl skutečně zvolen demokraticky, většinově. Dodám, že při volbě jako první začaly zvedat své ruce místní ženy pracující v administrativě. Jedna z nich později litovala. Už ale bylo pozdě. Už byl zvolen.

Složitý případ, který vhledem k současnému stavu české demokratury nemohu zde podrobněji rozebrat. Dovolený diskuzní příspěvek je k tomu účelu příliš krátký.

M. Pivoda 6.4.2022 10:39

Opakuji přesný citát z eseje autora:

"... Protože jej včas nikdo neznemožnil, podařilo se mu dvakrát po sobě oslovit voliče, kteří nebyli schopni kriticky posoudit jeho postupně vypěstované negativní vlastnosti i schopnosti, které pak s postupujícím stářím zákonitě nabývaly na intenzitě. ..."

R. Dubravský 6.4.2022 10:13

Ať je současný prezident jakýkoliv, jistota je jedna. Ten, co přijde po něm, bude ještě horší.

L. Netolická 6.4.2022 12:41

???8-o

J. Pavelka 6.4.2022 9:57

Já si myslím, že Miloš Zeman nelhal a nevymýšlel si (nebo možná ano, ale ani nemusel...ta čísla...Problém je, že neměla takovou relevanci, jakou jimi bylo "sugerováno" Např. že u nás je index něčeho menší než v Peru nebo Alžíru bez uvedení kontextu je skutečně zavádějící, reovněž např. porovnání počtu vysokoškoláků v různých zemích apod.

P. Válek 6.4.2022 11:44

Jasně a srovnávat spad emisí Československa se Švédskem to byl ne Letné taky majstrštyk demagoga. Už tehdy jsem věděl co je to za hov ado.

M. Valenta 6.4.2022 9:56

Jako lampa co přitahuje noční hmyz přitahuje Zeman gaunery všeho druhu. Že je pořád ve funkci je gigantickým selháním politiků.

V. Pavelka 6.4.2022 13:20

P. Valenta ? zapoměl jste že byl zvolen v lidovém hlasování !?[>-] Hlas lidu, hlas boží !!

A. Pakosta 6.4.2022 9:43

Díky, pane Heine, za výborný esej! Poslední skutek prezidenta Zemana by rozhodně měl být podnětem k podání ústavní žaloby z důvodu porušení významné ústavní povinnosti prezidentem. Obávám se však, že k tomu nedojde, a že nám Zeman připraví ještě další nemilá (ne)překvapení. Abolice pro Mynáře a Babiše mohou být jeho dárky na rozloučenou, které překonají i ostudnou amnestii Václava Klause z roku 2013.

J. Nevrkla 6.4.2022 9:33

Co autor psal, když Havel dával amnestie svým přátelům? Nevím o té kauze nic, ale že bych byl přesvědčen, že naše soudy fungují spravedlivě a nejsou ovlivněny objednávkou či politickými názory soudců, tak to nejsem.

J. Vavrochová 6.4.2022 10:39

R^R^R^