ENERGIE: Kolečko se polámalo, udělalo bác
Ve zprávách 28. srpna 2024 se opět objevila zpráva, že v Temelíně mají problém s turbínou a museli odpojit jeden blok. A není to první taková zpráva, předtím byla porucha na druhém bloku 31. 1. 2024. V Temelíně jsou dva bloky na výrobu elektřiny, takže výroba vždy klesla o 50 %. Celkově jaderná elektrárna Temelín vyrobí ročně 15,86 TWh (v roce 2021). Vypadne-li tedy jeden blok, ztratí teoreticky ročně výkon 7,93 TWh. Celková roční spotřeba ČR je 57,8 TWh. Řekněme tedy, že pokud by došlo k dlouhodobému odstavení jednoho bloku chybělo by nám celkem plus/minus 15 % elektrické energie.
Nejsem odborník na atomové elektrárny, ale jak mnozí čtenáři vědí, jsem odborník na krby a kamna a různá další vytápěcí zařízení. Poněkud méně je známo, že jsem, ač disident, v době „totáče“ pracoval několik let jako vedoucí Provozu tepelných zařízení na Praze 9, kde jsme tehdy obsluhovali teplem a teplou vodou cca 120 000 lidí. Tak o tom trošičku něco vím.
Jak jsem se stal tím vedoucím, to by bylo na delší vyprávění. Svoji roli v tom sehrálo i počasí, kdy na Silvestra roku 1978 spadla během několika hodin teplota o 30 °C dolů. A v celém Československu všechno zmrzlo až na kost. No a samozřejmě taky uhlí pro kotelny, kterým se tehdy nejvíc topilo. Uhlí zmrzlo tak, že ho vojáci rozbíjeli sbíječkami a v otevřených dolech dokonce prý odstřelovali hromady vybagrovaného uhlí výbušninami. Plynem tehdy topili akorát tak majitelé „wafek“.
Komunisti sice byli pěkný blbci, ale v době normalizace je už život v „socialismu“ přece jenom něco naučil. Když se všechno podělalo v roce 1953 po tom, co předali v roce 1948 vedení firem „dělnickým ředitelům a kovaným kádrům“ (tehdejší obdoba dnešního dosazování do funkcí uvědomělých zelených fanatiků a genderistek), a když zjistili, že ani okradení celého národa jim ekonomicky nepomohlo a že v roce 1956 se to celé bolševické řízení státu zase řítí k zemi (Maďarsko – tzv. „kontrarevoluce“ – 23. října do 10. listopadu 1956, Polsko – „Poznaňské povstání“ – 28. června 1956), začali aspoň trochu myslet. Pochopili, že vedle „správných kádrů“ jsou také potřeba lidé, kteří, jak pak rád opakoval soudruh Štrougal, zajistí „hlavně aby se nenasrali horníci“. V případě Prahy 9, která byla železným srdcem Prahy, kde byly továrny jako ČKD Dukla, ČKD Sokolovo, Praga, Tesla a ve Kbelích a Letňanech letecké fabriky, bylo základním, ovšem nikdy veřejně nepřiznaným heslem, že se nesmí nasrat dělníci i další zaměstnanci. Když přijdou z práce domů, tak tam musí mít teplo a musí téct teplá voda. Hubou sice bylo důležité vyvěšování transparentů „Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“ a rituální rozvěšování rudých a československých vlajek po domech (jako dneska ty „duhové prapory“), ale důležitý bylo, aby lidi doma měli teplo a teplou vodu. Soudruzi si vyzkoušeli, že dělníci a zaměstnanci fabrik vydrží i to, že jim občas nejde doma elektrický proud (musel ovšem jít okolo osmé hodiny večerní, když všichni čuměli na černobílé televize), ale rozhodně nevydrží v zimě a bez teplé vody. To budou řvát!
Takže i „strana“ a vláda pochopily, že u každé výtopny a kotelny na uhlí (a to byly prakticky všechny) musí být skládka hnědého uhlí. Po celé Praze byly „železné zásoby“ hnědého uhlí. V každé kotelně a výměníku byl dále buď kotel anebo nějaké jiné zařízení, které by v případě výpadku dokázalo nahradit výrobu tepla. Normalizační soudruzi byli hystericky nervózní vůči umělcům, vzdělancům a jiným plíživým kontrarevolucionářům, ale nebyli tak blbí, aby neměli, kde to šlo, nějakou zálohu na vytápění a dodávku elektrické energie. Tím se obloukem dostáváme k jaderné elektrárně Temelín.
To že se nějaké zařízení, jak se odborně říká „podělá“, je fakt a nejde o to zda, ale kdy. Někdy vždycky. To pochopili i komunisté. Nadšení zelení soudruzi po Velké listopadové revoluci nechápali nic a Václava Klause měli za blázna, když říkal, že nejprve je potřeba zajistit ekonomiku a pak přemýšlet o „ideálech“, a zahájili obrovský boj proti stavbě jaderných elektráren. Tehdejší teenageři a uvědomělí vysokoškoláci pod vedením například SZ a dle mého názoru zločinného šéfa Bursíka a jeho v celém státě známé družky zvané „biomasa“ dokázali na popud svých přátel z Německa a Rakouska prakticky zastavit další rozvoj jaderné energie. A hlavně nepostavit další dva jaderné bloky v Temelíně. Že prý máme levné elektřiny nadbytek.
Výsledkem toho je, že kvůli realizaci totalitní ideologie GND (Green New Deal), máme v EU násobně větší ceny elektřiny než zbytek průmyslového světa. Plynovod Nord Stream, tu pupeční žílu Energiewende, společného díla agenta KGB Putina a východoněmecké svazačky Angely Merkel, někdo vyhodil do luftu. Pohádkám o tom, jak to udělali nejdřív Rusové na pokyn Putina a pak neuvěřitelnému blábolu jak plynovod hlídaný tajnými službami několika států (Rusko, Finsko, Švédsko, Polsko, Německo, Dánsko) vyhodilo a zničilo „tajně“ pár Ukrajinců, nemůže snad nikdo ani věřit. (Viz István Léko https://www.lidovky.cz/nazory/vybuchne-nord-stream-podruhe-ctyri-varianty-proc-nikdo-nevypatral-konkretniho-pachatele.A240830_135816_ln_nazory_rkj) Větrníky a fotovoltaika nevyrobí ani tolik proudu kolik „sežrala“ jejich výroba. A tak je jen otázkou času, kdy budeme, jak dnes přiznává i Fialova vláda a dnešní vedoucí „Pětistrana“ v „piheli i tmavé“. Stačí, aby se porouchal další nějaký jaderný blok a budeme muset elektřinu dovážet už teď. A nikoliv až za tři nebo čtyři roky, jak nám realitu na růžovo lakuje Fialova vláda.
Doporučil bych vedení ODS a dalším členům koalice, aby si vzpomněli, že soudruh Štrougal měl pravdu, když říkal, že hlavní je to, aby se nenasrali horníci, tedy lidi, o které se domnívali bolševici opírat. Dělnictvo se dnes sice početně smrsklo, ale to neznamená, že by zmizela množina pracujících lidí, které lze rozzuřit. A doporučuji, aby si ti straší (Bartošovi bylo tehdy 9 let, Pekarové Adamové 4 roky a většina mladých pokrokářů „byla ještě na houbách“) vzpomněli, jak si soudruh Štěpán, šéf pražských komunistů, když už se to skutečně sypalo, myslel, že se může opřít o „kované soudruhy“ z ČKD Praha a 23. 11. 1989 jim přišel vykládat, jak jsou ti studenti a kontrarevolucionáři špatní a že: „… my, ústřední výbor naší strany, město, vycházíme z jednoho, že základ je názor dělnické třídy a tedy i ústřední výbor strany věří, že se může spolehnout právě na dělníky a pracující našeho 9. obvodu, zejména z našich závodů ČKD. Strana neustoupí…“ Dělníci z Vysočan se jako reakce vydali na Václavák a dělníci z ostravských dolů a hutí je následovali na místa listopadových demonstrací. A pak Václav Malý řekl na Letné směrem k Hradu výstižně: „Podívej se Gusto, jak je tady husto“. A neporazitelná Komunistická strana roztála jako sníh. A já se domnívám, že pětikoalice a koneckonců i současní soudruzi v Bruselu, jak říkal básník Halas: „až přijde čas, až přijde čas“, také nakonec roztají. Už jich začíná mít celá Evropa plné zuby.
Možná to začne až v Evropské Unii přestanou fungovat dodávky elektřiny a tepla, jako dneska v Bejrútu. To může být dřív, než se nadějeme. Stačí, aby se zaseklo pár ložisek v jaderkách, přišla mrazivá zima. Protože elektrárny „uhelky“ už jsme si odstavili a nebo zbourali (Tušimice – I,1998, Prunéřov I –2020, Mělník III – 2021, Ledvice 2 – 2015, Litvínov T200 – 2011, a zbývající se mají odstavit do roku 2025 až 2030). Plynové elektrárny a teplárny prakticky nemáme. A ostatně ke kohoutům k ovládání dodávek plynu a nafty nás nikdo nepustí.
Takže jak zněla ta revoluční píseň: „Teď už máme, co jsme chtěli…“