Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

ENERGETIKA: Zdržovat stavbu nové jaderné elektrárny je sabotáž

Před časem jsem zahlédl v TV předsedu Pirátů Ivana Bartoše, jak vehementně protestoval proti možnosti, že by se veřejné soutěže na stavbu nové jaderné elektrárny v Dukovanech zúčastnil ROSATOM.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
FN

Pokud by ruská firma postavila další bloky jaderné elektrárny, která byla postavena podle ruského projektu a používá ruské jaderné palivo, byla by to bezpečnostní hrozba? Tu zakázku musí dostat bývalá americká firma, kterou převzala japonská Toshiba a po zkrachování ji převzala společnost z Karibiku se saudskoarabským kapitálem. Bohužel v poslddních letech nepostavila ani králíkárnu. Tato firma bezesporu představuje posílení jaderné bezpečnosti.

0 0
možnosti
LS

Jako laikovi v tomto oboru bych rád slyšel odpověď na otázku v čem hrozí od Rusů nebezpečí. Domnívám se, že by o dodavateli pátého bloku měli rozhodnout odborníci. Nevím zda bychom případně byli pod vlivem, když čtyři bloky již v Dukovanech stojí a jsme závislí na dodávkách plynu. V žádném případě nejsem rusofil, naopak, ale nemoho se srovnat s tím, jak některé státy plameně odsuzují dění v Rusku nebo v Číně, a přitom s nimi mají čilé kšefty. My máme být výjimkou ?

0 0
možnosti
LN

Hlavní "nebezpečí" pro zelené magory a jejich podporovatele spočívá v tom, že Rusové skutečně ty jaderné elektrárny dokáží postavit a fungují. Mají se stavbou JE největší zkušenosti na světě (společně s Francií). Což samozřejmě souvisí i s tím, že se jedná o tradičně jadernou velmoc s rozsáhlým know-how.

0 0
možnosti
MP

Bezpečnostní komunita pro budoucí TECHNOLOGICKÝ VÝVOJ doporučuje investice do malých jaderných elektráren.

Cituji z článku, druhého odstavce: "Kdo nebo co je vlastně ta bezpečnostní komunita? Jak to vnímám, je to virtuální společenství těch, kteří mají jen mlhavé ponětí o tom, co je jaderná energetika, ..."

Technologické nebezpečí spočívá v tom, že velké investice do velkých jaderných elektráren vás "zabetonují" na mnoho dalších let do staré technologie, která jen obtížně bude dosahovat ekonomický Nulový bod rentability (Break-even point).

Budoucnost totiž bude jiná než byla minulost. Takže, minulá krátká doba odpisu investic do elektrárny Temelín (v prostředí nedostatku energie) se v budoucnosti už opakovat nebude.

0 0
možnosti
LN

Plácáš ;-O blbosti jako obvykle... Rv

0 0
možnosti
VP

Když někdo napíše že „zemní plyn založený na metanu má být zcela nahrazen vodíkem a dalšími obnovitelnými plyny“ je jasné, že je to rudozelebé "píp" a nemá cenu se s ním bavit!

0 0
možnosti
Foto

P83a95v63e89l 83R69a84d24a

7. 4. 2021 13:07

To máte jen kousek pravdy. Kdo to ale kde napsal už pravidelně doložit neumíte. Takže jde nejspíše o vyfantazírovaného protivníka co možná blba - aby jste měl konečně kousek pravdy - že?

0 0
možnosti
VN

V loňském roce bylo uvedeno do provozu 5 reaktorů generace III+: dva v Číně (ACPR1000 a Hualong One = HPR1000), jeden jihokorejský APR1400 ve Spojených arabských emirátech a dva Rosatomí VVER 1200, jeden v Bělorusku (Astravec) a jeden v Leningradské JE.

Zahájena byla stavba tří bloky Hualong One v Číně, jednalo se o blok Taipingling 1, Čang-čou 2 a jednoho VVER 1200 v Turecku v JE Akkuyu (1. blok se staví, 3. a 4. připravují).

Pokud hledáte Westinghousí nebo EdFí, pak tady nejsou ne proto, že bych je zcenzuroval, ale vem na dlani chlup...

0 0
možnosti
Foto

P98a54v59e83l 26R28a19d91a

7. 4. 2021 11:48

Povrchním argumentem je výčet kde se co doposud staví. Nejmenoval jste přitom ty odstavované a hlavně nepopisujete efektivity těch nově budovaných a už vůbec nesrovnáváte s jinými typy energetických zdrojů. Tak to doplním za informace mezinárodně korigovanější:

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

http://www.edotace.cz/clanky/energetika-ve-svete-a-v-eu-tradicni-vs-zelena

https://www.diw.de/documents/publikationen/73/diw_01.c.670581.de/dwr-19-30-1.pdf

https://www.lazard.com/perspective/levelized-cost-of-energy-and-levelized-cost-of-storage-2020/

0 0
možnosti
LB

Jen pište, pane Franci, dokud můžete. Dost možná, že za nějaký čas ta bezpečnostní komunita prosadí, aby vás zavřeli, protože představujete svým psaním pro republiku a její správnou orientaci smrtelné nebezpečí. Vždyť vy tady to nebezpečí z Ruska trestuhodně bagatelizujete.

0 0
možnosti
Foto

P11a67v53e18l 23R59a81d83a

7. 4. 2021 11:28

Smrtelně nebezpečné je pro společnost/republiku... začít se chovat v rozporu s přírodními zákony a zdravým lidským rozumem. Nedostatek věcných argumentů ve Francově výkladu situace ukazuje na nedomyšlenosti a ty jsou právě nebezpečné.

0 0
možnosti
Foto

Pan Franc určitě není expert na fyziku jádra, jako aktivisté bojující ty správné evropské hodnoty. ;-D

Kdyby byl expert jako oni, věděl by, že spravný atom uranu má ve svém jádru všechny protony a neutrony označené americkou vlaječkou a obíhající elektrony mají vlajku EU.

Také by věděl, že ruské materiály mají na svých protonech a neutronech fotku Putina. Pokud by někdo ale hledal ty ruské materiály, tak je najde pouze v ruském budíku. Russssáci totiž prý nic jiného, než budík, vyrobit neumějí.

;-D

0 0
možnosti
Foto

P66a51v75e31l 59R73a65d82a

7. 4. 2021 11:03

Rusové jako národ generují různosti ale společný postoj k okolí je jim podobně jak mnohým američanům, čínanům, indům ... "nas mnogo". Průměrný jedinec se v takové společnosti spíše cítí ztracen mezi ztracenými.

Vynikne jen jako špičkový umělec, vědec ... nebo až politik, válečník... Selekce s tak velké populační četnosti pak všude vede k jevům na které svět jen tak nezapomíná.

Malé nárůdky, zakládající si na větším sebeuvědomění v prostoru kulturní svébytnosti, by neměly ve vztazích k násobně četnějším zapomínat na takovéto poziční nepoměry. Tím spíše v případech kdy je akce jak problematická, tak nad jejich vlasní ekonomické možnosti.

0 0
možnosti
Foto

Tak si to trochu podělíme:

Bezpečnostní komunita je zmatený pojem, jako všechno kolem EUnie. Nějaké "Evropské hodnoty, Think Tank European values" jsou prostě dílem blázni, dílem vyznavači EU a její "liberální demokracie", čti zeleného socialistického byrokratického bláznění. Něco jako Rada, nemá cenu je brát vážně.

Pak jsou bezpečnostní státní služby. Ty už je nutno brát vážně, pokud člověk není hradní čučkař v ruském žoldu.

Zelení nepřátelé jaderné energie jsou buďto otevření (Jihočeské /z/matky a podobně), nebo svou ideologii maskují bezpečnostními či jinými zájmy.

No a nakonec zbývají lidé a firmy nějak ekonomicky zainteresovaní, na stavění i nestavění. Taktéž občas nějak zamaskovaní.

Zájmy těhle všech se nějak prolínají i soupeří, pan Franc si vybral jen jednu skupinu, zřejmě jeho "nejoblíbenější".

0 0
možnosti
Foto

P15a83v18e16l 26R69a58d45a

7. 4. 2021 9:32

Osobně jsem rozhodně stoupencem jaderné energie - i když mi kde kdo škatulkuje zeleně.

Zásadní otázkou přitom je, proč nevyužívat dokonalého, nezneužitelného a nerozbitného kvantově fůzního slunečního reaktoru a chtivě se i po všech ekonomických propadácích dál sápat po vlastnictví nespolehlivého štěpného typu?

0 0
možnosti
VK

V81. 38K82u37h59a91j

7. 4. 2021 9:08

Ano. Zdržování výstavby reaktorů, mostů, obchvatů, pak čehokoli dalšího. Někdo říká: protože máme svobodu, takže někteří svobodně protestují, podávají žaloby, na efektivní házení klacků pod nohy si najímají právníky. Někdo říká: protože se prohlubuje chaos, kterým se neschopnost vybudovat cokoli pozitivního vyznačuje. Osobně začínám dávat za pravdu těm druhým. Ti první podle mě jen poukazují na konkrétní projevy chaosu. Pokud jde opravdu o chaos, bude těch projevů přibývat, a budou stále rozmanitější. Uvidíme.

0 0
možnosti
Foto

P31a58v49e92l 98R93a69d98a

7. 4. 2021 9:27

Pokud jde o "zdržování reaktorů"...

"Zdrženlivý" jsem, pokud chce někdo bez rozvahy aspektů využívat právě jen veřejné - tedy i moje peníze. Pokud k tomu zneužívá třeba i chaosu - není přeci zneužívání společenských prostředků ekonomicky ospravedlnitelné. To, že se JE stávají stagnujícím odvětvím ekonomik je dnes zřejmé i s prognoz jaderných odborníků združených v MAAE:

https://www-pub.iaea.org/MTCD/Publications/PDF/19-00521_web.pdf

Proč se kupříkladu dnes za situace kdy vše vlekle dusí pandemie spíš jak do jaderných investic neuvžuje celostátně o investicích farmaceutických?

Vždyt takto bychom mohli začít na jednotku energie produkovat konečně násobně HDP a stát se záhy svébytnějším společenstvím.

0 0
možnosti
Foto

P90a52v73e54l 92R19a14d14a

7. 4. 2021 8:36

Zdražování reaktorů je sabotáž nebo nepodařený technologický vývoj? Nejjednoduší a nejlevnější řízenou štěpnou realci dokázali vědci spustit pod tribunou stadionu v Cikagu už v roce 1942. Důsledky ale tehdy spíše vedli ke konsrukci prvé jaderné pumy. Po druhé světové válce vlády na obou stranách železné opony stavbu reaktorů dotovali, s cílem mít více a více speciálního štěpného materiálu pro vojenské účely. Teprve s ústupem studené války se začalo vážněji uvažovat nad ryze civilním využitím, které se zprvu jevilo nadějně ale časem se přes pokrok techniky začalo ukazovat stále problematičtějším a nákladnějším.

Prvým vážným mementem se stala roku 1979 havárie v hustě zalidněné Pensylvánii po které zejména američanům zatrnulo až tak, že další JE v hustě obydlených oblastech nespustili mnoho desetiletí. 1986 podruhé vážněji havaroval reaktor v Černobylu. Konstruktéři poté začali usilovněji pracovat na bezpečnějších ale i stavebně nákladnějších typech. Po Fokušimě nejvíce zatrnulo němcům, kteří si uvědomili, že své konstrukčně podobné, zdánlivě bezpečné reaktory, provozují v hustě zalidněné oblasti kde by při vážné havárii nemohl pomoci příhodný vítr a rozptylování do největšího oceánu světa. Významě tehdy ukázalo, že ani třetí generace zdaleka nemusí stačit na růst neobvyklých okolností včetně terorizmu.

Výsledkem byl vývoj 3+generace, která je sice doposud relativně nejbezpečnější ale i nejnákladnější variantou a to až tak, že se mnohé konstrukce staly celospolečensky prodělečnou investicí.

Dnešní situace je tedy taková, že všichni dodavatelé konstrukcemi nějak splnují mezinárodní kriteria ale s různě propracovanou dokumentací až servisním přístupem. Podstatné je ale to, že prakticky vždy jde v případě výstavby 3+ generace reaktorů o ekonomicky krajně probematický počin kde podstatnou roli začínají mít politické konsekvence ventilované na Psu.

0 0
možnosti
JP

Hele, magor Rada se přeorientoval na ekonomiku!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz