18.1.2021 | Svátek má Vladislav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Šumava byla opět „zobchodována“

Za radikálním postojem ministra životního prostředí Richarda Brabce vůči Šumavě údajně stojí dohoda mezi bývalým ministrem životního prostředí Ladislavem Mikem, dnes náměstkem generálního ředitele Evropské unie pro potravinové řetězce EU, a majitelem Agrofertu Andrejem Babišem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Pujman 23.5.2014 13:57

Re:Obvykle

No, nevím, nevím, právě v obcích se doteď s takovýmito majetky dost divně hospodařilo, viz třeba v Berouně, kde bývalé poměrně rozsáhlé městské lesy kolem města jsou dnes záhadně ve vlastnictví neidentifikovatelné společnosti odněkud z Kypru. Byl bych proto opatrný s "privatizací" lesů, postačí se bát, co se stane u nás s částí lesů po jejich vydání církvím. Už teď jsem na řadě míst, kam roky jezdím na dovolenou po republice, našel ploty a značky "soukromé vlastnictví - vstup zakázán!"  A že se to nesmí? Cha, cha, vždyť tady přeci platí právo silnějšího - a bohatějšího.

A dvě poznámky nakonec. Pokud porovnáte letecké fotografie z 20. a 30.let minulého století s dnešním zobrazením stejných míst pomocí počítačově přístupných družicových snímků, zjistíte, že dnes máme v Česku snad i dvakrát větší rozlohu lesních ploch, než tenkrát.

A kdo chce znát trochu více pravdy o tom, jak vznikla dnešní Šumava co se týká lesního pokryvu, ať si zajde do knihovny a vypůjčí si romány pana Karla Klostermanna, dobového svědka přerodu původní divoké Šumavy na kultivovaný a pěstovaný lesní masív. Ve svých povídkách a románech to moc pěkně popisuje, a na rozdíl od dnešních zelených a vědeckých aktivistů neměl proč lhát...

Š. Hašek 22.5.2014 17:55

Ale pane Jirso.

V národním parku je dokonce možné, aby něco zahynulo (To Vaše "uschne" je mírně řečeno laické a nepřesné), národní park není lesní plantáž na kubíky.

Kolik občanů z okrajů Šumavy se odstěhovalo (vlastní Šumava je fakticky neosídlená, nemáte v ruce náhodou mapu z roku 1930)?

Už jen z Vašeho emocionálně zabarveného závěru je jasné, že zblízka jste tam mnoho neviděl. Politika je politika. Příroda je na delší "volební" období, že?

Prostě to všechno zrušte a vše převeďte na 1. lesní státní, a.s. a jmenujte se do dozorčí rady. Proč stále pláčete nad dokonalostí přírodních dějů v nějaké rezervaci? Stejně je asi nepochopíte.

P. Novotný 22.5.2014 23:32

Re: Ale pane Jirso.

Víte pane Hašek,

zajeďte se podívat do opraveného kostela v Zadní Zvonkové - jsou tam fotografie právě z Vámi uváděných 30.let. Pak nemusíte hledat žádné mapy, abyste viděl, že v té době byla Šumava osídlená, lidé ji obhospodařovali a žili tam. A dokonce i v souladu s přírodou, aniž tam museli mít nějaký pseudopark - NPŠ nikdy nesplňoval parametry pro vyhlášení Národním parkem, pokud tedy mluvíme o mezinárodních standartech, které jinak uznáváme; dokonce i ekošílenci typu Bláhy. Ten si je ovšem účelově ohýbá ke svému prospěchu, jak se mu to hodí. Jeho prospěch však platíme my ze státního rozpočtu - on nic netvoří, jen vydírá!

A nakonec - Vy snad žijete na Šumavě a musíte se tam uživit? Zřejmě ne, a ani na dovolené jste tam asi dlouho nebyl, pokud někdy.

Toť vše, Lupen

Š. Hašek 23.5.2014 21:21

Re: Ale pane Jirso.

Pane Novotný,

až se dokážete navrátit v čase do roku 1930, začít hospodařit na Šumavě/Böhmervald. Až bude in Hinter Glöckelberg před kostelem vo neděli ráno/am Sonntagmorgen padesát hospodářů, padesát hospodyň, deset vdov po padlých z velké války a osmdesát dítek - potom si budeme povídat vo Šumavě. Zatím to vypadá na dialog dvou hluchých. Otázkou zůstává, kdo z nás dvou slyší méně.

S pozdravem Hašek.

P. Maleček 22.5.2014 7:06

Zrušte národní park - jinak Šumava zahyne

Bohužel pravdivé. Jen chybí upřesnění, že ani těm ekofundamentalistům nejde o přírodu, natož Šumavu. Jde jim o prachy ze státních výzkumných fondů a od firem kšeftujících s dřevem na stojato. Pro ně i ty ekofundamentalisty je kůrovec božím požehnáním.

Jediné co by ještě Šumavu mohlo zachránit je urychlené zrušení národního parku - vždyť stejně vznikl jen jako žumpa na prachy.

Doporučuji dohledat si dopis známého botanika Větvičky Babišovu poskoku ministru Brabcovi.

K. Frauknecht 22.5.2014 10:24

Obvykle

mě vaše příspěvky výrazně zvyšují tlak :-).

V tomto punktu jsme ovšem zajedno. A šel bych dál (pravděpodobně na rozdíl od vás :-)) a lesní majetky bych zprivatizoval (nebo alespoň převedl na obce)! Jen jasně definovaný hospodář (vlastník) je schopen se o majetek starat tak, aby to bylo přínosem pro celou společnost!

Š. Hašek 22.5.2014 17:59

Re: Obvykle

Mě vyhovuje aspoň kus naší republiky, kde "se to nechá přírodě". Zboří se snad svět kvůli procentu (necelému) území republiky?????? Asi jo.

Páni kolegové, trochu nadhledu.