27.1.2022 | Svátek má Ingrid


DOKUMENT: Co Klaus neřekl - dementi č. 17

4.10.2006

Co Klaus neřekl o Visegrádské čtyřce

Petr Uhl říká obvykle věci, se kterými soudný člověk nemůže souhlasit, ale ne vždy říká výslovnou lež. Ve svém článku s názvem „Visegrád se dnes už vyplatí“ (Právo 19.9.2006), ve kterém se pokoušel hodnotit vývoj mých názorů na V4, na což má nepochybně právo, to však udělal. Neměl by uvádět něco, co je naprostou smyšlenkou a ještě to uvádět v úvozovkách jako přímý citát. Proti tomu, že říká, že jsem jako premiér vystupoval proti rozvoji visegrádské spolupráce (což také není pravda, protože jsem např. byl jedním z tvůrců seskupení CEFTA, neboli Středoevropské zóny volného obchodu, která byla největším, nejdůležitějším a dosud v ničem nepřekonaným projektem V4), bych touto formou neprotestoval. To jsou standardní, každodenní novinové útoky.

Bohužel pan Uhl říká i to, že jsem si v Londýně stěžoval, že nás s „těmi žebráky“ házejí do jednoho pytle. Slova „těmi žebráky“ dal ve svém článku do úvozovek, což pro čtenáře implikuje, že to je citát mého výroku. Nic takového jsem nikdy neřekl a také bych nic takového nikdy neřekl. To je pomluva mé osoby téměř na trestní oznámení. Ale na takového věci jsme od pana Uhla již dlouhou dobu bohužel zvyklí.

Zcela absurdním způsobem Petr Uhl říká v článku i to, že „Klausova vláda a ODS Východem vždy otevřeně pohrdaly“ což –jak snad všichni vědí – je také naprostý nesmysl. Jestli jsem býval různými komentátory v té době za něco kritizován, pak to byla má nadměrná kritika různých tendencí na Západě, zejména evropský socialismus, evropská unifikace, americké spasitelské koncepty a naopak mé přátelské jednání s různými politiky Východu, od Východu blízkého, tedy visegrádského až po Rusko a Východ Dálný.

Myšlenka, že kdyby nebylo Klause, vztahy se Slovenskem by „nemusely být v 90. letech tak špatné“, je založena na známém Uhlově čechoslovakismu, který právě v 90. letech utrpěl svou konečnou porážku. On se s ní ale nechce smířit. A že by tyto vztahy musel napravovat Miloš Zeman je také úsměvné. Vždy jsem byl atakován spíše za nadměrnou vstřícnost ke Slovensku. Ale Petru Uhlovi o pravdu nikdy nešlo.

20.9.2006
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.