30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

BEZPEČNOST: Na kyberútoky bez účinné obrany těžce doplatíme

Stále častější kybernetické útoky vyvolávají potřebu účinně jim čelit. Dnes a denně různí aktéři, mnohdy s podporou státu, napadají IT systémy soukromých společností či státních organizací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Farda 2.2.2017 18:13

Re: Khaki mozek.

Správná připomínka! A já přidám druhou - doložte, že to nebyl Putin, jinak jste za blba Vy! :-(

L. Zemek 2.2.2017 18:12

Re: Samostatnou kapitolou .... oprava

Možnosti a prostředky k zabezpečení elektronické komunikace jsou běžně dostupné, tak jich využívejme a nehledejme nebo nevytvářejme problém tam, kde není.

L. Zemek 2.2.2017 18:09

RE: "Samostatnou kapitolou je tvrzení odpůrců

novely, že služba bude monitorovat obsah komunikace, aniž by k tomu měla svolení soudu. Nebude! Je potřeba, aby předkladatelé novely tento argument jednoznačně vyvrátili. Občané musí mít jistotu, že jejich soukromí může být prolomeno jenom způsobem, který stanoví zákon."

Zde opět stojíme před skutečností, že občané trpně čekají, že bezpečnost jejich soukromí v oblasti elektronické komunikace zajistí primárně stát. Je to sice jeho povinnost, ale víme sami, že na stát není radno se spoléhat.

Každý, kdo používá elektronickou komunikaci, má možnost své e-maily i obsah e-mailové schránky zašifrovat. Není to nic složitého a existuje dostatek cenově dostupných a efektivních řešení ( např.freewarové programy i placené programy). Takže z této skutečnosti mohou vycházet i předkladatelé novely zákona. Je přece věcí každého, kdo elektronickou komunikaci používá, aby si její obsah odpovídajícím způsobem zabezpečil proti případnému zneužití. Před 50. lety , v době klasických dopisů, se také každý snažil obsah svého dopisu odpovídajícím způsobem zabezpečit proti porušení "listovního tajemstvíů. Tak proč ne dnes ? I když způsob komunikace je, co do použitého média a technických prostředků, značně odlišný.

Z těchto důvodů považuji novelu zákona, podle které má být ochranou před kyberútoky pověřeno Vojenské zpravodajství, za jedinou možnou. Plakat už dopředu nad tím, že by mohlo být narušeno soukromí občanů, je pláč na "nesprávném hrobě". Každý, kdo tento způsob komunikace používá, si musí být vědom možných rizik a podle toho by se měl snažit možná rizika eliminovat.Možnosti a prostředky k zabezpečení elektronické běžných komunikace jsou běžně dostupné

V. Vaclavik 2.2.2017 14:58

Re: Dotaz -

Nektere soukrome podniky nejspis takovou dvoji sit maji, ta vnitrni vubec zadne spojeni s internetem nema. Ale myslim, ze v energetice to asi tak uplne nejde, reseni, aspon castecne, by mohlo byt ve vytvoreni site 'paralelnich internetu', coz by dnes melo byt mozne, kdyz mame ty IPV6 internetove adresy. Uz drive jsem cetl neco o takovem paralelnim a vysoce zabezpecenem internetu, kde by mezi dnesnim a tim novym nebyl zadny prunik. Nevim ted, jestli by se jednalo o paterni narodni sit fyzicky oddelenou od te stavajici, nebo 'jen' o jiny komunikacni protokol, ktery lze zabezpecit na mnohem vyssi urovni, nez ten stavajici.

Je jiste, ze neco v tomto smeru se nakonec vytvori, ale nejspis az po nejakem velkem az obrovskem prusvihu, jako ostatne se vsim.

A. Alda 2.2.2017 14:13

Klasickou ukázkou nebezpečnosti hackerských průlomů

je osud chudáka Forejta.

J. Schwarz 2.2.2017 14:05

Re: Treba to zabezpeceni rozvoden je vcelku jednoduche.

A jako bonus se vytvoří "pracovní místa" která nebude třeba dotovat zahraniční firmě milionem za kus jak se mnohdy děje. Socanje pak na svoji "starost o pracující" náležitě hrdý.

J. Schwarz 2.2.2017 13:59

Dotaz -

musí být "kritická infrastruktura" nutně napojená na internet? Jestli ano pak proč? Pokud totiž nebude ovládání této infrastruktury z internetu možné, pak mají hackeři smůlu, ať soukromí nebo "vládní".

K. Frauknecht 2.2.2017 13:26

Naprostý nesouhlas!

Další zbyteční státní zaměstnanci - pokud se nenastolí jednoduchý systém striktně oddělených sítí, neochrání nic.

Jak ho moc nemusim, tady nemá chybu: http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zaoralek-komentoval-neco-cemu-nerozumi-Predseda-Piratu-se-ve-studiu-chytal-za-hlavu-nad-slovy-o-utoku-z-Ruska-473789

B. Rameš 2.2.2017 12:52

Obrana kyberprostoru

je dnes stejně samozřejmá jako obrana území či vzdušného prostoru, a řekl bych ještě důležitější. Jistě, můžeme zrušit armádu a prohlásit se za sluníčka, ale moc dlouho nám to nevydrží. Kecy jsou na výkal.

F. Kusák 2.2.2017 11:47

Re: Khaki mozek.

Já jsem chtěl poznamenat něco podobného, takže souhlasím. Ale jinak, už dnes mají tajné služby tolik možností, jak šmírovat občany, že další zákon to posune jen o kousek dál. Spíše mně vadí ta Chovancova partička, která má určovat, co je a co není pravda. A od vysloužilého špióna nic jiného ani čekat nemohu, než obhajobu většího a většího šmírování.

P. Lenc 2.2.2017 9:51

Re: Khaki mozek.

Tentokrát naprostý souhlas.A nejsme sami koho tato podivná shoda okolností napadla.

P. Harabaska 2.2.2017 9:40

Re: Co s tím?

Rakváč? To je synonymum pro Pivoda?

P. Harabaska 2.2.2017 9:38

Vždycky zpozorním, kdykoli spatřím v televizi

pod obrazem prostovlasého muže se šálou okolo krku titulek, že mluví bezpečnostní expert (popřípadě odborník), a hrdě se napřímím, protože to, co obvykle říká on, dávno už napadlo také mne. Jen mi ještě žádný z nich nevysvětlil, jak může někdo na dálku změnit volební výsledky v cizí zemi, pokud prodlouženou rukou nevhazuje padělané volební lístky do volební urny, případně pokud neodesílá padělané volební lístky v rozlepujících se obálkách v zemi, kde mohou hlasovat korespondenčně, či mačkat někde na počítači ENTER, aby dal hlas tomu nežádoucímu, pokud tam lze hlasovat elektronicky. Zdá se mi, že podobné volební malverzace jsou si v zemích, kde se volí, zařídit místní zainteresované kruhy samy. Propaganda? Do mne může někdo hučet od rána do večera, že nemám volit třeba Xavera, když už jsem si ho jako favorita dávno vybral, stejně mu dám hlas. Je také podivné, že naši navýsost odborní odborníci na MZ přijdou s tím, že jejich datové účty vykrádají cizí hackeři až po celých týdnech, a to - jako na potvoru - zrovna v době, kdy je třeba schválit zákon umožňující státu slídit ve vašem počítači. Ještě větším překvapením je to, že se na to nepřišlo na MV, které na tom zákonu má nepochybně větší zájem. Nebo tam by to bylo zjištění příliš průhledné.

M. Pivoda 2.2.2017 9:31

Co s tím?

Internet je s námi již více než čtvrt století a možnosti jeho zneužití jsou známé alespoň dvě desetiletí.

Šándor: "Stát ... Měl by nejspíš také zajistit, aby školy připravovaly absolventy seznámené se zásadami osobní a firemní kybernetické bezpečnosti, protože se jedná o oblast, která postrádá historicky předávané zkušenosti u valné části populace. Dříve se mladí učili od starších, ale v problematice kybernetické ochrany je to opačně."

Komentář:

1. Politolog Petr Robejšek před několika lety vysvětloval, že stát jedná prakticky vždy reaktivně, nikoliv pro-aktivně. Což je dáno možnostmi politiků být zvolen svými voliči. Když politik udělá něco proaktivně, volič to neuvidí, neocení a daného politika proto nezvolí. Hrdinové naopak jsou až ti, kdo hasí již vzniklé (a tedy dobře viditelné) požáry.

2. Pochopit, že dnes žijeme v době intenzivně technologické dělá velké problémy nejen českým rakváčům, ale i mladší generaci - a v ní hlavně ekonomům. To na Neviditelném psovi si můžete ověřit téměř každý den.

J. Tachovský 2.2.2017 9:04

Treba to zabezpeceni rozvoden je vcelku jednoduche.

System sam nebude nic vypinat,ale jen rozsviti cervene svetylko. Pak se najme deda, kterej bude na tu zarovku koukat a kdyz se rozsviti, tak otoci vypinacem. Pro zvyseni bezpecnosti se dedovi jeste koupi mobil, aby se deda mohl zeptat sefa, jestli to fakt chce vypnout.

M. Marek 2.2.2017 8:20

Re: Khaki mozek.

Ale vždyť může dojít ke ztrátám na lidských životech!!!

F. Lesniak 2.2.2017 8:19

A zase chytrý Andor.

Jak to, že takového génia nepovolají zpět do služby?

P. Zinga 2.2.2017 7:46

Khaki mozek.

Je náhoda, že hackeři napadli vládu během procesu schvalování zákona, umožňujícího armádě špiclovat internet? Znáte Gliwice?

A ať autor."odborník", doloží, že hackery v USA řídil Putin, jinak je za blba.