28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

AMNESTIE: Čtení na dobrou noc pro političku Elišku Wagnerovou (I.)

Když Gustáv Husák 8. prosince 1989 amnestoval politické vězně, mělo to svou hlubokou symboliku: on je zavřel, on je také pustil a přiznal tím porážku režimu i svoji osobní. Ať byl, jaký byl, uměl prohrávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Novotný 14.1.2013 23:59

Pěkné

Velmi pěkné a logické. Řekl bych až diplomatické. Přesto by stálo za to trošinku prošetřit poslední volbu prezidenta Klause - však víte, tam ty fámy o podplacených poslancích, o vyhrožování a tak dále. Čistě kvůli pořádku, aby zmizely i poslední pochybnosti a jistě mylný dojem některých občanů, že tomuto státu vládne jakási mafie.

B. Rybák 15.1.2013 13:08

Re: Pěkné

To by jsme ale museli začít volbami prezidenta Havla. Tam se očividně nejednalo jenom o fámy (ty jsou nezbytným folklorem poražených hochštaplerů).

B. Hamal 14.1.2013 16:04

Poučení z amnestijního krizového vývoje?

Amnestie se jeví jako nástroj jak osvobodit nějaké movité grázly, kterým nelze udělit individuální milosti,  protože by to příliš bilo do očí. V amnestii hromady obyčejných  kriminálníků se těch pár vybraných ztratí, nebo se lze vymluvit, že přece nelze předem zkoumat každý jednotlivý případ.

A proč ta osmiletá lhůta? Lhůta může být delší, či kratší, hlavně aby se tam ti vybraní vešli.

A kvůli těm několika vyhodit tisíce vězňů na mráz? Aspoň nemůže nikdo sýčkovat, že za totáče ty kriminály stačily a dnes praskají ve švech.

J. Anděl 14.1.2013 22:09

Re: Poučení z amnestijního krizového vývoje?

To je fakt, těch pár vybraných se opravdu ztratilo a nikdo si toho nevšiml. To bylo od pana Klause rafinované :-)

B. Rybák 15.1.2013 12:33

Re: Poučení z amnestijního krizového vývoje?

Uniklo Vám, že amnestie je plošný, jehož individuální dopady pan prezident nesleduje a ani sledovat nemůže, protože nemá přístup k soudním materiálům, nemluvě o tom, že pro pár "vyvolených" by se eventuálně nějaký důvod pro udělení milosti vždycky našel.

Hlavně Vám ale uniklo to, že pan prezident nemá žádný důvod k laskavosti vůči darebákům, kteří zneužili svobodu a nezkušenost nově budovaného státu a posloužili "našemu" tisku k (neobjektivní) diskreditaci je celoživotního díla.

B. Rybák 15.1.2013 14:00

Re: oprava

Místo "je celoživotního díla" má být "jeho celoživotního díla"

V. Němec 14.1.2013 16:02

Je to tak

Ano v tom je hlavní význam a přednost této amnestie kdyby novináři byli schopni oprostit se od své nenávisti také by to ohodnotili jenže jsou dílem zaslepeni a dílem navedeni

J. Boleslav 14.1.2013 16:26

Re: Je to tak

Naprostý souhlas, taky to tak vidím.

J. Anděl 14.1.2013 22:10

Re: Je to tak

V podstatě souhlasím, jen mi připadá, že to u novinářů (všech) nemusí být nutně nenávist, protože to snad ani není osobní. Ale je to jejich každodenní chleba, musejí se otáčet, aby uživili doma těch sedm dětí a tak.

B. Rybák 15.1.2013 13:11

Re: Je to tak

Ano. Bohužel pro většinu platí "koho chleba jíš, toho píseň zpívej". Jedna z mála výjimek v naší politice je pan prezident V. Klaus.

V. Plocek 14.1.2013 15:43

AMNESTIE: Čtení na dobrou noc

Na tomto článku je vidět jak je amnestie složitá záležitost.  Názor autora je nezavírat "za každou pitomost" jako je zabití člověka úmyslně nebezepčnou jízdou - chováním při jízdě a mnoho dalších obdobných příkladů.  Otázka zda zavírat či nezavírat není správná.  Otázkou je, jak člověka  za společnosti nebezpečný přečin potrestat tak, aby trest měl účinek, tj. odradil pachatele od opakování.  Zda je např. domácí vězení správný trest pro danou činnost nechám na psycholozích a  dalších odbornících. Sám to nevím.

P. Rajman 14.1.2013 13:51

Amnestie ano abolice ne

Odpustit trest je něco jiného než zrušit řízení. To bych ještě pochopil v případě, že je poškozený stát. Ale je-li poškozen občan, ktrý má v danou chvíli ve státě jedinou oporu, je to projev zvůle, obvzlášť, děje-li se tak masově bez konkrétního odůvodnění k jednotlivé kauze. Za desítky kauz pro řadové semohou shovávat kauzy pro vyvolené. Je to pak projev zbabělosti hraničící s podlostí.

P. Čech 14.1.2013 12:15

Výraz mimořádné politické odvahy?

U osoby prezidenta k smíchu. Odvážným je ten, kdo něco neobvyklého činí a   n  e  s  e    z  a    t  o    o  d  p  o  v  ě  d  n  o  s  t . Václav Havel ani Václav klaus za amnestii žádnou odpovědnost nenesli, ústava přehrává odpovědnost na vládu, pokud premiér tuto spolupodepíše.To je pouze jedna z mnoha alibistických prohlášení v ústavě. A žádnou odvahu to nevyžaduje. Odvážným by byl prezident, který by jmenoval předsedou vlády jakéhokoliv vhodného člověka mimo politické strany a nezávisle na výsledku voleb. Ústava mu to umožňuje a jmenování předsedy vlády prohlašuje jeho výlučnou pravomocí. To, že dosud žádný prezident této své pravomoci nevyužil, ukazuje jen na jejich zbabělost a žádnou odvahu.

J. Anděl 14.1.2013 22:13

Re: Výraz mimořádné politické odvahy?

Nerespektovat výsledky voleb je odvaha, i když by ani tím nenesl žádnou odpovědnost? To mi nedává smysl.

B. Rybák 15.1.2013 13:27

Re: Výraz mimořádné politické odvahy?

Nesmíte si plést odvahu s "blbostí". Tou by bezpochyby bylo jmenování předsedy vlády, který nemá oporu v parlamentních stranách (jeho vláda by nikdy nezískala důvěru v parlamentu).

Zkuste veřejně hájit např. amnestii, nebo naše "národní zájmy" a bude Vám jasné kolik odvahy má pan prezident Klaus.

M. Baloun 14.1.2013 11:58

Demagogie

Demagogie tohoto článku je naprostá. Pouze to, že pan poradce může nechat svoje fantaskní představy skotačit bez oponenetury, které by se mu dostalo v rozhovoru, nechává chatrnou konstrukci jeho myšlenek pohromadě. Jen jedna z mála věcí - odkazy uvedené slůvkem dál... Kdyby se amnestie týkala těchto případů, dopadla by stejně jako na Slovensku - pro pár stovek odsouzených a nikdo by ji nezpochybňoval!

B. Rybák 15.1.2013 14:18

Re: Demagogie

Mě se také nezeptali. Vadí mi ale nesrovnatelně víc beztrestnost zločinců, kteří zničili naši do té doby úspěšnou ekonomickou transformaci (guvernér Tošovský, Pilip) a za příslib bruselských důchodů pro určených politické vlastizrádce nás předhodili zahraničnímu kapitálu a ještě mu za ta tučná sousta platili (Gross, Špidla, Paroubek, Sobotka, Tvrdík, Mertlík, Kavan..). Připravili nás už o několik bilionů a navíc připravují našim dětem a vnukům v nové říši "bruselské" (berlínské) postavení lokajů, či "robotů" v jejich montovnách.

T. Marek 14.1.2013 10:22

Pozdní moudro

Čte se to pěkně a i když se vším nesouhlasím, v řadě bodů jsem pro. Má to ale dvě základní chyby. Jednak - pan prezident tu není od toho, aby někomu posílal vzkazy. Je součástí vrcholové státní moci a tudíž je za její výkon přiměřeně odpovědný. měl 10 let na to, aby si povolával premíry či ministry spravedlvosti a vnitra. měl 10 let na to, aby došel občas do parlamentu a vysvětlil poslancům co se mu nelíbí, mohl yvstupovat veřejně v daných souvislostech atd. Udělal něco z toho? jestli ano, tak se omlouvám, ale přehlédl jsem to. A i kdyby ano, žádný efekt to nepřineslo, takže se asi moc nesnažil. Dále - článek je označen číslem I., takže očekávám, že se v části II. autor zaměří na onu nešťasnou abolici, která je hlavně předmětem sváru a ve své podobě minimálně podivná. Zatím se tomu autor vyhnul, ač je to důležitější.

P. Schuster 14.1.2013 10:37

Re: Pozdní moudro

Domnívám se, že názor poradce prezidenta republiky na amnestii je relevantní, já souhlasím s tím, že Češi nejsou, co se týče zločinnosti jiní, než ostatní národy Evropy. Elektronické náramky se řeší již několik let a určitě jejich přínosy převáží investice do jejich zavedení.

Bohužel si myslím, že prezident si může povolávat na Hrad ministry i premiéra, ale to je asi tak všechno, co může. Za politiku odpovídá vláda, za amnestii prezident.

Vysvětlovat poslancům v parlamentu cokoliv, to je jako hrách na stěnu házet, či sypat perly sviním.

F. Matousek 14.1.2013 14:51

Re: Pozdní moudro

sypat perly sviním je výstiznejsí.

J. Vyhnalík 14.1.2013 13:24

Re: Pozdní moudro

Přehlédl jste to. Ony o tom média většinou příliš neinformují. Ovšem toho, že Ústavní soud změnil zákon tak, aby nemohl nahradit Ivu Brožovou jako předsedkyni nejvyššího soudu, jste si třeba všimnout mohl.

B. Rybák 15.1.2013 13:58

Re: Pozdní moudro

Díky za připomenutí.

B. Rybák 15.1.2013 13:18

Re: Pozdní moudro

Opravdu jste ledacos přehlédl. Podstatné ale je to, že kázáním se darebáci nenapraví (tomu snad věřil ledy V. Havel).

L. Křivan 14.1.2013 7:47

" že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

Mnoho amnestovaných nebylo zbytečně zavřených. Byli to mnohanásobní recidivisti.

M. Bezouška 14.1.2013 7:51

Re: " že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

pane Křivan - přečtěte si text amnestie. Recidivistů se amnestie vůbec netýkala.

L. Křivan 14.1.2013 10:00

Re: " že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

Pane Bezouško, a odkud se vzala třeba ta zpráva Policie ČR, že ji desetinásobný na amnestii propuštěný recidivista zapaloval auta ?  Stálo to v Lidovkách a podobných zpráv o amnestovaných recidivistech bylo v různých zdrojích hodně.

P. Schuster 14.1.2013 10:41

Re: " že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

Pane Křivane, ne všechno co je v novinách je pravda. Co se týče amnestie, tak to byly účelové manipulace našich "nestranných" medií s fakty - i toto pomohlo knížeti k postupu.

M. Baloun 14.1.2013 11:54

Re: " že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

Pane Křivane zůstaňte v klidu, máte pravdu.

J. Vyhnalík 14.1.2013 13:20

Re: " že zavíráme do vězení zbytečně a nesmyslně mnoho lidí."

Buďto udělal chybu soudce, který ho na základě amnestie pustil, nebo soudy a policie, když nedostal za posledních pět let nepodmíněný trest.

J. Kanioková 14.1.2013 15:09

No právě,

proto tak soptím na novinářské hyeny, že když už o něčem píší, tak nemají zájem uvést nějaká relevantní fakta.  Co je vlastně cílem médií, informovat, nebo rozeštvávat společnost?

Je fakt, že i lidi měli umět kriticky článek zhodnotit a ne okamžitě vypěnit, aniž vědí podrobnosti, skutečná fakta.. Média si už dávno snížila laťku kvality, hlavně zaujmout, za každou cenu.  Důsledky je nezajímají..

Jen tu přidám, co možná dole už nikdo nedočte, odkazy na ty judikáty - http://jdem.cz/xavg8  .. http://jdem.cz/xavp7