29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

POLITIKA: Senát coby deformátor demokracie

Kouzlo zastupitelské demokracie je v tom, přesněji - by mělo být v tom, že zástupci nás, občanů-voličů, kteří nás v zastupitelských sborech reprezentují, tam zasedají, přesněji – by měli zasedat, v poměru, který alespoň přibližně odpovídá názorovému rozložení mezi námi občany-voliči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Braun 24.4.2019 21:15

Zeptejme se lidí v referendu, proč ne?

Klidně se zeptejme lidí v referendu zda chtějí zrušit senát. Jelikož je to změna ústavy tak aby to mělo dle autora článku legitimitu tak aplikujme stejné principy jako platí o změně ústavy ve sněmovně. Což znamená že pro změnu musí hlasovat kvalifikovaná většina, tedy nejméně 60% oprávněných voličů. Myslím, že i pak budou voliči hlasovat nohama a k referendu nepřijdou, ale za pokud by to stálo.

J. Poživil 24.4.2019 21:14

V roce 1946 jsme taky senát neměli. A kam to vedlo, snad není nutné připomínat.

Mimochodem nezájem o volby do senátu a do europarlamentu impilikuje obdobné problémy. Sedí v nich převážně lidovci (či jejich obdoba) a socani, tedy levicova uskupení. Takže ne zrušit senát, ale správně pochopit demokracii je potřeba. Až si bude chtít lid zvolit zrušení senátu nebo EU, ať volí tomu odpovídající strany. A ty volby neignoruje.

Větší službu pro společnost udělá například u eurovoleb ten, kdo bude volit ty největší antiEUkřiklouny, než ten, kdo bude sedět na prdeli doma.

M. Mikulec 24.4.2019 22:03

Re:

Ono to asi tak dopadne, že lidé budou volit euroskeptiky, konečně! Klaus tohle všechno věděl už před 30 léty a nikdo ho nechtěl slyšet, to je smutné.

F. Navrátil 24.4.2019 19:50

Co generuje systém

Podle mého názoru by měl být volební systém obrácený. Do poslanecké sněmovny by se mělo volit jednokolově v jednomandátových obvodech, zatímco do senátu poměrným způsobem. Důsledkem dnešního systému jsou poslanecké stranické kandidátky, kde je v čele pár politiků a ostatní jsou jen šedé myši, které mají za úkol podle pokynů stranického vůdce zvedat ruce při hlasování. Dvoukolový systém v senátu znamená, že největší šance na zvolení má konformní politik, nejlépe nějaký žvavý mediální výtvor. Výsledkem dnešního systému je, což politologové nechápou, diskreditace parlamentní demokracie. Chybný systém tak vyšlapává cestu pro populisty a silné autoritativní politiky.

V. Patkoš 24.4.2019 14:53

.

Kyselé hrozny, rebele, kyselé hrozny. Když jsi kandidoval do Senátu, tak to ještě tak fuj fuj nebylo, po tom tvém epochálním výsledku je najednou Senát zralý na rozpuštění?

L. Zach 24.4.2019 18:42

Zásah na komoru! :-)

On už pan Štěpánek kandidoval leckam, že?

K. Tejkal 24.4.2019 14:44

Úloha senátu

Senátu fandím, rozhodně má své místo v našem politickém systému. Např. čerstvé veto sněmovního zákona o zdanění církevních restitucí je správné rozhodnutí.

J. Jurax 24.4.2019 16:21

A sněmovna to veto přehlasovala, prezident se zdaněním souhlasí, takže se to nakonec stejně dostane k třetí, virtuální, už nevolené komoře - Ústavnímu soudu.

K. Janyška 24.4.2019 14:16

Demokracie je svinstvo, je to totalita většin proti

jednotlivcům a to vždy jiných proti vždy jiným, tedy všech proti všem. Proto F.A.Hayek, znaje teorii spontánníhoo řádu lidského světa, přišel s demarchií, kde všemu, i správě věcí veřejných, vládne jediné právo pravé, právo soukromé. To je hlavní součástí lidských myslí a vládne jednotlivcům 24 hodin denně. Tomu však nikdo z vás nerozumíte, včetně IVK, a motáte pátépřesdeváté.

Senát hraje v demarchii hlavní roli a jeho úkolem je vyhledávání tzv. práva právníků v blafech, které mu pošle mnohdy velmi hloupá, hloupá však vždy, sněmovna. A Senát bude mít vyšší kompetence, než ona takže povládne všemu. Všemu totiž ve skutečnosti vládne i soukromé právo, které Senát vyhledává... Dzp.

J. Heller 24.4.2019 22:33

Re: Demokracie je svinstvo, je to totalita většin proti

Když neumíte používat přechodníky minulé, proč se je snažíte používat? Ani toho Hayeka nechápete správně celou tu dobu. Ach jo.

F. Kusák 24.4.2019 12:43

Když politici odsouhlasili

přímou volbu prezidenta a nepřizpůsobili tomu náš politický systém, pak je zřejmé, že to nemůže fungovat příliš dobře. Tvrdit, že je to v pořádku, je velkou lží. A není to jen senát, ale těch věcí je mnohem víc. Lze k tomu celkem jednoduše dojít, srovnáme-li modelový případ s realitou. Určitě by to chtělo zásadní změnu ústavy, dobře připravenou respektovanými odborníky. Ta naše ústava vznikla tak trochu pod tlakem. Reagovat na chyby je přeci normální.

K. Salajka 24.4.2019 13:43

Re: Když politici odsouhlasili

Stručně řečeno: Náš systém není prezidentský. Je nepředstavitelné, aby český prezident řešil něco dekrety jako například Trump v USA, kde to Ústava dovoluje. Český prezident není ani hlavou exekutivy - pokud odmítal pověřit sestavením vlády někoho jiného než Babiše, vyžadoval předložení 101 podpisů, postupoval v rozporu s Ústavou.

Prezident má kompetence dané ústavou, jejich vymezení ovšem může ignorovat, což je otázka jeho osobních mravů.

V oblasti zákonodárné má jenom iniciativu a nejmenší pravomoci má v oblasti soudní. Naprostá pitomost bylo propuštění Kájínka a pak zejména žvásty okolo H-systému, protože jde o kauzu, kdy prokazatelně odebíral Zemanův alter ego Šlouf prostředky, které byly investorům zpronevěřeny. Není náhodou, že Ústavní soud překáží Zemanovi stejně jako komunistům, kteří ho pro jistotu ani nezřídili - i když v Ústavě byl.

J. Farda 24.4.2019 20:37

Re: Když politici odsouhlasili

Říkáte mravů? Hm, často bohužel spíše nemravů! :-(

K. Salajka 24.4.2019 12:11

Milý

žurnalisto. Včera jsem četl článek o tom, jak 97 % Němců volilo program jistého Adolfa. Bylo to rozhodnutí většiny a to naprosto pitomé, jak se snad shodneme. Tvůj článek i kdyby ho podepsalo 10 Štěpánků, pořád v něm bude chybět jedno. Prosté konstatování, že základní podmínkou pro fungování demokracie, aby ti, kdo rozhodují měli, /tedy i voliči/ přístup k informacím a schopnost vlastním úsudkem se dobrat pravdy. Dnes politiku ovládají a řídí lidé, kteří všechnu inteligenci napínají k tomu, aby s voliči manipulovali za pomoci médií. Nevidím nikoho s osobní integritou, kdy by byl ochoten tak jako TGM jít s kůži na trh bojovat za věc o jejíž správnosti je přesvědčen. Klaus i Zeman jsou umanutí kšatrijové, kteří se považují za brahmány a jejich okolí je v tom utvrzuje.

Není překvapivé, že voliče dokáže zaujmout jako senátor někdo místní a je to dobrý kontrast se sněmovnu, kde je zvolení výlučně výsledkem stranických šarád.

F. Kusák 24.4.2019 12:30

Re: Milý

No, to je takové klišé, když politik, který neví kudy kam, má-li reagovat třeba na referendum, se začne ohánět demokraticky zvoleným Hitlerem. Jenže zapomene dodat, v jakých historických souvislostech k takové volbě došlo a hlavně, že to bylo selhání tradiční demokracie a demokratických stran. Selže-li demokracie, nastupuje diktatura. Tak to je pane Salajko, nikoliv obráceně!

F. Navrátil 24.4.2019 20:00

Re: Milý

Tak to se mýlíte. Ve svobodných volbách nikdy Hitler nedostal většinu hlasů a k moci se dostal jen proto, že ho do funkce kancléře dosadil prezident a civilní strany, křesťané a konzervativní pravice hlasovaly pro jeho vládu. V parlamentu získal většinu až poté, co nechal pozatýkat řádně zvolené komunistické poslance. O volbách a referendech za dohledu funkcionářů NSDAP, gestapa a jednotek úderníků z SA a SS si může dělat iluze pouze fanatický bojovník proti svobodné vůli občanů vyjádřené referendem.

M. Mikulec 24.4.2019 11:01

To je správná připomínka.

Pripada mi, že senát si ta Praha zaslouží: sami reprezentanti Stop09 a Stan. Na tak mrňavou zemi má každy občan tolik politických reprezentantů, ze mi to pripomina podobnou absurditu, kolik neziskovkářů pripadne na jednoho integrujiciho se cikána.:-))

J. Lepka 24.4.2019 10:59

Senát není pojistkou demokracie?

Co jste to kouřil?

J. Schwarz 24.4.2019 12:40

Re: Senát není pojistkou demokracie?

A japa ji "pojišťuje", strécu? Kdyby se naši "Moudří tvůrcové Ústavy"shlédli ještě i v jiných vzorech, mohli jsme tu mít třeba i tříkomorový parlament doplněný radou starších, co by seděli u kulatého stolu a předávali by si během rokování kalumet míru. Nebo království, kde by k parlamentu přibyla ještě panská sněmovna... Jistě by i to všechno bylo "pojistkou demokracie", zvlášť když by se tam zabydlili patřiční činovníci...mimochodem, není to referendum náhodou taky v Ústavě? Co na to Demokracie?

M. Krutý 24.4.2019 13:14

Re: Senát není pojistkou demokracie?

pojišťuje ji tím, že volby do něj se řídí jiným klíčem, než volby parlamentní a nehrozí tak, že by jediné volby mohly úplně obrátit systém na ruby.

L. Zach 24.4.2019 19:28

Čistě pro zajímavost - četl jste Ústavu ČR? Pozorně?

Četl jste rozhovor (nebo viděl diskusi) s nějakým ústavním právníkem, který není "pohunkem" nějakého (jakéhokoliv) politika?

Z toho co píšete, soudím, že spíše ne.

K. Zelený 24.4.2019 9:48

Proč volí senát málo lidí?

Protože jen málo lidí je schopno posoudit a domyslet jeho význam a důležitost. Do sněmovny lákají strany voliče na první signální – když nás zvolíte a my budeme vládnout, splníme vaše přání – vám přidáme, druhým sebereme, vás budeme opečovávat, druhé budeme dusit, tohle, tohle a tohle zařídíme, zavedeme, postavíme, atd, atp. Ovšem senát pro takovéhoto voliče nic nemá – nějaké pojistky demokracie se nenají ani mu nezlevní chleba, zbytečně užírá chlebíčka o který by se mohl mít líp, takže co s ním?

M. Zdobinský 24.4.2019 9:52

Re: Proč volí senát málo lidí?

Naprosto přesně.

P. Lenc 24.4.2019 9:58

Re: Proč volí senát málo lidí?

Ano pane Zelený.

M. Mikulec 24.4.2019 10:24

Re: Proč volí senát málo lidí?

Tak to je.

M. Zdobinský 24.4.2019 9:39

Účelová lež

Větší ptákovinu jsem dlouho nečetl. Rozdílné výsledky komor parlamentu jsou naopak žádoucí, protože dochází k systému protivah a tím se zabraňuje tomu,aby příliš moci uchvátila např. jedna politická strana. (Jak to pak dopadá všichni asi víme). Proto i ty dva rozdílné volební modely. Ví to i pan Štěpánek (o jeho inteligenci nepochybuji), takže to co píše musí být účelová lež. Zbývá otázka, proč to napsal?

F. Svoboda 24.4.2019 9:54

Re: Účelová lež

Protože se chce zviditelnit a již nemá jiné smysluplné thema !!!

A. Reček 24.4.2019 9:23

Máte smysl pro humor

Víte dobře, že už v řadě případů to byl senát, který odhalil nedostatky poslanecké sněmovny. Je dobře, že jej máme!

K. Janyška 24.4.2019 9:21

Demokracie je svinstvo, je to totalita většin proti

jednotlivcům a to vždy jiných proti vždy jiným, tedy všech proti všem. Proto F.A.Hayek, znaje teorii spontánníhoo řádu lidského světa, přišel s demarchií, kde všemu, i správě věcí veřejných, vládne jediné právo pravé, právo soukromé. To je hlavní součástí lidských myslí a vládne jednotlivcům 24 hodin denně. Tomu však nikdo z vás nerozumíte, včetně IVK, a motáte pátépřesdeváté.

Senát hraje v demarchii hlavní roli a jeho úkolem je vyhledávání tzv. práva právníků v blafech, které mu pošle mnohdy velmi hloupá sněmovny, hloupá však vždy, sněmovna. A má vyšší kompetence, než ona takže vládne všemu. Všemu totiž ve skutečnosti vládne i soukomé právo, které vyhledává... Dzp.

L. Zach 24.4.2019 19:31

Nemáte nějaký blog? Rád bych si něco přečetl o kompozitní teorii...