28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Krize a dluhy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan 2.2.2009 11:10

To všechno se dá říci krátce.

To všechno se dá říci krátce. Jedná se o krizi kapitalismu, přesně podle Marxem objevených ekonomických zákonů. A protože ekonomické zákony mají charakter přírodních zákonů, nezávisí na ideologických brýlích. Ani pravicových, ani levicových. Hlasování v parlamentu je také nezmění.

Rozpad SSSR odstranil zápornou zpětnou vazbu, která držela kapitalismus na uzdě strachem z revoluce importované ze SSSR. Proto kapitalisté část zisků "obětovali" na tvorbu záchranných sociálních sítí a byli také ochotni přistoupit na částečnou státní regulaci plánováním, i když tím také přicházeli o část zisků. Teď strach zmizel a chtivosti se nekladou meze. Proto se odbourávají sociální sítě, proto jsou lidé okrádáni znehodnocováním měny a tím způsobenou vysokou inflací, proto je snaha odčerpat z chudých zemí jejich nejlepší pracovní sílu (na jejíž reprodukci byly vynaloženy prostřekdy v oněch chudých zemích) a stlačovat tak mzdy atd. atd. . Evoluce se samozřejmě  také reguluje a to sama, ale její zpětná vazba se realizuje prostřednictvím katastrof.  Živočišný druh přežije nebo vymře.  Společnost přežije, nebo zanikne. Bushovi poradci si Marxe přečetli špatně a pokusili se zabránit krizi nastartováním válek. Neuvědomili si, že válka sama krizi neodstraní, že krizi ve skutečnosti odstraňuje  regulované válečné hospodářství. Tedy popření volného trhu. Za doby Hitlera a Stalina  stačil "státní kapitalismus" zavedený v různých podobách v SSSR a Německu.

V době globalizace to je horší, regulace by měla být celosvětová. A nejen na finančních trzích, ale v celém hospodářství. To se asi nepodaří a pak je celosvětová katastrofa nevyhnutelná.

Ladislav N 2.2.2009 8:06

Velmi dobřý text, díky za něj!

 :-)R^

Sly 1.2.2009 14:45

RE: dnes jsou stovky bank, ovsem vsechny nabizi prakticky stejne podminky.

To je skutecne podezrele. Jak to, ze dve, tri banky nedavaji uvery s tretinovym urokem, nez ostatni? Jak to, ze nikde nedostanu 3-milionovou hypoteku na poradnej barak, kdyz poctive pracuju za 18 tis. hrubyho? Jak to, ze plastova okna stoji podobne u ruznych vyrobcu?

Pro cloveka odmitajiciho zakladni ekonomicke zakony a socialistu je to skutecne spinknuti odpornych kapitalistu s tlustymi doutniky. Vysvetlovat takovym lidem principy fungovani trhu je jako rikat vyznavacum cargo kultu, ze predmety padajici z tech zeleznych ptaku nejsou dary bohu, nybrz je nekdo vyrobil a nekdo zaplatil a shodil coby humanitarni pomoc.

Sly 1.2.2009 14:19

DNe

Kolombo 1.2.2009 12:37

Bohuzel namisto

proste pravdy, ze chci/li neco vymenit musim najit nekoho, kdo je mi ochoten za muj vyrobek dat pozadovanou cenu. Pokud to nedokazu,  drel jsem zbytecne. Dnes se propaguje socialisticka myslenka ze vyrabi 'spolecnost", ne firmy ci jednotlivci a jedinym problemem je "spravedliva" distribuce vynosu.  Pak staci namluvit jednotlivym skupinam obcanu ze jsou pri deleni brany na hul a mame vseobecnou nespokojenost a nastvanost vsech na vsechny. Proc si socani coby stoupenci toho druheho nazoru nezkusi to 'spravedlive" rozdelovani mezi sebou a na ty, co veri ve spravedlnost trhu se nevykaslou? Neni to proto, ze by se ukazala nesmyslnost jejich nazoru, vyfabrikovaneho levici prave za ucelem okradeni tech, kteri vytvareji skutecne hodnoty?

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 12:53

Re: Bohuzel namisto

Nezdá se mi, že by zrovna nyní bylo tématem dne "spravedlivé rozdělování". Spíše je jedním  z témat správná funkce bank. Lidi pobuřuje, když vidí, jak vypadá V PRAXI ona vychvalovaná zásada zvaná "ochrana soukromého majetku", kterou prý dovedou zajistit jen konzervativci a liberálové.

Monte Christo 1.2.2009 13:33

Re: Bohuzel namisto

Vytvareni hodnot jaksi upadlo v zapomeni,protoze si lide i banky myslely,ze z niceho udelaji velke penize a kdyz jim dochazela ,tak si vytiskly novou emisy bankovek a pokryly tim sve straty...Nicmene takto vlastne menu znehodnotily... 

Na vas jako maleho podnikatele nikdo nekouka,protoze budto jste sam ci mate malo zamestnancu...Ovsem tato doba zanedlouho skonci,protoze vsechny vlady sveta si musi uvedomit,ze dluhy statu nemohou donekonecna rust...Zatim,jeste zadna vlada CR nedokazala ze umi hospodarit...Uz jen proto,ze stat je stale v minusu...Kdy se tedy statni pokladnice zacne plnit?Co myslite...Ja si myslim,ze asi nikdy,pokud tam budou spatni lide...

Monte Christo Washington DC Ma zeme Me srdce

Monte Christo 1.2.2009 15:44

Re: Bohuzel namisto

Vytvareni hodnot jaksi upadlo v zapomeni,protoze si lide i banky myslely,ze z niceho udelaji velke penize a kdyz jim dochazela ,tak si vytiskly novou emisy bankovek a pokryly tim sve straty...Nicmene takto vlastne menu znehodnotily... 

Na vas jako maleho podnikatele nikdo nekouka,protoze budto jste sam ci mate malo zamestnancu...Ovsem tato doba zanedlouho skonci,protoze vsechny vlady sveta si musi uvedomit,ze dluhy statu nemohou donekonecna rust...Zatim,jeste zadna vlada CR nedokazala ze umi hospodarit...Uz jen proto,ze stat je stale v minusu...Kdy se tedy statni pokladnice zacne plnit?Co myslite...Ja si myslim,ze asi nikdy,pokud tam budou spatni lide...

Monte Christo Washington DC Ma zeme Me srdce

ijn 1.2.2009 12:22

Nové trendy zastátnění všeho není universálním řešením, ale částečně ANO. Budou rozkradené jako ČEZ, RWE Trangaz, vodárny, PHM a rafinérie i Unipetrol, a jiné další významné podniky,

Oběti krize jsou nakonec pro silný stát a ten může být silný, pokud má přímý vliv, ne zprostředkovaný přes lobbysty a spol.!!!

ijn 1.2.2009 11:53

Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

To jsou příčiny, které z novodobé historie ČR dobře známo, i rozpad státu se použil k zastření podvodů a zločinců!!! Nyní týmy PR řešit zástupné problémy (oteplování) namísto řešení rozkladů ekonomik, ohrožování životů miliónů lidí. Jsou schopni použít k zamaskování i vyvolání a rozpoutání  III.WW!!!   Proto je nutné tyto snahy odhalit, jejich představitele izolovat od mediálního vlivu, případně potrestat!!! Vyvolat veřejnou diskuzi se smysluplným programe aktuálních hrozeb!! Ne oteplování  -  ale řešení rozkladu společnosti, odklon od neoliberalismu, postupný přechod na státem kontrolované resorty a odvětví (strategické: voda uhlí plyn PHM elektřina,teplo,odpadky,...)!!

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 12:02

Re: Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

Tak trochu pomozte s tím odhalováním rozpadu ekonomik. Chtělo by to trochu konkrétnější myšlenky, ne jen mnoho neříkající všeobecné fráze.

ijn 1.2.2009 12:12

Re: Žádná krize důvěry, ale podvod a zločin ve sv.financích, krytých vládami a parlamenty

propad -15% z výkonu HDP v I.Q2009 se stoupajícím trendem až po -30%II.Q a ohrožení všech státních funkcí = dluhopisy nikdo nechce!!!................! Zmatek a co dělat? Náhle konflikt přes viz.W:False Flag, IslamabadxBombaj,RuskoxUkrajina,.......................cílů se najde!!) Hrozby jsou a zástpné kecyKlaunů také (oteplování) Při propadu HDP o 1/3 se hroutí systém  a to každý, zkuste nakrmit dobytek o 1/3 méně a trvale, ne jenom dva dny!!!

Lájoš 1.2.2009 9:56

Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

a dalším populistům, hlavně ze strany ČSSD, kteří zadlužili náš stát a  neomaleně prohlásí že státní dluhy se nesplácí. Jsou tito lidé tak hloupí a nebo tak drzí ??! Jsou lidé, kteří je volí tak hloupí anebo bezohlední ??!

ČSSD zadlužila stát za dobu své osmileté vlády teměř jedním bilionem korun, jen aby občanům dokázala, jak jací jsou lidumilové. Uzákonila taková sociální a jiná finanční pravidla, na jejichž výdaje stát neměl a dosud nemá a další vlády se v tom vezou nezaslouženě. Vždyť jen úroky ročně z dluhů vytvořených vládami ČSSD činí padesát miliard. A máme všichni nakročeno na další zadlužování po vítězném tažení ČSSD. Paroubkově partě to je však fuk, on ani jeho strana neschudne. Může si nadále zaplatit nejdražší reklamní agentury pro každé volby a vynakládat mnohamilionové sumy peněz k vítězství ve volbách. Asi se jim to vyplatí

Guláš 1.2.2009 16:33

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

   Máta pravdu!! ČSSD opravdu zadlužila  stát!! Ale proto, že musela očistit banky od nedobytných úvěrů vzniklých za vlády ODS. Asi nepopřete, že do červených čísel se rozpočet dostal za vlády p.Klause. Kdepak asi zůstaly peníze z velké i malé privatizace? Už tehdy se státní dluh blížil 300mil. Kč. Současné chlubení p.Kalouska, že státní dluh je pouhých 27mil.Kč je asi také populizmus, když souběžně vydal emisi dluhopisů ve výši cca 7Omil.Kč. To vám asi nehlásil,že? Takže celkový účet si můžete sečíst. Nechci se zastávat ani jedné strany, je spíš otázka kdo má víc másla na hlavě. Jako ideální se mi jeví belgický volební systém,kde je sice volební účast povinná,ale je možnost vhodit volný hlasovací lístek. Procentuální počet těchto lístků pak určuje počet míst v parlamentu, která zůstávají prázdná. Obávám se, že tady by byl dost prázdný parlament!!!!!!!!! Osobně k volbám nechodím, protože nemám koho volit.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 16:49

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Nepřehánějte. Kdypak se naposledy sanovala nějaká banka? Někdy za Zemana. A přesto se se zadlužováním vesele pokračovalo dál. 

Guláš 1.2.2009 17:14

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

 Správně!! Banky se sanovaly za Zemana, ale Česká konzolidační agentura skončila (tuším) v roce 2006. Například p. Charouz tam zůstal za 55O milionů! Úspěšný podnikatel?

Ivan 2.2.2009 10:53

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Vážený Lájoši, včera náměstek ministra financí, pan Janota, uvedl jasná čísla. Z oněch 700 miliard dluhů, které jsou připisovány ČSSD je 500 miliard způsobeno sanací vytunelovaných bank. Tedy 500 miliard je způsobeno ne ČSSD, ale vládou ODS. Pan Janota je jeden z mála nepolitických odborníků na ministerstvu financí a působí tam již mnoho let.  ODS ho nejdříve propustila, Kalousek se ale ukázal jako prozíravější ministr než se očekávalo a Janotu znovu ihned přijal. Jeho údajům v TV debatě se dá věřit, bylo jasně vidět, že ví o čem mluví. Rovněž uvedl na pravou míru údaje o údajně rekordně nízkém schodku státního rozpočtu.

Ivan 2.2.2009 11:17

Re: Otevřený dopis Jiřímu Paroubkovi

Autor asi včera neposlouchal náměstka ministra financí Janotu, který sdělil, že 500 miliard stála sanace bank. Sanaci provedla vláda ČSSD, ale banky byly vytunelovány za vlády ODS. Takže ze 700 miliard dluhu (to je ten "skoro bilion" ) připisovaného ČSSD jde ve skutečnosti 500 miliard na vrub ODS.

zdeneksem 1.2.2009 6:04

kolaps zůsobil zánik střední třídy.

     V uplynulých letech zcela vymizela tzv. střední třída. Jedná se o sociologický pojem, oznašující skupinu občanů, kteří odkládají spotřebu hmotných statků na dobu, kdy na to budou mít, nikoliv o objekt , který má dle soušasné vlády předplaceno.

     Toto zmizení způsobilo chování bank. Dnešní banky se namísto správy vkladů střadatelů vrhly na půjčování peněz. Z vkladů střadatelů šel financovat rozvoj průmyslu, služeb a dalších výdělečných činností a ze zisku z tohoto financovat úroky z vkladů. Byla to konzervativní cesta, jakou banky spravovaly peníze. Vyžadovala odbornost managmentů  a zarzšovala přijatelný zisk s omezenými riziky.

     Dnes je vše jinak. Klasické vklady jsou úročeny minimálně. 0bčané jsou ze všech stran pobízeni k zadlužování. Slovo půjčka přestalo vadit, pokud některým vadí, slovo leasing zní taky hezky. Takoví občané tvoří základ státu. Jsou i ve vládě a parlamentu.

     Máme právo se ještě divit?

žibřid 1.2.2009 10:44

Re: kolaps zůsobil zánik střední třídy.

Taky mám ten dojem. Státem regulovaná inflace vede ke znehodnocování uspořených prostředků, proto se "vyplatí" žít na dluh, než čekat, až si naspořím. Je hezké motto, nevím bohužel už od koho: "dejte si každý měsíc stranou menší částku peněz a na konci roku budete překvapeni jak málo jste našetřili":-).

Zase na druhé straně potřeba ukládat našetřené prostředky jinam než do peněz by mohla vést ke vzkvétání obchodu (ukládat se dá docela bez rizika v nemovitostech, zlatě, známkách, umění apod.)

V 1.2.2009 3:17

utahnutim opasku jeste nikdo nezbohatnul, povolenim obojku ano

tim obojkem jsou mineny hospodarske regulace, ktere kdyby se zmirnily, tak bychom lehce z teto kase vybredli

rex 31.1.2009 23:37

Naprostý souhlas

s uvedeným článkem- omezit státní aparát, omezit nekontrolované výdaje a daňovým poplatníkům snížit daně.

Ladislav N 31.1.2009 20:18

Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Alexandr Tomský: Mamon a Konzum (LN):

"...Vypadá to, že tahle krize teď bude dobou kazatelů. Opustili jsme kolektivní tradici, která o vznešeném významu života nepochybovala. Mamon a Konzum, tihle dva bůžci moderní idolatrie, povznesli obchodní činnost na něco, čím nikdy nebyla a být nesmí - na sám nejvyšší smysl lidského života. ..."

K. 1.2.2009 0:05

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Pokud lidé konzumují jen tolik, na kolik si vydělají, není to žádná tragedie. Problém je, když jsou dlouhodobě podněcováni k tomu, aby konzumovali VÍC, a aby si na zvýšenou spotřebu půjčovali. Tím, že byl dlouhodobě propagován život na dluh (propagován hlavně bankami, protože ty  z  úroků z dluhů žijí), byla uměle zvyšována koupěschopnost obyvatel a tím i nadvýroba, ale dřív nebo později muselo dojít ke kolapsu.

Takže krize důvěry by podle mne měla především znamenat vystřízlivění z oné iluze, z naivní důvěry, že lze dlouhodobě žít na dluh. Pokud se v tomto smyslu lidé nepoučí a dál budou hazardovat (jak jednotlivci, tak vlády), není jim pomoci.

V 1.2.2009 3:35

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

to je jako zatratit lidi, protoze se nechovaji tak aby se s nimi dala provozovat socialisticka spolecnost, kdyz jedni pujcuji, tak si jini pujci, to je prece logicke, od lidi se nic jineho ocekavat neda, nez se budou starat o svuj blahobyt, to je prirozna vec. Otazkou spis je, jak to ze veritele mohli tolik a tak dlouho pujcovat, tam je totiz ten pes zakopany. Kazat lidem moralku je stekani na spatna vrata. Lidi jen sleduji svuj zajem a v normalni ekonomice by jim davno uz nikdo nepujcoval, my ovsem nezijeme v normalnich ekonomickych casech uz nejakou pulku stoleti.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:11

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Proč by věřitelé – banky neustále nepůjčovaly, když to mají zařízené tak, že se jim nemůže nic stát. Ony vydělávají na úrocích, a tak „sledují svůj zájem“ tak, že lidi podněcují k zadlužování. (Vidíme to u nás v ČR dnes a denně, krize nekrize.) V případě maléru totiž manko zaplatí střadatelé, případně vypomůže stát, ale bankéřům se nic nestane, naopak, pokud si stát bude muset vypůjčit, tak zase jen od bank, které tak získají další tučné úroky. Stát pak musí peníze vyždímat z daňových poplatníků. V nejhorším případě bankéři odejdou se zlatými padáky a jdou vydělávat na lidské hlouposti jinam.

Bankovní systém prostě nefunguje tak, jak by měl. Pokud mě bankéř o mé úspory ožebračí, místo aby je chránil, je to jako kdyby mi policista vykradl byt. Takhle si já rozhodně nepředstavuji onu tak vychvalovanou ochranu soukromého vlastnictví, jednu ze základních zásad jak pravicové tak liberální politiky.

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:14

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Nedivím se, že někteří lidé volají po zestátnění bank, nebo aspoň po přísném dozoru nad nimi, jestliže jsou svědky toho, že soukromé bankovnictví tak skandálně neplní svou funkci.

Ladislav N :-))) 1.2.2009 11:44

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

A státní bankovnictví by snad bylo lepší? ;-P

Kolemjdoucí (J.Š.) 1.2.2009 11:57

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

Proč by nemohlo být? Myslím, že zdaleka není tak náročné jako např. průmysl, služby, zemědělství.

V první řadě by se měli lidé dohodnout, k čemu vlastně banky mají sloužit.

Ladislav N 1.2.2009 16:51

Re: Alexandr Tomský: Mamon a Konzum

No, jestli si myslíte, že státní bankovnictví může fungovat lépe než soukromé, tak jste úplně mimo. Státní bankovnictví jsme tady donedávna měli a stálo to za ho*no. ;-)