29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

POLITIKA: Klaus by se bez ODS obešel

Účastníci bleskových anket na internetových stránkách tří předních českých deníků mají jasno – Václava Klause by do Evropského parlamentu nevolili. Z čehož se ovšem vyvozovat nic nedá. A třebaže je momentální postavení ex-prezidenta u veřejnosti pošramocené, hlavně kvůli novoroční amnestii, jeho případná kandidatura by rozhodně nebyla bez šancí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 26.3.2013 17:50

Je celkem jedno, jestli se obejde ODS bez Klause nebo Klaus bez ODS, hlavní je, že se bez něj už obejdou lidi.

J. Vyhnalík 26.3.2013 15:00

Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Jak autor článku, tak většina diskutujících automaticky označují Václava Klause za euroskeptika. Osobně to považuji za omyl. Za euroskeptika bych označil možná Nigela Farage, ale ani u něho by to nebylo přesné.

Euroskeptici jsou lidé, kteří by chtěli EU zrušit, nebo z ní vystoupit. Současnou EU ovládají eurofederalisté, kteří razí zásadu: "Čím více unifikace, tím lépe." Ovšem je naprosto legitimní názor, který, dle mého názoru vystihuje postoj Václava Klause, tedy "EU ano, ale takovou, aby efektivně urychlovala rozvoj a ne ho brzdila." Zatím si myslím, že jsme v podobné situaci, v jaké František Palacký vyslovil: "Kdyby Rakouska nebylo, museli bychom jej vytvořit v zájmu Evropy i lidstva..." a je v našem zájmu, aby to tak i zůstalo.

Současná EU mi připomíná starý vtip o hledání klíčů pod lampou, když jsme je ztratili v přilehlém parku. Federalizace je takovou lampou, okolo které se shromažďuje většina politiků a i když přinejmenším tuší, že tam ty klíče nejsou, nemají odvahu se pustit do tmy. Kritici EU to kritizují, ale i kdyby jejich hlas převážil, nebylo by zdaleka jasné, kde ten klíč hledat.

Před realistickými politiky stojí tedy obrovský úkol, srozumitelně zformulovat alternativní pojetí EU, schopné smysluplně oponovat federativnímu centralismu i primitivnímu secesionismu.

J. Boleslav 26.3.2013 15:15

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Obávám se, že se jedná o Sysifovský úkol.

J. Vyhnalík 26.3.2013 15:23

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

To nesporně, ale pokud se ho nikdo zdárně nezhostí, dojde na druhý známý výrok Františka Palackého: "Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm." V takovém případě se realisté spojí se skeptiky, protože rekonstrukce EU se ukáže jako nemožná.

M. Kosejk 26.3.2013 16:14

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Když ztratíte klíče, tak je nejlepší se vracet po stejné trase - až do bodu, kde jste je ještě naposled vidět. A s EU je to podobné.

A tím bodem, ke kterému bych já mířil, je doba, kdy cílem EU mělo být společenství suverénních států, které hospodářsky spolupracují - a mají mezi sebou privilegia ve věci pohybu občanů, peněz, zboží, pracovní síly a myšlenek. To byla reálná pozitivní koncepece, kterou by šlo naplnit - a pak případně na ní i stavět, když ji občané vezmou za svou, co se týká případné budoucí bližší integrace EU. Prostě stavět dům od základů - a ne od střechy.

M. Kosejk 26.3.2013 16:19

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

viděl :)

J. Vyhnalík 26.3.2013 16:24

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

JJ souhlasím. Problém je jednak v tom, že takový Farage to vidí jinak a chce vystoupení Británie. Jednak jde o to, že lidé se neradi vracejí a politici ještě méně. Pokud by přistoupili na myšlenku návratu, přiznali by chybu a to by je stálo politickou kariéru. Ne, že by mi jich bylo líto, ale realisticky to vidím jako velmi obtížně prosaditelné.

M. Kosejk 26.3.2013 16:46

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

No, ona taky ta Británie je v úplně jiné pozici než ČR -ekonomicky, historicky, sociálně, mocensky, geopoliticky....

A možná to vystoupení by pro ní bylo nejlepším krokem.

J. Vyhnalík 26.3.2013 16:51

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Tady se jistě shodneme, jak pokud jde o Británii, tak pokud jde o ČR, Slovensko a další země v podobné situaci.

J. Kanioková 26.3.2013 16:49

Přesně... nejdříve bytelné základy,

aby v nich nebyly žádné trhlinky, aby se do nich nedostávala voda. A dimenzovat je na zátěž, u které je nutné si nejdřív předem dobře ujasnit, co ji bude tvořit, co od ní tudeme potřebovat, jaká rizika mohou hrozit..

Otcové sjednocené Evropy, naivní snílci, to vzali od konce. S vírou, že to projde nějak jako v Americe. Že tady vznikne evropský národ nějak samozřejmě, nějak podobně (a líp) jako americký národ. Jenže Američané jsou národ imigrantů. Přistěhovalců, na "prázdný" rozsáhlý kontinent. To Evropani nejsou, nebo ne už dlouhá staletí. Zde jsou národy i s tisíciletou historií.

P. Scheck 26.3.2013 16:23

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Pokud je to tak, jak říkáte, pane Vyhnalíku, potom Klaus nějak zapomíná zdůrazňovat to pozitivní, co jste o jeho postoji napsal. Kdokoliv hodí na EU jakoukoli špínu, vždy je od něj velmi chválen. Ale v rámci jeho "pevných názorů" možná bude brzo mluvit jako vy a vzpomene si, že je třeba akcentovat i kladné stránky.

Jen aby to nebylo jak postoj Slováků za dělení Československa.

Tedy: " My sa nechceme delit, ale chceme Mečiara!" Jedno s druhým prostě nebylo možné. Jinak řečeno, sójový Fernet  prostě nevyrobíte, i když to bude mít stejnou barvu a stejný obsah alkoholu....

M. Kosejk 26.3.2013 16:43

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Ale prd. Jde o to, že novináři citují jen ty nejsilnější názory. Klaus vemi často říká/píše, že není proti EU, ale proti současné koncepci Bruselu a spol. Ale to by ho někdo musel taky poslouchat. A co já vím, tak pro novináře i tupany (což se vzájemně nevylučuje) je snažší tvrdit, Klaus je proti EU. A tečka.

Si vzpomínám na vtipný rozhovor s ministrem Julínkem, kde mu novinář spílal, že nevysvětluje reformu, ale že se soustředí pouze na poplatky. A co na to bylo vtipné? Vtipné bylo, že první otázka novináře v tomto rozhovoru mířila na poplatky.

OVM také není nic jiného, než snaha vytáhnout z politiků nějaký "skandální názor". To úplně můžete vidět, jak Moravec ty politiky tlačí k nějakému radikálnímu prohlášení. Aby bylo "o čem zítra mluvit" .)

J. Vyhnalík 26.3.2013 16:48

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

VK podával přihlášku do EU a chápe, že členství v EU je pro ČR, jako malou exportně orientovanou ekonomiku nezbytností. Zároveň však vždy kritizoval chyby jako bylo urychlené zavádění eura v zemích, které na ně nebyly zralé, silové prosazování ekonomických nesmyslů podvazujících konkurenceschopnost (garantované dotace OZE, energetické štítky, greening, protekcionismem chráněné dotace atd.).

Pokud jde o analogii se Slovenskem, máte pravdu pouze částečně. Slovensko chtělo faktickou politickou samostatnost včetně ekonomiky, ovšem s pojistkou v ČNB. Nakonec rozdělení přineslo výhody oběma stranám. Politici se mohou dohadovat o konkrétních ekonomických problémech a nemusejí ztrácet čas debatami o pomlčce.

EU na to jde obráceně. Protože se bojí neproduktivních debat o pomlčkách (ty by byly opravdu smrtící), tak je fakticky zakázalo. Jednotu válcuje silou centrálního bruselského rozhodování a sází na to, že obyvatelé členských států do toho nijak zasahovat nemohou. Přitom v Bruseli dnes vzniká naprostá většina zákonných norem platných ve všech zemích EU. Ti, kdo tyto normy přijímají ovšem mají pouze velmi volnou zpětnou vazbu a fakticky nulovou politickou odpovědnost. Bohužel EU je v ekonomické krizi a není náhodou, že EU krize postihuje zdaleka nejvíce. Všechny rozhodnutí EU by se měla posuzovat podle kritérií, zda posilují efektivitu a konkurenceschopnost Evropy nebo zda je oslabují. Z tohoto pohledu by naprostá většina sociálněinženýrských projektů EU měla být co nejdříve zastavena. V opačném případě bude stagnace a zaostávání Evropy pokračovat.

P. Pavlovský 26.3.2013 18:39

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Když vstupuji do nějakého velkého klubu, kde budu pouze jedním z třiceti, navíc jedním z nejslabších, musím přijmout jeho pravidla a ne si myslet, že klub přijme ta má.

Věděl V. Klaus při našem vstupu, že pravidla EU nedokáže změnit? Nebo si myslel, že to dokáže? Vždyť to nedokázala ani GB, jinak by teď neuvažovala o vystoupení!

M. Kosejk 26.3.2013 19:13

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Aha. Tak najednou neměli pravdu všichni ti euro-propagátoři, klausobijci?!  ČR se v EU rozpustí jako kostka cukru v kávě! To říkáte? Že nic nezměníme, že náš názor nic neznamená?!!  No, prostě klasický demagog Pavlovský. :)))

Ono se od přihlášky také dost změnilo. A poslední dobou výrazně. EU se už ani nenamáhá předstírat, že pošlapává svoje vlastní pravidla. Jak dlouho platila LS v původním znění? :))

Já se pomočím smíchy, pane P. :)))

M. Kosejk 26.3.2013 19:19

Re: Eurofederalismus, eurorealismus, euroskepticismus

Oprava: "že nepošlapává"

Sorry za překlepy. Tak jsem se smál tomu, že pan P. vlastně přiznává, že celou dobu všichni ti proevropští kalusobijci neměli pravdu. Protože tolik chce pomluvit Klause, že už ani neví, co píše.:)

J. Kanioková 26.3.2013 20:30

Docela solidní odkaz

nejspíš i web - http://russeurope.hypotheses.org/987

J. Mrázek 9.8.2013 11:17

Podepisuji a děkuji za přesnou formulaci

Hledání klíče pod lampou je momentálně "usnadněno" novým zdrojem světla, úspornou žárovkou, takže hledající mají výmluvu, proč nenacházejí....o správném místě hledání raději nemluvě . Bobtnání úřadů EU má prý hledání učinit úspěšným ...

P. Scheck 26.3.2013 14:10

Správné přirovnání

Už to zde uvedl pan Vydra. Klaus bude v Evropském parlamentu něco jako byl v tom našem Miroslav Sládek.

Bude zde určitě jistá malá část divokých zastánců s tím, že on je jediný, kdo má odvahu vše správně pojmenovat. A ta zcela drtivá většina jej bude považovat za postavičku alá Sládek.

Ale přiznejme si, že i Sládek měl občas pravdu, kterou řekl za mnohé, kteří potom raději jenom mlčky přihlíželi, než aby si to někde rozházeli. A že se "Míra" občas ztrapnil? No bóže...

Ale tenhle "Míra" bude zastupovat celou naši zemi a tak se na nás bude bohužel také pohlížet.

J. Maleček 26.3.2013 12:39

Klause v EP je třeba

i kdyby tam působil jen jako ďáblův advokát.

I kdybychom uznali, že nějaká forma projektu EU je správná a životaschopná, už jen to, že budou muset vyvracet Klausovy argumenty, potřebují někteří evropští politici jako prase drbání.

Není nic horšího než nechat je v jejich skleníku direktiv a směrnic, načež pak při střetu s realitou jen koukají. Jako teď na Kypru.

J. Matuška 26.3.2013 11:25

Už se nemůžu dočkat, až Václav Klaus řekne ANO!

Doufám, že "nás" bude napínat jenom na nezbytnou dobu. Je pravděpodobné, že to oznámení je vázáno na výsledek žaloby za velezradu u ÚS. Pokud by se rozhodl, že nebude kandidovat do Evropského parlamentu, těžce by mě zklamal. Uvítal bych, kdyby jednání s ODS dopadlo kladně. Řada vlivných poslanců aj. se vyjádřila ke kandidatuře pozitivně. Téměř osamocený zůstal senátor P. Sobotka. Překvapil mě. Po jeho debaklu ve volbách se měl poroučet ze všech stranických funkcí. /To, že se dopustil školácké chyby a vůbec do toho "klání" šel je neodpustitelné./ Pokud zvítězí názor senátora Sobotoky, utrpí ODS ve volbách do EP stejný debakl. O devíti poslancích se straně může jenom zdát. Jsem volič ODS, ale svůj hlas dám Klausovi. A určitě nebudu sám!

J. Vyhnalík 26.3.2013 14:40

Re: Už se nemůžu dočkat, až Václav Klaus řekne ANO!

Přemysl Sobotka Klausovi asi nikdy neodpustí, že ho nepodpořil coby presidentského kandidáta. Přitom právě Sobotka to byl, kdo ta rád oportunisticky podsekával politiku ODS.

S. Trkola 26.3.2013 10:53

nic nového !!

Celý život ho platil stát  ,že by na stáří chtěl žít ze svého ,to by bylo pod jeho důstojnost ,i když má nahrabáno ,z našeho .Takoví lidé budou mít  i  málo hlíny na hrobě !!!

J. Boleslav 26.3.2013 10:13

ODS Klause nepotřebuje

Klaus ODS taky ne.

M. Varadinková 26.3.2013 10:54

Re: ODS Klause nepotřebuje

ODS nějakého "Klause" (tedy osobnost charismatickou a jasně ideově ukotvenou, která by oslovila voliče),  zoufale potřebuje. Ale tomuto Klausovi bych angažování se pro tuto ODS rozhodně nedoporučovala. ODS je dnes někde úplně jinde (a proto nevolitelná).

J. Matuška 26.3.2013 12:40

Re: ODS Klause nepotřebuje

Paní Varadinková, raději byste Klausovi radila kandidaturu za sektu Svobodných?

M. Varadinková 26.3.2013 13:14

Re: ODS Klause nepotřebuje

Proč sekta? "Sekta svobodných", to je přímo oxymoron. Protože princip sekty spočívá obvykle právě v potlačení svobody jednotlivce.

Jinak si myslím, že by se euroskeptické strany měly domluvit a postavit jednu kandidátku, v jejímž čele by stál Klaus. ODS  by se mohla také pokorně připojit, pokud by chtěla.  Ale nevím, jestli ODS je euroskepticklá nebo eurohujerská. Spíš to vidím na to druhé. Tím, že aktivně (a v rozporu se svým vlastním závazným usnesením a slibem voličům) pomohla prosadit Lisabon a že v tom odporu Klause nechala samotného, se totiž totálně zdiskreditovala. To samé s eurovalem.

 Být na Klausově místě, tak v žádném případě se samotnou  ODS do holportu nejdu a v žádném případě se nebudu doprošovat a podřizovat jejím mechanismům. Prostě někteří vybraní lidé z ODS by mohli být milostivě připuštěni na Klausovu kandidátku, ale o složení té kandidátky by měl rozhodovat Klaus a ne ODS. Dovedu si tam představit Fajmona a Strejčka, například. Ale ostatní odeesáci jsou vesměs eurohujeři nebo třtiny ve větru. Nevidím důvod, proč by pro takové lidi měl Klaus být výtahem k eurokorytu.

J. Kanioková 26.3.2013 15:46

Naprostý souhlas..

M. Kosejk 26.3.2013 16:33

Re: ODS Klause nepotřebuje

No, oxymoronem je i to, když se pravdou a láskou zaštiťují ti, co rádi lžou a nanávidí jiné názory. A oximoronem může i být, když si slovo "svobodní" dají do názvu ti, kterým o svobodu vůbec nejde.

Já netvrdím, že je to věcí zrovna Svobodných, ale tvrdím, že i prolhaný a zlodějský parchant o sobě říká, že je "slušný člověk".

A mimochodem - ze strany pana Macha opravdu nemám dobrý pocit.

Jejich program počítá přímou demokracií - první důvod, proč raději budu volit ODS. Druhým důvodem je, že ta strana stejně nemá žádný voličský potenciál. Za dobu své existence nezaznamenala žádný progres - co se týká nárůstu voličů, i co se týká stranických osobností. A třetím důvodem, proč je volit nebudu, je, že panu Machovi nevěřím. Nevěřím, že by dokázal přistoupit na politický kompromis. A nevěřím ani v jeho "vzdušné zámky", na kterých staví program strany  - sociální realitu nevojebete, i když si to Mach myslí.

M. Varadinková 26.3.2013 17:03

Re: ODS Klause nepotřebuje

Mně Svobodní naštvali tím, že nedokázali sehnat podpisy na Jaklovu kandidaturu na prezidenta. Přitom to byla šance, díky které se mohli zviditelnit a dát o sobě vědět, že existují.

Jinak to, že si Mach stojí na svém, vidím jako plus. Mnohem víc mi vadí opačná věc, tedy jakýsi "dopředný kompromis" (neboli kalhoty stažené kilometry před brodem), který rozmlží a zastře původní ideovou pozici (nebo spíš zastře to, že třeba ani žádná nebyla). Typicky např. tzv. "rozkračování ODS".

Prostě by mělo být v každé chvíli jasné: tady stále pevně stojíme my (a nikam z této pozice neukračujeme) a tento konkrétní krok je dočasný ústupek našim momentálním koaličním partnerům. Ve chvíli, kdy se ten úkrok udělá již předem, takže tím  vznikne nová, již kompromisnická výchozí pozice, tak ta strana přestává být pro voliče čitelnou. A přesně to se přihodilo ODS. Teď marně hledá, kdeže to vlastně původně stála, než se začala rozkračovat do "pravdoláskova", ale volič už jí to neuvěří.  Doslova by se dalo říct, že ta opuštěná ideová pozice mluví jako ta země: Opustíš-li mne, nezahynu, opustíš-li mne, zahyneš!