28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Ke změnám Ústavy

Vládní návrh změn Ústavy ČR se jistě stane předmětem sporů mezi koalicí a opozicí. Mám za to, že některé úpravy nebudou ani bezvýhradně přijímány poslanci vládních stran.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 2.7.2015 11:21

Zamýšlíme se nad zcela nepodstatnými nesmysly.

Pokud naše ústava potřebuje změny (podle mého názoru potřebuje zrušit jako celek a vypracovat novou), zásadní věcí je zrušení bez náhrady čl. 5 a změnu čl.18, odst.1. Změnu, která zavede v ČR obecně většinový dvoukolový systém pro veškeré volby. Dále je nezbytné přímo do ústavy zařadit články týkající se obecného referenda a to po vzoru Švýcarska, kde je toto zažité a vysoce efektivní.. Žádných ostatních, podstatných změn není třeba.. "Vylepšování" špatné ústavy pomocí nepodstatných změn v kompetencích moci zákonodárné, výkonné a soudní (pravomocí prezidenta a soudů, jakož i vlády, jsou totiž bez výše uvedených změn k ničemu a také nic nevyřeší.

K. Janyška 2.7.2015 9:45

Ano, s tím souhlasím. Jinak s vámi, jejich soudruhu, ne.

...Není důvod, aby jednotlivý poslanec směl navrhovat zákony.... Dzp.

Z. Švrček 2.7.2015 9:04

Ústavní kutil Zdeněk Jičínský

se vážně vyjadřuje k ústavě, ze které si Babiš za souhlasu jeho rodné strany dělá perdel.

Z. Švrček 2.7.2015 9:05

Re: Ústavní kutil Zdeněk Jičínský

jehoi rodnou stranou myslím Jičínského ČSSD, o když jeho rodnou stranou je vlastně KSČ.

P. Čech 2.7.2015 11:23

Re: Ústavní kutil Zdeněk Jičínský

Tento opovrženího dný zločinec se účastnil prznění současné ústavy. Je totiž expertem na komunistické ústavní právo.

J. Slanina 2.7.2015 7:46

Zákony dle jičínského:

Základy teorie státu a práva, rok 1954, autor Zdeněk Jičínský

Mechanismus socialistického státu: Základní rozdíl v třídní podstatě buržoazního státu povolaného k udržování panství buržoazie, k potlačování dělnické třídy a pracujících mas a státu socialistického, jehož činnost směřuje k likvidaci vykořisťovatelských tříd určuje i zcela jiný vztah proletariátu k existujícímu státnímu aparátu. Buržoazie v buržoazní revoluci neničí starý státní aparát, ale přejímá jej, přizpůsobuje novým cílům a úkolům a dále jej posiluje. Proletariát nemůže převzít buržoazní státní aparát, ale musí jej rozbít, zničit a na jeho troskách vybudovat státní aparát zcela nový.

Socialistické právo a zákonnost v lidově demokratickém Československu - Rudé právo 1956, autor Zdeněk Jičínský.

Buržoazní právo a s ním i licoměrná zvetšelá buržoazní ideologie o nadtřídním právu je odklizena na smetiště dějin proletářskou revolucí, v níž se vytváří nové, revoluční proletářské právo, které otevřeně prohlašuje, že je právem proletářským, usilujícím o likvidaci nepřátelských tříd.- Vládnoucí dělnická třída odnímá pomocí socialistického práva nepřátelským elementům různá práva a svobody, kterých by mohly využívat k působení na pracující vrstvy, k boji proti socialismu. Zbytky svržené buržoazie jsou zbaveny možnosti legálně politicky působit, je jim zakázáno se politicky organizovat, konat schůze, vydávat vlastní tisk a podobně. Socialistické právo otevřeně prohlašuje, že politická práva a svobody slouží pracujícím, nikoliv však buržoazii. V socialistickém státě veškerá činnost státních orgánů, tedy i právotvorná činnost socialistického státu, zejména zákonodárství, jsou určovány silou diktatury proletariátu, komunistickou stranou.

Rudé právo 1956, Zdeněk Jičínský

B. Volarik 2.7.2015 8:06

Re: Zákony dle jičínského:

Mlasky, mlasky....to jsou lahůdky, pošušňáníčko. Že je ten Jičínský ale opravdu světlo vědy právnické, co? A ten krásný jazyk...! Kam se hrabe Neruda!

P. Čech 2.7.2015 12:19

Re: Zákony dle jičínského:

A takovéto kreatury mají ve svých řadách politické strany. Ponejvíce ČSSD, KSČM, ale i ODS a TOP09.

B. Volarik 2.7.2015 7:32

Bolševický poskok se projevil.

Že jen rodná strana má právo podávat návrhy zákona? BLBOST! Každý poslanec může navrhnout zákon. K tomu je ten jeho mandát. Zda sežene dost hlasů na to aby se jeho návrhem někdo zabýval, je jiná otázka a poslancův problém. V USA se mnohé zákony jmenují po poslanci/senátorovi, který zákon navrhl. Často jsou dva. Někdy jeden Demokrat a jeden Republikán...jak to vyjde. Vláda má za úkol pouze zákony uplatňovat, nikoli tvořit. V tom Jičínském se bývalý soudruh nezapře. Je to ostuda, že si občané České Republiky nechají kafrat do politiky tak zprofanovaným bolševickým poskokem (býval posluhou Tondy Novotného. Tonda mu řekl: Souhu, napiš ústavu a soudruh napsal...tu komunistickou).

J. Jílek 2.7.2015 0:13

pomatenec

moc zákonodárná, to jsou ti poslanci s jejich mandáty, vláda je moc výkonná....a strany......?

I. Dekyský 2.7.2015 1:19

Re: pomatenec

...jsou nositelkou revoluční vůle (občas) pracujícího lidu :-)

J. Jurax 2.7.2015 20:38

Re: pomatenec

... revoluční (z)vůle ...

P. Dvořák 2.7.2015 3:40

Re: pomatenec - a kdo vlastně?

Vám připadá normální, že zákonodárnou iniciativu má opravdu doslova každý, kdo se podivnou souhrou okolností ocitnul v jeden okamžik na jakémsi seznamu, který měl název "volební listina"?

Aby opravdu každý , kdo se v zákonodárném sboru ocitnul podivným procesem, zvaným "volby", měl možnost (bez jakékoliv konzultace s někým, kdo problému alespoň trošinku rozumí) promítnout svoje momentální myšlenky, nálady a vůbec veškeré momentální psychické stavy do návrhu zákonů, na nichž pracují mnohdy celé měsíce a roky lidé, kteří se tím zabývají celoživotně?

Opravdu jste přesvědčen o tom, že po tříhodinovém pobytu v poslanecké kantýně poslanec zrovna tímto naplňuje čl. 2 odst. 1 Ústavy ČR, který praví, že "Lid je zdrojem veškeré státní moci . . ." ?

B. Volarik 2.7.2015 8:03

Re: podivným procesem, zvaným "volby",

Svatá pravda. Takové zhůvěřilosti se v samoděržaví netolerují!

R. Gramblička 2.7.2015 10:42

Re: pomatenec - a kdo vlastně?

tady nejde o to, zda může jednotlivec zákony schvalovat, ale navrhovat. Je v tom rozdíl, když pitomý návrh navrhne jedinec nebo partaj? Každý zákon se schvaluje nadpoloviční většinou a poslanci jsou povinni být seznámeni s tím, co schvalují

P. Dvořák 2.7.2015 12:01

Re: pomatenec - a kdo vlastně?

Pitomý návrh samozřejmě může navrhnout jednotlivec nebo partaj. Ale článek spíš směřuje k tomu, že návrh zákona by měl být předkládán (a taky bývá) jako celek, kde spolu všechno souvisí a navazuje na sebe.

Jenže článek spíš směřuje na fenomén, nazvaný "poslanecká zákonodárná iniciativa", který je založen na partičce, která si říká lobbisté a tato partička obchází jednotlivé poslance, kteří potom podávají absurdní a mnohdy naprosto protismyslné pozměňovací návrhy podle toho, čí peníze zrovna shrábli.

Nebo se po třech hodinách v poslanecké kantýně laskavě dostaví do sálu a pln opilecké pýchy začne předvádět svoje kantýnské moudro. Jeden den rozumí problému kůrovce na Šumavě, druhý den řeší silniční zákon, třetí den zákon o pohřebnictví, čtvrtý den zákon o státní službě a v pátek dotace pro obnovitelné zdroje.

J. Jurax 2.7.2015 20:43

Re: pomatenec - a kdo vlastně?

No, ale ty absurdní a mnohdy naprosto protismyslné pozměňovací návrhy podle toho, čí peníze jací zákonodárci zrovna shrábli musí parlament taky odsouhlasit. Že zákonodarci hlasujíce zhusta neví, o čem hlasují, tudíž projde kdejaká hovadina, je jejich problém (a neodpovědný přístup k práci, případně lenost) a náš průser.

P. Sulc 2.7.2015 6:23

Re: pomatenec

Bohuzel, je tu ta absurdita, ze zakony dela vlada, aby si podle nich pohodlne vladla a parlament, to je jen takovej stempl, ktery pouzivaji sefove stran. Poslanci, ti srazi kufry a hlasuji podle befelu. A cesi, ti si mysli, ze maji demokracii, alespon se tim na diskusich stALE OHANEJI..

P. Čech 2.7.2015 12:22

Re: pomatenec

Politické strany? Ty zcela ovládají moc zákonodárnou, výkonnou a soudní. Toto právo jim dává čl.5 ústavy. Zde je třeba změn!!!!!