28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLITIKA: Čugajevův koeficient

Každý, kdo někdy studoval anorganickou chemii, ví, jak postupovat při analýze silikátů. Separování, tavení, rozklad kyselinou solnou, neutralizace, převádění do roztoku, pipetování, přesné vážení na čtyři desetinná místa a výsledek po součtu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Janyška 27.2.2019 16:42

FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Co je to spravedlnost ? Je to jen a jen rovnost všech občanů před soudem, právem a zákony země bez ohledu na cokoliv, je vlastností jen a jen lidského chování a nezná přívlastků.

Co je to však tzv. spravedlnost sociální ?

Je to největší nespravedlnost lidstva na sobě samém a nesmysl, který nemá svojí rozšířeností obdoby. Spočívá totiž v naivní představě, že každý má právo na stejný díl všeho dobrodiní světa, jako ostatní, ať už je sám velký nebo malý, líný nebo pracovitý, hezký nebo škaredý, chytrý nebo hloupý, nadaný nebo bez nadání. Prý má právo i na stejné počasí a prostředí, kde žije i na nové krásné a stejné auto a hodnou a krásnou manželku a ideálního muže. Všichni mají právo na stejné platy a parádní vedoucí. Prostě mají prý právo na všechno úplně stejně, zejména co se materiálních a jiných výhod týká.

Sociální spravedlnost je tedy morálním středobodem socialimu, tedy přesvědčení, že lidský svět lze zorganizovat lidmi ve jménu dobra.

Nic takového však nelze za žádných okolností dosáhnout a to z jednoduchého důvodu. To by totiž okolnosti, za kterých člověk "vzniká" a kde žije a roste a pracuje nebo taky ne, musely být absolutně stejné. Musel by mít shodně chytré a materiálně zajištěné rodiče se stejnými zájmy. Všechno by prostě muselo být stejné, včetně genetického založení lidí. To je ideální model sociální spravedlnosti.

K. Janyška 27.2.2019 16:42

Re: FATA MORGÁNA SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI.

Protože však nelze určit princip, podle kterého by se postupovalo, je to jen fata morgána, za kterou si ženou hloupí lidé, tedy socialisté všemožných druhů. Nemají ani tušení, že lidský svět řídí je a nás a ne oni a my, lidé, jeho. Nevědí, že jejich mysli jsou složeny z pravidel jediné možnosti jejich přežití a existence lidstva, spontánního řádu lidského světa. A ten se nikoho z lidí na nic neptá a sebereguluje, sebepořádává se a sebezachovává.

Je doslova špičkovou trapností, že Církev svatá, pod vlivem inspirace socialismem na přelomu 19. a 20. století a strachem před útěkem svých oveček od ní, přijala tuhle pitomost, která nemá obdoby, v roce 1931 a poté potvrdila v roce 1937, do své doktríny. Dopustila se pro mne, věřícího v Boha 50 na 50, superhříhu, když pohrdá Božím dílem. Kdyby to tak Bůh chtěl, udělal by to tak.

Důkaz zařazení křesťanů mezi socialisty se nabízí v případě největším a nejviditelnějším. Každý vidí, že socialistickou, tedy příkaznickou, EU drží nad vodou společně právě rudí a černí socialisté, kterých dobroserství, tedy neomarxismus, nezná mezí... Dzp.

K. Janyška 27.2.2019 16:31

Není vyšší spravedlnosti v této věci, než

státní důchod navázat na celoživotní příjem, tedy placenou produktivní aktivitu v životě. A různé fondy v nabídce k tomu, to je už osobní věc... Dzp.

F. Kusák 27.2.2019 15:30

Při vší úctě k ženám,

oni mají vyšší penze než muži, tedy nikoliv hodnoceno měsíčně nebo ročně, ale celkem vyplacené částky za dobu, kdy pobývají v důchodu. Navíc, zdá se, přibývá mužů, a trend je dlouhodobý, kteří se o děti starají rovným dílem jako ženy. A je to tak správně. I s těmi svodnými matkami je to sporné, protože mnoho párů žije nesezdáno. A závěrem, lze vyplatit jen to, co se skutečně vybere. Zejména v průběžném systému. Žádný automat na peníze (tedy na ty, za které lze něco koupit) neexistuje. Jedině, že se vybere víc, a to od občanů a firem. To je ta zázračná metoda. Má to ale jeden háček, ekonomika musí fungovat. Nestačí tvořit jen HDP, ale důležité je, co v něm zbude pro občany. Ve firmě se tomu říká hospodářský výsledek a každý firemní ekonom to moc dobře zná.

Jestli je někdo extrémní populista, tak je to sociální demokrat. Naslibovali by kde co, jen aby se udrželi u koryt.

V. Kain 27.2.2019 17:02

Re: Při vší úctě k ženám,

Zvyšovat daně abychom mohli prosazovat vládní program říká Hamáček.Tihle fešáci tomu říkají daňová optimalizace.To prostě blbec nevymyslí.A to je ještě relativně dobře, počkáme si až bude hůř co na nás tihle diletanti ušijí.V každém případě jim dochází dech a hledají jak to provést aby s nimi voliči nezametli.Až se hlavní aktér vrátí z W:H. tak se problémy na chvíli zapomene,neboť budeme svědky prokrmování občanstva cestou do Ameriky.Také se dovíme proč pozval Trump zrovna Babiše.Z kamarádství to rozhodně nebude.Takže co.Možná Westighaus a nebo nějaká vojenská technika?Zeman není nakloněn US Westinghausu.Nemá dobrý zvuk tato firma.Ale Babiš za selfíčko s Donaldem Trumpem slíbí cokoliv.Vše se dovíme.

M. Prokop 27.2.2019 21:38

Re: Při vší úctě k ženám,

Ekonomika funguje, pokud se do ní socani neserou. Což není náš případ.

M. Zdobinský 27.2.2019 15:18

Hra na řešení

Typicky socdemácká ptákovina, místo řešení jen hra na řešení, třeba se nějaký zoufalý volič konečně chytne.

Důchodový systém míří k velkým problémům a žádná vláda nemá odvahu s tím něco udělat. Ono totiž jasně řečeno : Každá reforma znamená buď zvýšení spoluúčasti (tedy i daní) nebo budoucí snížení důchodů v poměru ke mzdám. Ani jedno není s pochopitelných důvodů vůbec populární. A protože politici vidí jen na horizont příštích voleb,tak se o reformě jen plácá (už více než 25 let) a voda dál teče. Pravicová vláda,která se velmivelmi opatrně, s tím pokusila částečně něco udělat, na tom prohrála volby. Důchodový systém je přesně ten případ, který vyžaduje politiky s delší vizí a zároveň pokud možno široký politický kompromis. Ani jedno u nás zatím není,bohužel. Pokud volby v ČR rozhoduje to,jestli budeme platit u doktora regulační poplatek 30,-Kč (cca 1.točené pivo),tak jak chcete dělat důchodovou reformu?

J. Kavalír 27.2.2019 15:32

Re: Hra na řešení

Smiřte se s tím, že důchody svých rodičů (předchozí generace) budete financovat. Nikdo jiný to ta vás neudělá. A jde jen o to, jak se prostředky na pořízení nabízeného zboží a služeb přerozdělí.

To, co nabízela "pravicová" vláda, byl jen přesun peněz z důchodového účtu a státního rozpočtu do kapes provozovatelů penzijních fondů. Výhodný byl jen pro lidi s vysoce nadprůměrným příjmem. Pokud spoříte ve třetím pilíři, jistě jste zjistil, že zhodnocení nepokryje inflaci a výhodné je jen díky státnímu příspěvku a odpisu z daní.

M. Zdobinský 27.2.2019 15:43

Re: Hra na řešení

V zásadě máte asi pravdu, ale já považuji za klad,že se nějaká vláda alespoň a) pokusila s tím něco dělat (byť tzv. 3. pilíř nebyl ideální) b) rozpoutala na to téma seriozní diskusi.

To co předvádí současná komise není seriozní diskuse, protože problém rozdílu penzí mužů a žen je "problém" asi na 78. místě. Tuhle jsem slyšel mluvit předsedkyni té komise a to je spíš víc zarytá feministka než ekonomka. Na přímou otázku, jestli je dobré teď důchodcům přidat 900 Kč,se kroutila jako užovka ,ale ano/ne z ní nevypadlo. Takže loajalita zvítězila nad odborností.

K. Janyška 27.2.2019 15:13

Když chceš věc zprovodit ze světa, založ k ní komisi.

To je vyzkoušené... Dzp.

L. Písařík 27.2.2019 15:04

Obávám se, že komise bude bezzubá.

Pokud má komise 44 členů a 80% si bude přáti přednést svůj názor a diskutovat o něm, je to běh na cca 3 roky než dojde ke konci prezentace názorů a za tu dobu většina členů zapomene, o čem začali jednat. Nezbude, než začít znova a atd. atd.

Pamatujete ještě komisi pro vyšetřování 17/11/1989 ? Doposud jsem nečetl žádný kloudný výsledek a to mohou být někteří členové už po smrti. Pamatujete vůbec nekdo nějakou komisi, co něco vyřešila? Já si nevzpomínám. Kdo víte, napište.

M. Prokop 27.2.2019 15:10

Re: Obávám se, že komise bude bezzubá.

Bartuška výsledek kdysi napsal https://www.databazeknih.cz/knihy/polojasno-54414

Ale s názorem na komise souhlasím.

J. Jurax 27.2.2019 16:52

No jo, chcete-li problém neřešit, ale za následky neřešení nenést odpovědnost, jmenujte komisi.

Volně citováno podle Parkinsona - čtyřiačtyřicetičlenná komise je jediná známá biologická entita, která má čtyřiačtyřicet žaludků, ale žádný mozek.

J. Novotny 27.2.2019 14:16

Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

"pojištěnec" odvede, ale na tom, kdo a v jakém počtu bude jednou v rámci průběžných důchodu do systému přispívat. Znevýhodňovat za této situace ženy s více dětmi je velmi hloupé.

J. Novotny 27.2.2019 14:18

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

(podobně to zjevně platí, byť většinou v mnohem menší míře i u mužů s více dětmi).

M. Prokop 27.2.2019 15:11

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

Otázka je, zda je lze zvýhodnit.

J. Novotny 27.2.2019 18:16

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

Otázka je zda odstranit znevýhodnění (znevýhodněné jsou tím, že započítávám pouze odvody z příjmů a ne jiné příspěvky do systému)

M. Prokop 27.2.2019 21:40

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

Příspěvky do finančního systému jsou finanční příspěvky. Ne morální etc.

J. Kavalír 27.2.2019 15:11

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

Je to jen o výkonu ekonomiky - množství nabízeného zboží a služeb a přerozdělování kupní síly. Důchodci tvoří část poptávky a když na ni nebudou mít, nabídková strana má smůlu a zkrachuje.

A když půjde do háje ekonomika, protože "nebudou lidi", lze to řešit zvyšováním důchodového věku, ale především robotizací.

J. Novotny 27.2.2019 18:28

Re: Budoucí důchody nezávisí na tom, kolik dnes

Roboti neplatí pojištění do průběžného důchodového systému.

M. Šejna 27.2.2019 11:18

článek o ničem

autorka si potřebovala kopnout do současné ministryně, což zdárně předvedla. Návrh, jak řešit problém penzí, nepředvedla. Takovéto články jsou o ničem.

Každopádně je potřeba všem ideologům zleva doprava vysvětlit, že peníze nerostou na stromě a že vyplatit na důchodech se dá jen to, co se do penzijního systému zaplatí formou pojistného. Žádné druhé a třetí pilíře to nezachrání. Na těch si namastí kapsu jen soukromé penzijní fondy a přes provize pak jejich obchodní zástupci. Nesmysl soukromých pezijních fondů tu před pár dny prokazovala i madam Šichtařová.

Máme tady fungující průběžný systém, tak není třeba výmýšlet nic jiného. Průběžný systém se dá modifikovat pomocí vstupních a výstupních parametrů. Pokud se bude zvyšovat populace, bude i více peněz na důchodovém účtu. Pokud populace bude klesat, nezbyde nic jiného, než zvýšit odvody do penzijního systému, nebo nezvyšovat důchody. Je to podstatně jednodušší varianta, než vymýšlet pitomosti, na kterých si namastí kapsu soukromé fondy.

J. Jurax 27.2.2019 12:28

No, kopnout ... neřekl bych, že zouplna bezdůvodně. Ono všelijakých nápadů, jak omezený koláč rozdělit "spravedlivěji" se rojí pořád dost, přičemž to "spravedlivěji" si představuje každý jinak. A ovšem dají se z toho vytlouct politické body. Nicméně přesto nějaká zásadnější reforma penzijního systému je po mém soudu nezbytná. Ve hře je hodně variant, jenže jde o politikum, což téměř znemožňuje hledání a nalezení skutečně optimálního řešení.

Fungující průběžný systém tu máme. Zatím. Sám to píšete výstižně. Jenže demografický vývoj moc optimismu nevzbuzuje, zvýšení odvodů do penzijního systému má své limity a nezvyšovat důchody aspoň o inflaci, natož je snižovat, bylo, je a bude politicky neprůchodné. Mimoto klesnou-li důchody z průběžného systému pod únosnou mez, bude stejně třeba je sanovat odjinud, tedy z daní. Což je vlastně skryté zvýšení odvodů na důchod. A to ještě nereflektují skutečnost, že náš systém je nadměrně povinně solidární a ty, kdož do systému odevzdávají nadprůměrně, ve jménu oné nadekretované solidarity bezostyšně okrádá, protože mnozí prostě do systému neodvedou tolik, aby i to vyšlo na únosné, byť nízké důchody pro všechny. Náhradový poměr průměrného důchodu k průměrné čisté mzdě stále klesá a není pravděpodobné, že by se trend zvrátil.

Takže jediným řešením je si nějak, jakkoliv, podle individuálních možností, odkládat na důchod peníz v době, kdy vyděláváte. Tedy investovat do vlastního bydlení, případně jinak, pokud to umíte, a spořit. Koneckonců děje se i dnes ... na vojně se říkalo vojsk se stará, voják má. Platí to obecně. A v neposlední řadě je dobré investovat do vlastních dětí, neboť dobře vychované děti k stáru rodičům pomohou.

Zda spořit do fondů ... jsou země, kde tohle dobře funguje; nelze tedy mít tento pilíř automaticky za pitomost, naopak lze se tam poučit.

F. Kusák 27.2.2019 15:49

Re:

Kdyby penzijní systém závisel jen na velikosti populace, dávno by se zhroutil, protože se počet ekonomicky výkonných lidí trvale snižuje. Za to ale roste těch, kteří do systému nepřispívají, spíše z něho jen berou nebo ekonomiku doslova destruují. A přesto to nějak funguje. Roste totiž efektivita práce. Takže bych tím demografickým vývojem zas až tak nestrašil. Jestli si někdo myslí, že bohatství společnosti je lineárně závislé na počtu obyvatel, pak se hluboce mýlí. Má to ale svá omezení, o tom nelze pochybovat. Může se stát, že se vratné jevy změní na nevratné. To my technici to známe, že.

J. Jurax 27.2.2019 17:11

Jistě.

Jenže průběžný systém je holt průběžný. Závisí tudíž na tom, kolik se do něj vloží, aby se to okamžitě mohlo přerozdělit. A to, kolik se tam vloží je závislé na tom, kolik lidí tam vkládá a jak velké sumy, což pak záleží na výši zdanitelných základů plátců. I ta demografie hraje roli.

Samozřejmě lze argumentovat různě, zvažovat efektivitu práce a robotizací a co já vím. Ale je na místě aspoň začít zvažovat, co s tím - to na straně státu - a na straně budoucích důchodců se slepě nespoléhat na na stát, že v důchodu bude schopen zajistit každému slušnou životní úroveň, a starat se taky sám. Bude-li, bude dobře, nebude-li, je dobré být připraven, aby nebylo zle. Náhradový poměr, tj. poměr průměrného důchodu k průměrné čisté mzdě od roku 1989 soustavně klesá a nedá se čekat, že by se trend zvrátil.

P. Manda 27.2.2019 12:38

Re: článek o ničem

a za co byste tu socministrmadam, vy pochválil ???

M. Prokop 27.2.2019 15:11

Re: článek o ničem

Levičanda jako on, přece!

M. Košařová 27.2.2019 10:31

Správně to píšete, na chudé musí být přísnost :-)

Ti kteří byli celý život chudí, tak ať jsou chudí i v důchodu.Už jsou na to zvyklí. Vždyť se přece mohli v mádí svobodně rozhodnout, jestli chtějí dělat práci za hodně peněz nebo za málo peněz. Svobodně se rozhodli, že budou 8 hodin denně manuáně pracovat za podprůměrný plat, tak co by teď v důchodu od státu chtěli, že?

Měli si vybrat lepší povolání. Například státní úředník, vědecká pracovnice, šofér na ministerstvu. :-)

A to že se někteří lidé rozhodnou mít děti a tím pádem 20 let vychovávat pro stát nové daňové poplatníky, je také jejich svobodná volba a nemůžou za to od státu čekat úlevy na daních. Stát přece nové daňové poplatníky nepotřebuje. Respektice nemá zájem, aby je vlastní občané vychovávali, když si jich může z Afriky dovézt, kolik potřebuje.

J. Jurax 27.2.2019 11:41

Ehm ... jenže na děti úleva na dani je.

Slyšela jste někdy o odpočtech na vyživované osoby? Víte, že když vyděláváte málo, ale máte víc dětí, nejen ze neplatíte daň z příjmu žádnou, ale můžete ji mít i zápornou? A taky jsou i přídavky na děti.

Rozhořčujete se hezky, ale pravda je tvrdá a nepříjemná. Opravdu se v mládí víceméně svobodně rozhodujete, jakou profesi si zvolíte a tedy indukovaně i jaké asi můžete očekávat příjmy z praktikování oné profese. Pokud to z pošetilosti prošvihnete, není to ničí vina než Vaše, ledaže byste měla smůlu na asociální rodiče nebo tak něco.

A nedělejte si iluze, jako vědecká pracovnice určitě nezbohatnete.

J. Kavalír 27.2.2019 10:11

Dvě mouchy jednou ranou

Nejde jen o nižší důchody žen, ale i o stále nízkou porodnost. Co takhle pevná částka za každé vychované dítě? U manželů by to šlo do jedné kasy, u vdov by to vylepšilo vdovský důchod. Teď zbývá jen nalézt tu "správnou" částku "z kus".

J. Jurax 27.2.2019 12:34

A což takhle významnou část odvodů na důchod dětí dávat adresně jejich rodičům? Ti, kdož vychovali dobře platící daňové poplatníky by vydělali, ti, co do děti neinvestovali, by měli smůlu (a měli by mít naspořené, protože si ušetřili tu investici do dětí).