28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLEMIKA: Svoboda slova i pro mentálně odlišné

Hezkým příkladem pomatenosti je článek Jana Vítka na Psu z 2. listopadu, „Ropa, válka a lži“, v němž autor vyjadřuje své sympatie syrskému prezidentovi. Červenou linií je opakovaná věta „To je lež“, kterou autor používá k označení všeobecně známých faktů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ś. Svobodová 6.11.2019 20:37

Pan Vítek přetlumočil s překlepy Kennedyho konspirační teorii. Ta je sice přes rok stará a vychází z chybných premis, ale když zní tak lákavě...

V. Klepetko 6.11.2019 15:37

2001/2011? To bude překlep... Z toho bych "alternativní inteligenci" nevyvozoval... :-) Devalvuje to samotnou argumentaci autora, místy relevantní.

P. Pavel 6.11.2019 19:50

No pokud jste uvíznul pouze u tohoto jediného vítkova nesmyslu, tak vám doporučuji číst znovu a lépe.

I. Štípek 6.11.2019 13:42

Mentální odlišnost, pomatenost, a další hrubosti, to je mi ale "polemika".

P. Pavel 6.11.2019 19:51

Všichni vědí, že ti chápání psaného textu dělá problém, takže to opravdu ale opravdu nemusíš znova zdůrazňovat.

A. Alda 6.11.2019 12:23

Inu, radši bych v hospodě u piva podebatoval s panem Vítkem než s panem Gutmannem.

M. Prokop 6.11.2019 12:34

S panem Guttmannem bych neměl o čem polemizovat. S panem Vítkem to pravděpodobně vůbec nejde.

P. Urban 6.11.2019 17:38

Otázka je, o čem. Pokud přistoupíte na logiku, že kde se angažují USA, tam jsou univerzálním viníkem všeho, pak není o čem debatovat. Neboť všechno je jasné. Pokud tuto logiku odmítnete, pak rovněž není o čem debatovat. Neboť používáte logiku, která je pro pana Vítka nesmyslná.

M. Kosejk 6.11.2019 11:38

No... Kriticky myslící člověk by si jistě mohl všimnout reality, jak USA pomocí svých sankcí vytvářejí bídu a budoucí chaos v Iránu, Sýrii či ve Venezuele.

A v Sýii naši američtí bratři dokonce došli tak daleko, že jim už nestačí jen sankce, ale rovnou obsazují syrská ropná pole – a odřezávají Syřany od vlastní ropy.

A údajně humánní Evropa mlčí – či to dokonce podporuje. A lidé jako p. Guttmann tu realitu dokonce popírají.

J. Vintr 6.11.2019 12:02

Opakem pohledu na svět, kdy za všechno zlo můžou ti zlí Američani, je že za (skoro) všechno zlo můžou Rusi. Mají k tomu nesrovnatelně větší motivaci. Rusko si odjakživa chtělo hrát na velmoc, kterou níkdy nebylo a nebude. Mindrák je nejsilnější motivací a ruská zahraniční "politika" je motivována právě tímto mindrákem. Je mnohem snadnější (a levnější) škodit než pomáhat. Na rozpoutání konfliktu, jaký je v Sírii, satačilo dodat nějaké skupině muslimů jiné odnože Islámu něco zbraní a nějakou ideologickou motivaci, případně ještě šktrnout sirkou v podobě nějakého násilného činu a už to jelo. Sírie byla zemí pod ruským vlivem, takže tam měli naprosto volné pole působnosti. Podobné to bylo i třeba Lybii.

I. Štípek 6.11.2019 12:14

Takže rusi ne amíci vyzbrojovali a cvičili teroristy? Hm...

J. Vintr 6.11.2019 12:15

A proč myslíte že ne?

I. Štípek 6.11.2019 18:55

A z puťkova popudu svatá trojka Obama-Sarkozi-Cameron zlikvidovala Lybii?

P. Pavel 6.11.2019 19:36

To jako, že Obama s Cameronem a Sarkozym přesvědčili kaddáfího aby zruinoval vlastní zemi do té míry, že tam lidi neměli co žrát a pak ho ještě přesvědčili aby začal podobně jako masový vrah asad střílet do civilů, kterým se to nelíbilo?

J. Jurax 6.11.2019 22:29

No jo, no ... a po zásahu Obamy s Cameronem a Sarkozym je Libye bezpečný a vzkvétající ráj na zemi a lidi tam už mají co žrát a vůbec se tam nestřílí ani do civilů, není-liž pravda?

P. Pavel 7.11.2019 17:06

Aha, vy budete patřit mezi ty jednodušší jedince, kteří se domnívají, že se zhuntovaná země dokáže po pádu totalitního režimu ze dne na den stát kvetoucí zahradou.

J. Jurax 7.11.2019 20:50

Jistě.

Aniž bych si s Vámi chtěl vyměňovat lichotky, přesto se nemohu ubránit dojmu, že jste sice ideově pevný, avšak naivní.

Totiž ze země pod knutou diktátora se internacionální pomocí úpícímu lidu stala země totálně rozvrácená, kde oficiálně uznávaná vláda ovládá hlavní město a okolí a o zbytek státu se přetahují různí warlordi; momentálně nejsilnější je Chalífa Haftár. Káddáfí byl zabit před osmi lety. Ono to nakonec skončí tak, že nejsilnější warlord nakonec porazí ostatní a ujme se vlády - ledaže by někdo zvenčí pomohl té oficiální. No a ten warlord podle Vás určitě nastolí demokracii západního typu, že.

Ovšem spíš z něj bude další diktátor; pokud bude šikovný, opatrnější, nastolí pořádek, nepopudí velmoci, co ho podporují ani ty, co ho nepodporují, nedopustí se nějakých excesů a nebude vrtat do naftových koncesí, vydrží dlouho. A sprostný tamní lid bude rád, že se už nestřílí a jeho životní úroveň se vrací k té, jakou měl před rebelií..

Asi jako v Egyptě, kde země od jednoho diktátora přes revoluci, svobodné demokratické volby vyhrané arciť těmi nesprávnými dospěla plynule opět k diktátorovi a je tam relativně klid. A diktátor je šikovný, takže není napadám západními demokratickými státy, že je tedy vojenský diktátor.

Ale podle Vás je to všechno krok správným směrem.

J. Vintr 7.11.2019 0:28

Asi jste přehlédl, že Západ se angažoval až do nějakou dobu už probíhajícího konfliktu mezi Kaddáfím a povstalci. To, že pomohl té druhé straně vyhrát, možná nebyla správná volba, ale bez toho by se to tam možná řezalo dodnes.

M. Kosejk 6.11.2019 13:15

Za dob SSSR bylo zde povolené kritizovat jen USA (ty mohly za všechno).

Dnes je trendy kritizovat Rusko (a je nepřípustné kritizovat USA - to z vás prý dělá hlupáka či ruského agenta).

:-)

P. Pavel 6.11.2019 19:42

Hlupáka z tebe udělá akorát, když vykládáš bláboly jako vítek (např. ten nesmysl, o tom jak Sýrii zlikvidovala USA, přičemž ve skutečnosti tam masový vrah asad s rusáckou pomocí prováděl několik let genocidu než USA zasáhlo).

J. Jurax 6.11.2019 22:47

No, víte, ideově jste pevně zakotven v současnosti a názory máte zjevně ty jediné správné jak se sluší a patří, ovšem skutečnost je poněkud komplikovanější.

Třeba jak tzv. Západ podporoval tzv. umírněnou opozici proti sekulárnímu, leč zlotřilému (bez ironie) a proruskému Asádovi zbraněmi i instruktory jako pokus o pokračováni arabského jara tak dlouho, až se z ní vyklubali islámští fanatici a posléze spojenci IS, kdežto Asád to s ruskou dopomocí ustál.

No a pak tzv. Západ zasáhl i proti IS - tedy hlavně rukama Kurdů a americkým letectvem - a bojoval tak po Asádově boku i boku Rusů co Asádových spojenců, byť neopomněl mírně zbombardovat i jeho. To jsou paradoxy ... no a teď je po IS v Syrii, tak tzv. Západ dal Kurdy na pospas Erdoganovi a Trump hodlá chránit syrskou ropu proti Kurdům nejspíš a Asádovi určitě.

A přece jen bych se zeptal - čížeto genocidu Asád prováděl? Konkrétně koho? Jaké skupiny?

P. Pavel 7.11.2019 17:18

Já jsem ideově zakotven ve faktech a raději nebudu spekulovat v čem jste ideově zakotven vy. Možná kdybyste se namáhal přečíst si diskuzi, tak byste se dozvěděl, že řeč byla o tom, kdo zlikvidoval Sýrii, přičemž vypálená města, 400 000 mrtvých a miliony na úteku jsou dostatečnou kvalifikací pro zlikvidovanou zemi, přičemž tento stav nastal dávno před tím než se západ začal angažovat či dokonce dříve než se v Sýrii objevil IS. Tento stav nastal asadovou zásluhou za rusácké asistence.

J. Jurax 7.11.2019 21:18

No jo, akorát zaměňujete příčiny a následky.

Nebo máte za to, že zlotřilý Asád si jen tak z plezíru a bezdůvodně vypálil města a zabil 400 000 lidí (jeho oponenti nezabili nikoho?), přičemž milióny začaly prchat - před Asádem i jeho oponenty a hlavně před válkou?

Kdo tam vyvolal občanskou válku? Asád ne, v jeho zájmu určitě nebyla, byť jeho činy spoluvyvolaly tzv. umírněnou rebelii, z níž byla najednou občanská válka. Válka mezi sekulárním diktátorem a napřed tzv. umírněnými, pak víceméně - spíš více - islamistickými rebely.

Víte, ona ta Sýrie je po mém soudu další z nešťastných zemí, kde je vedena zástupná válka mezi velmocemi - tzv. Západem a dříve SSSR s jeho satelity a nyní Ruskem, přičemž si přisazují i okolní regionální velmoci. Asádovi pomáhalo a pomáhá Rusko, ergo jeho oponentům logicky pomáhali oponenti Ruska, arciť ne vždy otevřeně. Velmoci mají zájmy a ty si uměrně své okamžité síle prosazují.

Kdysi dávno bylo takovou zemí Španělsko (ty velmoci tam arciť byly tehdy jiné). pak už standard - Řecko, Korea (tam ještě byla "satelitem" Ruska Maova Čína), Vietnam, Angola, Afghánistán, Irák ...

Ś. Svobodová 6.11.2019 20:27

Existuje dostatek analýz potvrzujících, že vnitřní faktory nemohly poskytnout dostatečnou hybnou sílu k vypuknutí Arabského jara v rozsahu, jakého jsme byli svědky. Tam kde se to nehodilo (např. Bahrajn) byly za mlčení médií vysláni vojáci států GCC na pomoc potlačení nepokojů tamní vládě. Jinde USA, EU a země GCC dokazatelně vnitřní konflikty záměrně posilovaly ekonomicky, mediálně, finančně i dodávkami zbraní a to zejména v Lybii a Sýrii.

M. Prokop 6.11.2019 12:37

Ve Venezuele je bída a nesvoboda dokonale místní provenience, v Iránu problém ajatoláhů a patologické nenávisti k Izraerli i sunnitům, Sýrie, tradiční ruský pašalík, se rozbordelila dokonale vlastní silou a sílami v okolí, od vlastní ropy Syřany odřízl IS, máte v tom docela slušný hockey. Zajímavý by byl zdroj vašich informací.

M. Kosejk 6.11.2019 13:21

USA uvalily sankce na veškeré zpracování venezuelské ropy. Nesmírně tím té zemi ubližují - a bída nejvíc padá na ty nejchudší (a to samé platí o Sýrii či Iránu).

Jenže to vám je jedno - ve jménu demokracie asi podpoříte každičkou prasárnu.

p.s. A ptal jste někdy někoho z těch "nesvobodných zemí", zda mají většinově zájem o ty naše hodnoty? Proč musíme někomu furt tlačit ty svoje hodnoty - i když my sami ty své hodnoty pošlapáváme na každém kroku?

V. Petr 6.11.2019 14:53

Rád bych připoměl, že někteří levičáci v USA hlásali v době Novotného a Husáka že MY Češi nemáme zájem o americké hodnoty...

Ani o vysílání Svobodné Evropy

M. Krčmář 6.11.2019 11:07

Ono na každém šprochu pravdy trochu. Nehodlám polemizovat s Vítkem ani s Gutmannem,ale nemohu se zbavit pocitu hraničícího s jistotou,že za migrační vlny do Evropy nemůže ani tak klima či naši "nepřátelé", nýbrž naši "spojenci".

M. Prokop 6.11.2019 12:39

Za migrační vlny do Evropy může místní sociální systém a neschopnost zarazit migranty už když to začínalo, taky neschopnost nebo neochota rozlišit uprchlíka z válčící oblasti a ekonomického připrchlíka. Všechno původem z EU ...

M. Krčmář 6.11.2019 12:58

To je jistě pravda,leč na začátku bylo svrhávání "našich" oblíbených diktátorů.