28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLEMIKA: O disidentech – tentokrát pravdivě

Reagovat na všechny nesmysly a nenávistné sprostoty na adresu Charty 77, které zněly a zní ve veřejném prostoru, prostě fyzicky nelze. Nicméně internetový deník Neviditelný pes chápu již po desetiletí jako velmi respektuhodné a vyvážené médium, čímž apriori předpokládám, že je třeba si vážit jeho čtenářů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Ostrihoń 9.11.2019 15:01

přečetl jsem si a komstatuji KECI KECI chartistum se neodpoušti že seděli v base ale KLaus aZeman byli hrdinove z prognostickeho ustavu filialky KGB a komunisti v charte nevim ale komunista Krigl byl lepši než my ktery jsme drželi hubu a krok

M. Pivoda 8.11.2019 20:15

V. Klepetko ve svém příspěvku níže napsal: "... když jsou ty oslavy 30ti let plyšáku?"

Plánované překabátění komunistů na kapitalisty je docela trapné označovat jako Sametovou revoluci.

Vězte, že divadelní představení nezačíná zvenutím opony. Je třeba nejdžíve napsat scénář a vybrat ty správné herce. Teprve pak se může konat představení.

Pokud je to představení ale jen jednorázové, je třeba improvizovat i během toho premiérového představení. Například rozhovorem s klíčovou osobou ve skladišti komunistického Parlamentu, kde nejsou odposlouchávací zařízení. A je třeba také nějak zamést stopy, pokud je příslušník StB Zifčák odhalen jako domnělý student Růžička.

Takže ujasněme si, co vlastně chce dnes slavit diskutující V. Klepetko?

K. Pavlik 8.11.2019 18:48

Nasel se nejaky hrdina disident ktery po 89-tem zaloval nejakeho StBaka? Jinak by si nekdo dokonce mohl myslet ze to vse byla jen takova saskarna pro lidi.

P. Grigar 8.11.2019 20:36

..jo, takoví se našli(např.Petr Hanzlík), ale nic moc to nedopadlo. Jednak pro nedostatek důkazů a druhak, i někteří disidenti měli hodně másla na hlavě..

F. Doušek 9.11.2019 13:49

Oni i ti soudci...

P. Grigar 9.11.2019 15:25

..otázka se týkala disidentů, nikoli soudců.

V. Klepetko 8.11.2019 14:42

Tak diskuze pod tímto článkem mě zatím velmi překvapuje. Nevím, jestli jsem nějaký atyp, ale vidím celou tu věc úplně jinak, než většina diskuterů, ale i autor. Což je pro mě asi důvod k zamyšlení... Zkusím to nějak vyjádřit...

Když byl pohřeb Karla Gotta, tak mě nesmírně udivovala jakási nutkavá potřeba některých lidí na něj jedovatě plivnout a právě v době trizny se rozepisovat o tom, jaký že to byl prý podlý slouha režimu. Většina normálních lidí tyto pocity nesdílela, což názorně ukázal ten nekonečný had truchlících. No a něco podobného cítím i v souvislosti s článkem pana Bendy. Sám jsem byl těsně před plyšákem drobnějším refetentem těsně po vysoké škole a čerstvě z vojny, žádné disidentské aktivity jsem nevykazoval a navíc během samotného plyšáku jsem málem umřel na strašlivou chřipku, a ač rodilý Pražan, zprovoznil jsem se vlastně až když bylo vymalováno. Z této perspektivy nevidím žádný důvod abych právě teď nějak plival po disidentech, kteří se mimo jakoukoliv rozumnou pochybnost o ten plyšák zasloužili! Je mi úplně jedno, jestli mezi chartisty ptevažovali typově antikomunističtí Bendové nebo reformněkomunističtí Krieglové (typově). Důležité je, že já sám jsem jim příliš nepomohl, ačkoliv jsem mohl, což mě s odstupem času celkem mrzí. Takže proč plivat na "disidenty" všech ritů zrovna teď, když jsou ty oslavy 30ti let plyšáku? Přiznejme jim zásluhy, možná by pomohla i nějaká forma svatořečení pro toho hlavního! Soudržnost národu skrz staletí je udržovaná mýty! Platí to tak od nepaměti a je to tak dobře...

Svatý Václav, Karel Gott, Václav Havel i tatíček Masaryk, ale i mistr Jan Hus nebo Miloš Zeman - no není to krásné, že budou žít v legendách navěky? Který národ to má tak pestré? :-(

M. Prokop 8.11.2019 14:48

Já se zúčastnil (mírně) a disidentům jsem vděčen hlavně za dobu předplyšákovou. Tehdy bylo potřeba vidět, že i někdo jiný těm zas.aným komoušům oponuje.

Po plyšáku už bylo důležité nejen disidentské zaujetí, ale i technokratické znalosti a schopnosti (Klaus i další), hlavně v transformaci ekonomiky i politického systému.

V. Klepetko 8.11.2019 15:54

Souhlas.

J. Kanioková 8.11.2019 19:14

Ano,souhlas..

J. Vintr 8.11.2019 18:27

Pokud lidé potřebují mýtus, tak ať ho mají. Ale nic víc to není. Disidenti se o "plyšák" nezasloužili ani co by se za nehet vešlo. Já chápu motivaci lidí, kteří měli vnitřní potřebu proti režimu a jeho ponižující buzeraci "něco" dělat, ale to co dělali, režimu ani za mák neškodilo. Prospívalo to naopak jedné z nejodpornějších složek režimu- tajné bezpečnosti. Ta měla v honění údajných nepřátel režimu záminku ke své, jinak celkem zbytečné, existenci. I když ta buzerace lidí, kteří projevovali nesouhlas s režimem byla reálná a někdy i dost krutá, z pozice estebáků šlo jen o hru, protože tihle lidé nedělali vůbec nic, co by režim ohrožovalo. Jedinou důležitou roli disent sehrál a nedá se o ní vůbec říct že by byla pozitivní. Bolševici si potřebovali pro plánovaný převrat připravit lidi, kteří nastoupí místo dosavadních soudruhů do politiky. A protože nástupnický režim si měl hrát na demokracii, musely tyto lidi v politických funkcích potvrdit volby. No a koho museli lidé po "převratu" zákonitě volit? No přece všeobecně známé bojovníky proti minulému režimu. Tak jim soudruzi tyhle lidi "vypěstovali" v prostředí disentu. Nebylo to nic těžkého. Stačila k tomu okatá buzerace těchto lidí, publikovaná v zahraničním rozhlase (který pro tento účel přestali soudruzi rušit) a v samizdatových tiskovinách (které pro tento účel nechali soudruzi vycházet a rozšiřovat mezi lidmi).

J. Kanioková 8.11.2019 18:56

"Bolševici si potřebovali pro plánovaný převrat připravit lidi" .

Blbost !!!

Chartistů přibývalo, bylo jich postupně přes 1800 a samizdat SAMI tvořili i roznášeli.

J. Vintr 8.11.2019 19:00

Asi nechápete, že si bolševici připravovali konkrétní lidi, kterým ti ostatní, co to mysleli doopravdy, dělali nevědomky "křoví".

J. Kanioková 8.11.2019 19:13

Blbost ! Jsem chartistka, scházeli jsme se v Ostravě a estébáci o nás věděli kulové ! Takže mezi námi si neměli koho "připravovat" ! A nikomu jsme žádné křoví nedělali. A po republice bylo takových skupin víc.

K. Pavlik 8.11.2019 19:15

No asi jste je nezajimali.

J. Kanioková 8.11.2019 19:18

Nemáte pravdu, na mého ředitele tlačili, aby mi dal padáka.

J. Vintr 8.11.2019 19:25

A víte, kolik bylo mezi vámi estebáků nebo lidí, kteří jim donášeli? Na čele to nikdo z nich napsané neměl a zveřejněné seznamy zcela zaručeně ty skutečné estébácké bonzáky neobsahují. Lidi, které si připravovali, většinou známe. Byla to většina těch, kteří po listopadu nastoupili na důležitá místa v politice a státních složkách. Možná tam pro větší věrohodnost přibrali i nějaké naivní idealisty, kteří jim nemohli skodit. Samozřejmě do politiky nepřipravovali jen lidi z disentu, ale také "odborníky", třeba z Prognostického ústavu, nebo "bývalé" komunisty osmašedesátníky

J. Kanioková 8.11.2019 19:48

Byli jsme skvělí kamarádi a stýkáme se dodnes. Takže vím, co od koho čekat. To vy máte bujnou fantazii !

J. Vintr 8.11.2019 20:05

I skvělí kamarádi mohli donášet estebákům. Měl jsem v práci kolegu, se kterým jsme si vždycky dobře zanadávali na komunisty a pak jsem ho našel v Cibulkových seznamech...

P. Grigar 8.11.2019 21:00

..jo, milá paní, o hodnotě některých "kamarádů" jsem se přesvědčil ještě za komančů, když náčelník stanice, celkem fajn chlap, odcházející do penze, vytáhl z trezoru moji osobní složku, položil ji přede mě na stůl, uvařil kafe a řekl: Čti!

Někdy je lépe nevědět. ;-D

J. Kanioková 8.11.2019 19:03

R^R^R^

J. Kanioková 8.11.2019 19:44

R^

F. Doušek 9.11.2019 13:54

Já neplivu na Gotta, ale plivu na lidi schopné podsouvat myšlenku o (spolupráci?) O. Neffovi, který měl možnost tehdy vyjet autem do Italie a pominout spoustu jiných, kteří to štěstí měli také. Mimo jiné i ten zmiňovaný Karel Gott.

M. Ostrihoń 9.11.2019 14:19

R^

M. Ostrihoń 9.11.2019 14:20

R^

R. Woloszczuk 8.11.2019 14:04

Ohledně významu "Cahrty77" - zajisté měla velký morální význam pro občany, kteří viděli, že se systémem se dá bojovat i bez násilí.

Druhá věc je podíl na pádu režimu - reakci občanů vyvolala infromace o mrtvém studentovi Šmídovi - toho ale nevymysleli disidenti, ale StB! Disidentka (agentka StB) tuto neověřenou informaci rozšířila. Demonstrace byla organizována SSM. V lednu 89 proběhl podobný zásah proti demonstranci (uzavření demonstrantů a jejich fyzické napadení bezpečnostními složkami, bez možnosti pokojně se rozejít) - disidenti v té chvíli neudělali nic, jen psali "petice" a také se nic zvláštního na základě toho nestalo. Ani pád Berlínské zdi nikoho k činnosti nerozhoupal. Z venku to opravdu vypadá, že StB musela disidenty k pádu Jakešovců "dotlačit" ;-)

P. Grigar 8.11.2019 16:41

..význam Charty jako ukázky boje proti systému mohl být viditelný snad v Praze a okolí. Mimo oblast se o ní nic moc nevědělo a když už, nejčastější byl postoj: už se zase v Praze perou o koryta. Hodně lidí si v té době pamatovalo "pohnutou minulost" některých chartistů.

Š. Hašek 8.11.2019 17:01

Ta minulost mnohých byla wirklich "pohnutá".

Skoro mě fascinuje, jak se jim to podařilo a daří tutlat! Já si pamatuji, jaký vyrvál způsobilo, když se probíralo procento komunistů (před r. 1989) v jednotlivých parlamentních stranách. KSČM na tom byla prakticky stejně jako Charta 77. Jen jaksi ten druhý údaj byl tabu!!!

Data jsou "nebezpečná"!!!

J. Kanioková 8.11.2019 19:01

"Pohnutá minulost"...Kterých chartistů ? Mimo Prahu nebyli žádní s komoušskou minulostí.

P. Grigar 8.11.2019 20:44

..zkuste opravit své tvrzení. Co třeba Jaroslav Šabata(KSČ 1948 -1970, Ludvík Vaculík(KSČ 1945-68).. Pražáci jako poleno? ;-D;-D