28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

POLEMIKA: Jakápak sebevražda?

Pan Luboš Motl napsal velmi rozsáhlou kritiku toho, jak Západ reaguje na současnou pandemii čínské chřipky. Označuje způsob řešení této pandemie formou zákazů za formu ekonomické sebevraždy Západu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 3.4.2020 17:45

V USA pripravuji "Zeleny udel" politici z Demokraticke strany, resp. jejiho agresivniho leveho kridla. Bylo by skutecne tragedii celosvetoveho formatu, kdyby ve volbach zvitezil senilni levicak Joe Biden, nebo echt komunista Bernie Sanders.

V. Braun 3.4.2020 17:13

Není Západ jako Západ? No, není. Stejně jako nejsou elity jako elity - tím se dostávám k nedávnému článku pana Robejška kde volně zaměňoval vládu Itálie za "Evropské elity". Jsem rád, že autor tohoto článku dokáže na rozdíl od pana Robejška rozlišovat.

J. Kalina 3.4.2020 14:07

to je jen dobře, že vidíme v Evropě a světě zhruba 3 přístupy k boji s korona virem. Z toho by se dalo usoudit, že jeden bude na konci vyhlášen jako nejlepší což by mohlo v jedné třetině států zachovat stávající vládní garnituru ne li politický systém. V ostatních případech se minimálně opozice postará o velké zemětřesení. To nemusí být vždycky to pravé ořechové. Také různé přístupy se už během boje s virem dají vyhodnotit jako úspěšnější, případně méně devastující ekonomiku a ostatní státy se mohou poučit, přizpůsobit. Když pozoruji EU, tak by se dalo vyhodnotit leda to, že všechno špatně, ale nelze hodnotit co dobře neb nic!!

P. Zinga 3.4.2020 13:17

Já už svůj názor na Motlův "ajnotpf" řekl a proto souhlasím s autorem.

M. Valenta 3.4.2020 10:50

Počkejte za měsíc, až lidem dojdou peníze.

F. De Winter 3.4.2020 13:13

Ta epidemie nebude trvat věčně a dělají se opatření, aby lidem peníze nedošli. To se k vám ještě nedoneslo?

J. Jirka 3.4.2020 13:58

Například ta opatření, že místo již avizované podpory OSVČ 15.000 Kč po dobu šesti měsíců nakonec (možná) dostanou jednorázovou podporu ve výši 25.000 Kč, ovšem ta "jednorázovost" bude spočívat v tom, že denně dostanou kapesné ve výši 500 Kč.

A doučte se shodu podmětu s přísudkem, máte v tom opravdu velké mezery!

M. Valenta 3.4.2020 14:05

"Dělají se opatření, aby nedošly peníze - něco tak kouzelného jsem už dlouho nečetl.

R. Benýšek 3.4.2020 10:33

Podle čísel (aspoň, jak se posuzovala v době předkoronavirové) nejde o epidemii, natož pandemii.

A nelze nijak prokázat souvislost mezi přítomností viru v těle a jakýmkoli úmrtím. Ví se jen to, že někomu detekovali v těle virus, a to, že zemřel. Ale jaké mezičlánky měl ten řetězec, a zda vůbec jde o jeden řetězec s těmito krajními články (prvním a posledním), nijak spolehlivě říci nelze. Tohle prostě není ani zdaleka (natož přibližně) proces typu třeba vztekliny, kde na začátku nutně je jeden konkrétní druh viru (bez něj by se to vůbec nerozjelo), pak následuje typický a specifický obraz nemoci (u skoro, a možná úplně všech, nemocných plus minus stejný), a nakonec bez včasného protizásahu vakcinou přichází nevyhnutelně smrt (u všech bez výjimky).

Tady ale, když 50letá dcera navštíví navzdory karanténě svou 80letou osamělou maminku, a ta posléze zemře, o u obou se zjistí nákaza, obě se dostanou do statistiky nakažených, maminka do statistiky zemřelých, a dcera bude mnohými z Vás obviněna, že svou nezodpovědností zavinila její smrt (jakkoli nelze nijak zjistit, kdo z nich nakazil koho). Pokud ale dcera zodpovědně maminku nenavštíví, a ta, zavřená doma a vystrašená z toho, že všude kolem chodí smrtelná nemoc, bude chřadnout absencí sluníčka a

čerstvého vzduchu, a strachem a steskem, a zemře (scénář. který by v době předkoronavirové mnozí považovali za možný, ba dokonce velmi pravděpodobný), tak se do žádných statistik nedostanou, a takové úmrtí bude tedy v poho.

Přitom nikdo nemá jak spolehlivě zjistit, zda v té alternativě, která nenastala (a to z obou z těch případů), by maminka zemřela dřívě či naopak později. A ani, nakolik, a zda vůbec, návštěva či naopak nenávštěva dcery přispěla ke smrti maminky. Je to vše jen věc víry (toho, čemu věříme, resp. chceme věřit).

M. Rozbořil 3.4.2020 11:23

Logicky, pokud o viru víme téměř nic, asi se nedá prokázat, že někdo z cca 40 nakažených zemřelých (v ČR) skonal na coronavirus. Ale pokud se v New Yorku zesnulí nevejdou do márnic, asi tady nějaká souvislost s coronavirem bude.

R. Benýšek 3.4.2020 14:22

Jsou tací, kteří věří americkým číslům, a nevěří těm čínským, a jsou tací, kteří to mají naopak.

Já nemám žádnou kontrolu nad tím, jak počítají v Americe a jak v Číně, a myslím, že ani Vy ne. Jsme odkázáni jen na to, co si někde přečteme či uslyšíme. A to, čemu uvěříme, si vybereme podle toho, co se nám dosud v životě osvědčovalo. A od chvíle, kdy Prymula osvětlil, že WHO říká o rouškách něco jiného, než si WHO o tom ve skutečnosi myslí, a proč to takhle WHO dělá, je, myslím, dovoleno věřit již úplně čemukoli dle individuálního gusta každého z nás.

A já si tak umím představit i to, že v ́protitrumpovském ́ New Yorku nebo v Californii se počítá jinak nežli třeba v Texasu (jelikož se může hodit dokázat, že to Trump podcenil). Ale stejně tak si umím představit, že v New Yorku při každé abnormálnosi začne umírat více lidí nežli třeba u nás (slumy, gangy, rasová nenávist, stav státnich nemocnic). Ale i si umím představit, že ten Váš argument má něco do sebe, a že by bylo arogatní ho ignorovat.

Ale důkaz, že se mýlím, to není. K tomu odkazuji i na odpověď panu (či mylady) de Winter níže.

F. De Winter 3.4.2020 13:09

„V Bergamu zemřelo mezi 1. a 24. březnem 446 obyvatel. To je o 348 více než činí průměr za poslední roky. Oficiálně bylo 136 úmrtí kvůli Covid-19. “ GIORGIO GORI, STAROSTA BERGAMA

Giorgio Gori není ve svých pochybnostech sám. Ve městečku Nembro (11 tisíc obyvatel) zaznamenali také prudkou špičku úmrtnosti, daleko vyšší, než činí oficiální statistiky případů Covid-19. Corriere della sera zmiňuje zkoumání úmrtnosti ve dvou dalších městech: Cernusco sul Naviglio (33 tisíc obyvatel) a Pesaro (94 tisíc obyvatel). V obou případech vychází počet „neobvyklých úmrtí“ (nad dlouhodobý průměr) na 6,1-násobek oficiálního počtu úmrtí na Covid-19. Nevíme, jestli všichni ti „mrtví navíc“ zemřeli na Covid-19 nebo ne. Je-li zdravotní systém přetížený, všechny choroby se stávají nebezpečnějšími. Třeba pro vás nepřijedou včas, když máte infarkt, nebo odloží důležitou operaci. Zjistit, za které úmrtí může Covid-19 a za které ne, je v současné italské situaci daleko obtížnější, protože lékaři musejí pečovat o živé pacienty a nemají čas zkoumat těla nalezená mimo nemocnice... (z článku Mariana Kechlibara)

R. Benýšek 3.4.2020 14:02

Mají-li v Itálii významně více (možná až řádově více?) mrtvých ze srovnatelně nakažených nežli v Německu (např. v době, kdy měli Italové stejně nakažených jako nyní Němci), tak buď mají jinou nemoc, nebo jinak počítají anebo mají jiná specifika zdravotního systému (o některých se už psalo) nežli třeba zrovna Němci.

Uměl bych si ale představit třeba i to, že jak se virus šíří z Itálie dále, tak prostě se ve větším a větším množství stihnou ještě před svou smrtí nakazit ti, co umírají (a Italové v tom byli a jsou první v pořadi).

Pokud hypoteticky bychom nakazili naráz všechny lidi v nemocnicích, či všechny lidi nad průměrným věkem dožití, pravděpodobně by rychle a podstatně přibylo ve statistikách zemřelých s koronavorem, ale možná by vůbec nepřibylo zemřelých celkově (oproti průměru pro dané období).

M. Kechlibar věří italským číslům (že jim přibývá i mrtvých celkově oproti třeba loňsku, a vysoko nad očekávatelnou smrtnost COVID-19), a proto nevěří nízkým číslům z Číny. Já si umím představit i to, že Italové neumějí počítat či že čísla záměrně zkreslují (ve válce, v níž prý jsme, je každá informace jen propaganda, aureole neohroženého bojovníka svědčí tím lépe, čím strašlivější bude nepřítel, může být lákavé takto žádoucím směrem odklonit do svého regionu distribuci nedostatkových prostředků, atd.). Mimomochodem, čínským datům nevěřím od začátku - v Číně je propaganda všechno.

Já netvrdím, že já se svým skepticismem a popíračstvím mám pravdu, a že Vy nepopírači se mýlíte. Ale tvrdím, že ani Vy tu svou pravdu nemůžete dokázat, stejně jako já ne tu svou. A v případě fyzické, fyzikální, fyziologické (či jak ji v tomto případě nazvat) většina (třeba i absolutní či dokonce drtívá) jen pouhých souvěrců nehraje roli.

F. Kokoška 3.4.2020 10:28

Pane Bartoň jen formální výhrada: možná byste se měl vyhýbat užití ošklivého slova "minela" - to už dnes snad používají jen sporťáci třetího nálevu

F. De Winter 3.4.2020 8:46

S článkem souhlasím, pane Bartoni, až na předposlední větu: "Věřím, že po konci omezení i většina evropských států odmítne program „zelený úděl“ a své ekonomiky povede k urychlenému nastartování." Ta mi přijde příliš optimistická.

P. Lenc 3.4.2020 10:49

Ano, ten optimismus co se týče "zeleného údělu"se mi jeví také trochu jako sci-fi.Tato vražedná trvalka bude prosazována do posledního Evropana.

P. Victorin 3.4.2020 5:30

Stav "souboje v nudnosti zde předkládaných textů" Luboš Motl vs Jan Bartoň, prozatím 1:1.

P. Götze 3.4.2020 9:13

No na vasi nudnost ovsem nemaji. To mate pravdu, vase skore se do toho ani neda zapocitat, uletel byste z grafu.

P. Victorin 3.4.2020 14:34

Pane Gótze /promiňte, že na ČJ klávesnici dvojtečku ve vašem příjmení neumím/, mohu poprosit, abyste se zde svěřil, odkud jste uletěl vy?

P. Lenc 3.4.2020 10:51

A proč tyto "nudné" texty vůbec čtete?Víte pane Victorine, poštěkávat umí každý pes...

P. Victorin 3.4.2020 14:29

Pane Lenci, promiňte, ale ptáte se opravdu "nechytře". Jak myslíte, že bez přečtení lze přijít na skutečnost, že text je nudný?

S. Pavuk 3.4.2020 1:05

Nezávidenia hodná situácia. Ako preplávať medzi Scyllou a Charibdou ? Teda aké silné reštrikčné opatrenia prijať ? Príliš rozsiahle obmedzenia môžu zadusiť plamienky tlejúcej ekonomiky.Uvolnenie môže zapríčiniť kolaps zdravotného systému. Kde je teda zlatá stredná cesta ? To sa ukáže až po boji. Bude veľa generálov...

K. Nový 3.4.2020 0:22

Dobrý článek.

V. Šedivý 3.4.2020 0:19

Věříte, že do brusele se navrátí zdravý rozum?

Asi budete zklamaný.

To by si totiž většina současných politiků musela nakálet na hlavy. Ne, spíš zneužijí příležitost, aby v čase zvlášť mohutných podpor a dotací pomohli jen ideologicky žádoucím subjektům.

K. Nový 3.4.2020 0:24

Ono asi nebude z čeho.

V. Šedivý 3.4.2020 0:37

Myslíte, že tisk peněz je něco náročného? Zvlášť v době, kdy je to jen pár bitů v paměti počítače ...

J. Jelínek 3.4.2020 9:11

Tisk peněz má význam, pokud je naděje, že se ekonomika jakž taž někdy otřepe. A ona se v dějinách vždycky nějak z různých krizí vzpamatovala. Smysluplnost "tisku" závisí ovšem na důvěře společenství k takto zázračnému řešení a společnost bývá v době krizí ochotna se chytit i onoho pověstného stébla.